Domowe sposoby leczenia grzybicy pochwy mogą stanowić element uzupełniający leczenia wdrożonego przez lekarza. Należy pamiętać o tym, że wszystkie sposoby leczenie stanu zapalnego, należy skonsultować z lekarzem, ponieważ niewłaściwe leczenie może doprowadzić do wystąpienia powikłań.
Spis treści
Czym jest grzybica pochwy?
Grzybicze zapalenie pochwy oraz sromu jest dolegliwością kobiecą związaną z narządami rodnymi. Jest to popularna dolegliwość wśród kobiet, a grzybica jest najczęściej wywołana przez grzyby z gatunku Candida albicans. Warto wiedzieć, że wyróżnia się dwa rodzaje drożdżycy. Jest to zakażenie powikłane (nawracające} oraz niepowikłane, które występuje sporadycznie.
Ryzyko wystąpienia grzybicy pochwy jest większe u osób, które nie stosują odpowiedniej higieny okolicy intymnych, albo jest ona zbyt nadmierna. Ponadto dolegliwości mogą być związane także z nieodpowiednią bielizną, która jest stworzona ze sztucznych tworzyw.
Warto nadmienić, że zakażenie częściej może występować w okolicach okresu, a także w ciąży oraz u kobiet, które mają założoną wkładkę wewnątrzmaciczną.
Jak się objawia?
Najczęstszym objawem grzybicy pochwy i sromu jest ból, a także zaczerwienienie oraz obrzęk. Może także występować uporczywy świąd, a także pieczenie. Zwiększone dolegliwości mogą występować w trakcie stosunku, podczas oddawania moczu oraz w trakcie kąpieli w ciepłej wodzie.
Jednym z objawów jest także pojawienie się wydzieliny z pochwy, która przypomina serowatą konsystencje. Zazwyczaj jest bezwonna oraz grudkowata.
Jak przebiega leczenie?
Jeżeli kobieta zaobserwuje niepokojące objawy, to powinna uda się na konsultacje ginekologiczną. Leczenie grzybicy pochwy jest dostosowane indywidualnie i zależy od różnych czynników, lecz najczęściej wystarczy zastosować miejscowe preparaty przeciwgrzybiczne. Zazwyczaj są dostępne na receptę oraz w formie maści i globulek.
W leczeniu rzadziej stosuje się leczenie doustne w którym wykorzystuje się leki zawierające flukonazol, który jest stosowany często w jednorazowej dawce. Niekiedy lekarz może także zalecić stosowanie leczenia u partnera. Warto wiedzieć także, że w trakcie leczenia, należy zachować wstrzemięźliwość seksualną.
Czy istnieją domowe sposoby leczenia grzybicy pochwy?
W internecie można znaleźć wiele domowych sposobów leczenia zakażenia, lecz należy pamiętać, że niektóre z nich mogą pogorszyć stan zdrowia, dlatego każde leczenie należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Leczenie może wspomagać użycie olejku herbacianego. W ramach pielęgnacji do wody można dodać 1-3 krople olejku. Podobnie można zastosować olej kokosowy, a także sezamowy.
W diecie można także uwzględnić spożycie kefiru, ponieważ zawiera dużą ilość pałeczek kwasu mlekowego. Można zastosować inne produkty zawierające pałeczki kwasu mlekowego, lecz należy pamiętać, aby nie zawierały węglowodanów.
W aptece bez recepty można także otrzymać czopki dopochwowe, które zawierają kwas borowy, który przywraca odpowiednie pH. Należy pamiętać o tym, aby zastosowanie skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. W leczeniu można także stosować priobiotyki dopochwowe, które można kupić bez recepty, a które mają na celu zwiększenie ilości pożytecznych bakterii.
Nie można zapomnieć o sposobach, które pomagają w walce z zakażeniem, lecz także są działaniami profilaktycznymi. Trzeba zachować odpowiednią higienę miejsc intymnych, zwłaszcza w trakcie menstruacji. W nocy należy unikać spania w obcisłej bieliźnie. Bielizna powinna być wykonana z wysokiej jakości materiału oraz powinna być przewiewna. Zaleca się spanie bez bielizny.
Nie wolno się dzielić przyborami toaletowymi oraz ręcznikami z innymi osobami. Nie zaleca się używania gąbek do mycia, ponieważ są siedliskiem różnych drobnoustrojów. W diecie należy ograniczać spożycie węglowodanów, ponieważ są one pożywką dla grzybów. Ponadto należy unikać stresu oraz czynników obniżających odporność. Zaleca się regularną aktywność fizyczną oraz zbilansowaną dietę.
https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/256370,grzybicze-zapalenie-sromu-i-pochwy
https://www.medme.pl/artykuly/domowe-sposoby-leczenia-grzybicy-pochwy,67068.html