Medspan

Biały śluz z pochwy – czym jest?

Czy zauważenie białego śluzu z pochwy powinno niepokoić? Czego może to być oznaka? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

Spis treści

Z jakiego powodu wydziela się biały śluz?

Często biały śluz pochwy jest fizjologiczną wydzieliną, która pojawia się podczas owulacji lub przed miesiączką. Zazwyczaj nie powinien wzbudzać niepokoju u kobiety, lecz należy pamiętać, że może też być oznaką infekcji.

Gęściejszy śluz może występować w trakcie ciąży lub u kobiety, która stosuje antykoncepcje hormonalną. Ponadto może się także pojawić przed miesiączką oraz w trakcie owulacji.

Oznaki prawidłowej wydzieliny z pochwy:

  • brak nieprzyjemnego zapachu,
  • niezbyt obfita,
  • przejrzysta, lecz może być także białym kolorze,
  • bez skrzepów oraz grudek,
  • wyglądem przypomina śluz;

Warto wiedzieć, że biała wydzielina – śluz z pochwy może się również pojawić u dziewczyn w trakcie dojrzewania. Ponadto wygląd śluzu zmienia się w trakcie cyklu. W pierwszej fazie wydzielina może być obfita oraz kleista. Natomiast w drugiej połowie zmniejsza się i przyjmuje kolor bardziej biały, a w ostatniej fazie jest wydzielany z krwią.

Oznaki infekcji intymnej

Warto wiedzieć, że zmiana konsystencji, wyglądu oraz pojawienie się nieprzyjemnego zapachu – może świadczyć o toczącej się infekcji dróg rodnych. Rybi zapach może być związany z zakażaniem bakteryjnym. Natomiast gęsty oraz grudkowy śluz, który jest w kolorze białym – może sugerować zakażenie grzybicze.

Biała wydzielina z pochwy po stosunku

Po stosunku seksualnym może wydzielać się biały śluz z pochwy i jest to reakcja fizjologiczna, jeżeli konsystencja oraz wygląd są prawidłowe. Warto wiedzieć, że gruczoły przedsionkowe, które są umieszczone w drogach rodnych, produkują śluz ze względu na pobudzenie seksualne. Powstała wydzielina ma na celu nawilżyć wejście do pochwy.

Ponadto po stosunku seksualnym, część spermy również wypływa z pochwy. Jej ilość zależy od wytrysku.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeżeli pojawiły się niepokojące objawy lub zmiany związane z wydzielanym śluzem – należy udać się do ginekologa celem przeprowadzenia badania. Lekarz podczas wizyty wykona cytologie oraz ewentualnie przekażę dalsze zalecenia celem diagnostyki np. w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową.

Upławy, czyli nieodpowiednia wydzielina z pochwy może być objawem zakażenia m.in. wirusowego oraz bakteryjnego, dlatego należy przeprowadzić diagnostykę oraz wdrożyć odpowiednie leczenie.

Przede wszystkim kobiety w ciąży powinny szczególnie obserwować organizm oraz wydzielinę z pochwy, ponieważ infekcje w ciąży powinna być szybko wyleczona.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 20.01.2023