Medspan

Pieczenie pochwy – co zrobić?

Pieczenie pochwy jest częstą dolegliwością zgłaszaną przez kobiety w różnym wieku. Powodów pieczenia pochwy jest kilka, a leczenie zależne od przyczyny występowania dolegliwości. Zatem kiedy należy udać się do ginekologa i czy można problem zdrowotny leczyć domowymi sposobami?

Spis treści

Co może być przyczyną pieczenia pochwy?

Najczęściej przyczyną pieczenia w pochwie jest infekcja intymna. Może to być infekcja m.in. grzybicza lub bakteryjna. Ponadto może być także objawem choroby wenerycznej lub nawet reakcji alergicznej.

Warto wiedzieć, że pieczenie pochwy może być także objawem stanu zapalnego. Natomiast kobiety, które stosują antykoncepcje hormonalną, również mogą odczuwać tą dolegliwość. Warto też wiedzieć, że niektóre leki mogą powodować występowanie dyskomfortu w okolicach intymnych. 

Objawy towarzyszące

Oprócz odczuwania pieczenia pochwy, mogą także wystąpić inne objawy. Należy do nich zaliczyć: świąd, upławy, suchość, nieprzyjemny zapach z pochwy.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wygląd upławów, ponieważ kolor oraz charaktery wydzieliny, może pomóc w diagnostyce.

Leczenie pieczenia w pochwie

Leczenie pieczenia w pochwie zależy od przyczyny wystąpienia. Jeżeli dolegliwości są spowodowane infekcją intymną, to lekarz ginekolog wdroży odpowiednie leczenie farmakologiczne. Najczęściej są to leki stosowane miejscowo.

W sytuacji rekcji alergicznej, najczęściej stosuje się doustne leki przeciwalergiczne. Czasami objawy ustępują samoistnie.

Często też zaleca się kobietom stosowanie odpowiednich priobiotyków dopochwowych, aby zwiększyć ilość pałeczek kwasu mlekowego, które chronią przed infekcjami.

Należy pamiętać, że w aptece są dostępne różne preparaty bez recepty, lecz jeżeli dolegliwości nie ustąpią po kilku dniach, to należy skorzystać z wizyty u lekarza.

Domowe sposoby na pieczenie pochwy

Nie zaleca się samodzielnego leczenia domowego – może ono być w skojarzaniu z leczeniem farmakologicznym. Można zastosować okłady z ziół np. pokrzywy, aloesu, szałwi lub nagietku lekarskiego. Ponadto także można wykonać nasiadówkę np. z rumianku. Rumianek można także dodać podczas kąpieli. Jego działanie polega na zmniejszaniu dolegliwości związanych z infekcją intymną.

Należy także pamiętać o noszeniu bawełnianej bielizny, a w nocy najlepiej spać w koszuli (bez bielizny).

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 13.02.2023