W ramach świadczeń zdrowotnych finansowych przez Narodowy Fundusz Zdrowia należy posiadać skierowanie do wielu lekarzy – specjalistów. Skierowania nie obowiązują w ramach wizyt komercyjnej. Do jakich specjalistów nie jest wymagane skierowanie?
Wizyta u specjalisty bez skierowania
Do lekarza specjalisty może skierować lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej, czyli lekarz rodzinny. Warto wiedzieć, że do niektórych lekarzy można udać się na konsultacje w ramach NFZ bez wymaganego skierowania. Skierowanie nie jest wymagane do ginekologa, onkologa, dermatologa, stomatologa oraz psychiatry. Ponadto bez skierowania można także udać się na konsultacje psychologiczną mimo iż psycholog nie jest lekarzem.
Warto wiedzieć, że czas oczekiwania na wizytę w ramach NFZ może być długi i wynosić nawet kilkanaście miesięcy. Należy pamiętać o tym, że można skontaktować się z kilkoma różnymi poradniami (nawet w innym województwie) i porównać terminy związane z oczekiwaniem na wizytę. Terminy mogą się znacząco różnić w poszczególnych miejscowościach.
Osoby, które nie są w stanie czekać na wyznaczoną wizytę w ramach NFZ, mogą skorzystać z wizyty komercyjnej, jeżeli ich sytuacja ekonomiczna pozwala na takie rozwiązanie. Zazwyczaj termin wizyty u specjalisty w ramach prywatnej wizyty jest znacznie krótszy niż w ramach NFZ.
Warto wiedzieć także, że jeżeli placówka świadczy wyłącznie wizyty prywatne, to nawet jeżeli lekarz przekaże skierowanie na badania, czy do innego specjalisty – to skierowanie będzie pełnopłatne, czyli trzeba będzie zapłacić za wykonanie badań lub zapłacić za wizytę u innego specjalisty. Nie dotyczy to pakietów medycznych. Tylko placówki medyczne, które świadczą wizyty w ramach NFZ mogą wystawić skierowanie do innego specjalisty w ramach NFZ, a także skierowanie na badania, których koszt zostanie pokryty przez NFZ.