Medspan

Jak zwalczyć obgryzanie paznokci?

Onychofagia to inaczej nawykowe obgryzanie paznokci i jest to zaburzenie. Najczęściej obgryzane są paznokcie u rąk. Jakie są przyczyny? Jak przebiega leczenie?

Spis treści

Obgryzanie paznokci – czym jest?

Jest to zaburzenie, które polega na obgryzaniu paznokci w różnym nasileniu. Osoby zmagające się z onychofagią bardzo często obgryzają wystającą część paznokcia, aż do całkowitego usunięcia. Niektóre osoby także gryzą naskórek, który jest wokół paznokci.

Zdarza się także, że są obgryzane paznokcie u stóp, a zaburzenie nie tylko dotyczy dzieci, lecz także osób dorosłych.

Onychofagia – przyczyny i leczenie

Obgryzanie paznokci najczęściej ma związek z objawami psychicznym. Zaburzenie może występować w sytuacjach stresujących, lękowych, a także może być związane z samotnością.

Warto wiedzieć, ze zaburzenia stężenia żelaza, witamin i miedzi we krwi, mogą także powodować obgryzanie paznokci. Ponadto konflikty interpersonalne także są jedną z przyczyn.

Leczenie może wymagać wizyty u dermatologa,  a także psychiatry.

W leczeniu stosuje się farmakoterapie, lecz także może zostać zalecona psychoterapia poznawczo-behawioralna. W farmakoterapii najczęściej stosuje się leki przeciwdepresyjne.

Domowe sposoby

Leczenie można także wspomóc wykorzystując domowe sposoby. W sklepach oraz drogeriach można kupić specjalny lakier do paznokci. Lakier zazwyczaj ma gorzki smak, co powoduje, że można zniechęcić się do obgryzania paznokci. Można także zastosować wyciąg z aloesu na dłonie.

W sytuacji chęci obgryzania paznokci, można także sięgnąć po gadżety antystresowe, gumę do żucia lub inny produkt, który można spożyć. Należy pamiętać o tym, aby nie stosować produktów, które mają cukier, ponieważ może to pogorszyć stan uzębienia.

Warto także pamiętać o wykonaniu czynności, które relaksują, ponieważ obgryzanie paznokci często występuje w sytuacjach stresowych.

Konsekwencje obgryzania paznokci

Obgryzanie paznokci może się wiązać z przykrymi konsekwencjami związanymi ze stanem zdrowia. Mogą powstać infekcje oraz zakażenia skóry wokół obgryzanego paznokcia. Ponadto jest także uszkadzana płytka paznokcia.

Należy pamiętać o tym, że jeżeli zaburzenie trwa przez wiele lat i nie jest leczone, to może także prowadzić do amputacji paliczka. Onychofagia także wpływa niekorzystnie na uzębienie, a wkładanie brudnych rąk do ust, może także powodować infekcje ogólnoustrojowe.

A. Gniadek , J. Chochora, Konsekwencje zdrowotne onychofagii, Hygeia Public Health2010
https://medycynapolska.pl/blog/artykul/onychofagia-czyli-nawykowe-obgryzanie-paznokci
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 23.12.2023