Medspan

Psycholog a psychoterapeuta – jaka jest różnica?

Zastanawiasz się na skorzystaniem z profesjonalnej pomocy w związku z problemami psychicznymi, lecz nie wiesz do jakiego specjalisty należy się udać? Jaka jest różnica pomiędzy psychologiem, a psychoterapeutą? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jakie są różnice w wymienionych profesjach.

Kim jest psycholog?

Psycholog jest osobą, która ukończyła pięcioletnie studia na kierunku psychologicznym i uzyskała stopień magistra psychologii. Zazwyczaj, aby ukończyć naukę należy napisać pracę magisterską na wybrany temat oraz zgodnie z wytycznym. W trakcie nauki, kandydaci do przyszłego zawodu mogą wybrać specjalizację w której chcą być specjalistami.

Psycholog może pracować w wielu miejscach: szkoła, Miejski Ośrodek Opieki Społecznej, szpital, prywatne placówki psychologiczne, w przychodni NFZ, a także w ramach indywidualnej praktyki. Często psycholog pracuje w kilku miejscach ze względu na niewielką ilość godzin pracy (np. MOPS czy DPS).

Ponadto jest też zawód psychologa klinicznego. Jest to absolwent studiów magisterskich na kierunku psychologii, który ukończył dodatkowe kilkuletnie szkolenie specjalizacyjne i spełnił szereg różnych wymagań. Zazwyczaj psycholog kliniczny pracuje w szpitalu.

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta jest osobą, która ukończyła całościowe szkolenie psychoterapeutyczne w danym nurcie. Zazwyczaj nauka trwa od czterech do sześciu lat. W zależności od nurtu lub szkoły, psychoterapeuta nie musi być psychologiem, lecz powinien mieć podstawowe wykształcenie związane z branżą medyczną. Psychoterapeuta po ukończeniu nauczania, może zacząć proces certyfikacji, który trwa kilka lat podczas których należy spełnić wiele kryteriów.

Na świecie istnieje ponad 400 nurtów psychoterapeutycznych, lecz w Polsce jest praktykowanych tylko kilkadziesiąt. Najpopularniejsze nurty to:  psychodynamiczny, systemowy, poznawczo –behawioralny oraz gestalt.

Zatem psychoterapeuta może, lecz nie musi być psychologiem.

Jaka jest różnica: psycholog czy psychoterapeuta?

Psycholog głównie zajmuje się diagnozą psychologiczną, wsparciem psychologicznym, a także interwencją kryzysową (po ukończeniu dodatkowych szkoleń). Psycholog może skierować klienta do psychoterapeuty, który rozpocznie terapię.

Psycholog jest osobą, która może wspierać podczas trwania kryzysu, lecz to psychoterapeuta może prowadzić terapię np. osób z depresją czy zaburzeniami lękowymi, która ma na celu zniwelowanie lub zmniejszenie odczuwanych dolegliwości. Psycholog nie ma uprawnień do prowadzenia terapii, jeżeli nie ukończył odpowiedniego szkolenia. 

Kogo wybrać?

Należy zadać pytanie: czy jest to sytuacja, która wymaga szybkiego wsparcia emocjonalnego, czy jest to problem nad którym trzeba głębiej się zastanowić, aby znaleźć rozwiązanie sytuacji.

W pierwszej sytuacji można skorzystać ze wsparcia psychologicznego, natomiast w drugiej – z psychoterapii.

Wybór psychologa jest łatwą czynnością, ponieważ w sieci są dostępne wyszukiwarki psychologów, a także można znaleźć wiele opinii. Natomiast decydują się na psychoterapię, należy zapoznać się z różnymi nurtami, ponieważ nie każdy nurt w którym pracuje terapeuta będzie odpowiedni.

Zarówno psychoterapeuta, jak również psycholog, poinformuje o tym, że nie posiada niezbędnych kompetencji do prowadzenia poradnictwa, czy też terapii, lecz już na wstępie warto znać różnice w nurtach terapii.

Należy też pamiętać o tym, że czasami wybrany psycholog lub psychoterapeuta z jakiś powodów nie jest odpowiedni, dlatego warto umówić się na konsultacje do innego specjalisty. Osoba powinna wzbudzać zaufanie, ponieważ w trakcie rozmów pojawią się bardzo intymne pytania, dlatego już podczas pierwszej konsultacji warto zastanowić się czy styl rozmowy z terapeutą oraz atmosfera w gabinecie jest odpowiednia. Swoimi spostrzeżeniami należy podzielić się z terapeutą.

Terapia online, stacjonarnie, czy w domu?

Pandemia zmusiła terapeutów również do realizacji usług online, a nawet w domu Klienta. Pojawiło się niewiele badań, które mówią o tym, że psychoterapia online jest również skuteczna. Natomiast wizyty w domu Klienta są często przeznaczone dla osób, które zmagają się z silnymi zaburzeniami lękowymi lub z innych powodów nie mogą opuszczać miejsca zamieszkania.

Nadal jest wielu zwolenników psychoterapii stacjonarnej, jak również konsultacji psychologicznych w gabinecie, ponieważ tylko w taki sposób terapeuta może bardzo dokładnie obserwować zachowanie klienta. Zachowanie niewerbalne ma duże znaczenie, ponieważ często są to mimowolne ruchu nad którymi jest ciężko zapanować i mogą zdradzić prawdzie emocje/uczucia lub tendencje.

Prywatnie, czy na NFZ?

Niestety czas oczekiwania na psychoterapię lub konsultacje psychologiczną w ramach NFZ jest bardzo odległy. Niekiedy jest to nawet kilkanaście miesięcy oczekiwania, dlatego Klienci decydują się na skorzystanie z prywatnych usług. Koszt konsultacji lub sesji wynosi często ponad sto złotych, a nawet dwieście, a proces terapii może sięgać nawet kilku lat. Zatem należy się dokładnie zastanowić, czy sytuacja ekonomiczna jest odpowiednia, ponieważ zrezygnowanie z psychoterapii w trakcie terapii będzie skutkować dużymi kosztami. Nieco inaczej wygląda sytuacja w ramach pomocy psychologicznej, lecz trzeba bardzo dokładnie przeanalizować sytuację.  

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Data opracowania: 24.06.2022