Medspan

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Wizyta u ginekologa może wzbudzać strach, zwłaszcza u młodych kobiet, które muszą pierwszy raz skorzystać z konsultacji ginekologicznej. Zatem jak przygotować się do wizyty u ginekologa? Czy należy się bać i o czym pamiętać?

Spis treści

Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa?

Pierwsza wizyta u ginekologa powinna być między 12 a 15 rokiem życia – po miesiączce. Oczywiście, jeżeli wcześniej pojawiają się dolegliwości np. bóle podbrzusza, plamienie i inne mogące sugerować na problemy z układem rozrodczym, to należy iść do ginekologa. Warto wiedzieć, że specjalista ginekolog, to również ginekolog – położnik, zatem każdy ginekolog może prowadzić ciążę i odbierać poród.

Pierwsza wizyta może być stresująca, a osoby, które nie osiągnęły pełnoletności będą musiały przyjść z opiekunem prawnym, który wyrazi zgodę na przeprowadzenie badania.

Ponadto następne wizyty u ginekologa powinny odbywać się regularnie, przynajmniej raz w roku. Chyba, że lekarz ginekolog przekazał inne zalecenia.

Czy do ginekologa potrzebne jest skierowanie?

Wizyty u ginekologa mogą być świadczone w ramach NFZ lub prywatnie. Ginekolog na NFZ przyjmuje w poradniach specjalistycznych i nie ma potrzeby posiadania skierowania na taką wizytę. Natomiast trzeba pamiętać o tym, że czas oczekiwania na badanie u ginekologa w ramach NFZ może wynieść nawet kilka miesięcy. Natomiast ginekolog prywatnie przyjmuje w wielu miejscach, a czas oczekiwania jest zdecydowanie krótszy.

Godziny przyjęć w gabinecie ginekologicznym są różne – w zależności od dostępności specjalisty. Zdarza się, że ginekolog NFZ może przyjmować tylko raz w tygodniu. Często tego problemu nie ma w ramach prywatnych wizyt, ponieważ dostępność specjalistów jest większa.

Jak wygląda wizyta u ginekologa?

Wizyta u ginekologa przebiega bardzo podobnie, jak w gabinecie u innych lekarzy. Oczywiście badanie u ginekologa jest nieco inne i może powodować dyskomfort oraz zawstydzenie – głównie u młodych kobiet, które są na wizycie po raz pierwszy. U ginekologa w gabinecie znajduje się specjalistyczny fotel, czyli taki, który umożliwia przyjęcia odpowiedniej pozycji do badania.

Ginekolog rozpocznie wizytę od przeprowadzenia wywiadu medycznego, a następnie przystąpi do badania – jeżeli będą wskazania medyczne do wykonania takiego badania. Zdarza się, że ginekolog na NFZ pominie badanie fizykalne i/lub USG dopochwowe. Zazwyczaj w ramach prywatnej wizyty, ginekolog wykona kompleksowe badania (wraz z pobraniem cytologii).

Jeżeli kobieta jest w ciąży, to ginekolog zazwyczaj wykona badanie USG przez powłoki brzuszne. Natomiast w ramach wizyt profilaktycznych lub diagnostycznych – badanie USG jest wykonywane przez pochwę lub u kobiet, które nie współżyły – przez odbyt. Oczywiście kobieta, która nie współżyła – też może mieć wykonane USG przez pochwę.

W niektórych miastach jest dostępny ginekolog dla dzieci lub nastolatek, który głównie specjalizuje się w wykonywaniu badań u osób nieletnich. Dostępność do takich specjalistów jest utrudniona.

Ginekolog w trakcie wizyty może również wystawić e-skierowanie. Skierowanie od ginekologa często dotyczy przeprowadzenia badań lub jest to skierowanie do szpitala na przeprowadzenie zabiegu operacyjnego.

Ile kosztuje wizyta u ginekologa?

Koszt prywatnej wizyty u ginekologa waha się od stu złotych do kilkuset złotych. Cennik wizyt ginekologiczny jest zależy od wielu czynników m.in. lokalizacja, specjalista, a także rodzaj czynności, które zostaną przeprowadzone podczas wizyty. Prywatna wizyta u ginekologa może przebiegać z wykonaniem USG plus badanie fizykalne lub tylko z jednym badaniem. W trakcie wizyty może też być pobrana cytologia. Koszt cytologii zazwyczaj oscyluje wokół 50 – 70 zł – w zależności od gabinetu ginekologicznego.

Kiedy iść do ginekologa?

Do ginekologa należy iść w kilku sytuacjach m.in.:

  • pierwsza wizyta, czyli między 12 a 15 rokiem życia
  • profilaktycznie, czyli co roku lub według zaleceń ginekologa
  • w sytuacji pojawienia się niepokojących dolegliwości
  • w ramach potwierdzenia ciąży
  • celem otrzymania e-recepty na przedłużenie leczenia

Oczywiście ginekolog można także odpowiedzieć na nurtujące pytania, więc można także skorzystać z typowej porady lekarskiej. Ponadto wizyta może dotyczyć tylko dobrania tabletek antykoncepcyjnych, więc niekiedy na takiej wizycie lekarz nie przeprowadza badania.

Warto pamiętać o tym, że tabletki antykoncepcyjne powinny być wdrożone przez ginekologa, który dokładnie zna specyfikę działań poszczególnych pigułek.

Czy ginekolog może sprawdzić, że jestem dziewicą?

Lekarz ginekolog może sprawdzić, czy jest obecna błona dziewicza lub jej brak. Natomiast nie zawsze jest to możliwe. Przerwanie błony dziewiczej nie jest tożsame z rozpoczęciem współżycia. Niekiedy błona dziewicza może się przerwać w skutek innych czynności np. aplikacji tamponu. Dodatkowo zdarza się, że błona dziewicza nie jest przerwana, mimo iż kobieta nie jest dziewicą.

Lekarz na pierwszej wizycie i czasami na kolejnych zapyta o to, czy kobieta jest dziewicą. Jeżeli kobieta jest dziewicą, to ginekolog np. będzie chciał zrezygnować z wziernikowania lub wybierze mniejszy rozmiar wziernika. Zatem pytanie o dziewictwo jest związane z doborem formy badania ginekologicznego.

Czy się golić do ginekologa?

Powyższe pytanie wzbudza wiele kontrowersji i jest także wiele odpowiedzi związanych z tym, czy kobieta powinna się ogolić przed wizytą u ginekologa. Należy pamiętać o tym, że włosy łonowe spełniają wiele funkcji i mają na celu ochronę przed infekcjami, lecz np. w trakcie miesiączki jest trudniej utrzymać higienę okolic intymnych.

Bardzo często ginekolodzy twierdzą, że stan owłosienie jest nieistotny podczas wizyty ginekologicznej. Istotne jest to, aby utrzymana była odpowiednia higiena miejsc intymnych. Niekiedy można przeczytać informacje o tym, że ginekolog przekazał niemiłe uwagi związane z owłosieniem lub jego brakiem – nie powinien komentować tego aspektu. Chyba, że jest to związane ze zdrowiem kobiety.

Należy pamiętać o tym, że owłosienie okolic intymnych jest indywidualną kwestią każdej kobiety. 

Czy ginekolog przepisze tabletki antykoncepcyjne bez badania?

Jeżeli kobieta reglanie korzysta z opieki ginekologicznej, to jest możliwość, że lekarz przepisze tabletki antykoncepcyjne bez badania. Natomiast jeżeli e-recepta ma być wystawiona podczas profilaktycznej wizyty ginekologicznej, to zapewne lekarz będzie chciał przeprowadzić badanie. Niektórzy ginekolodzy przed wdrożeniem tabletek hormonalnych, zlecają badania laboratoryjne, które mają na celu sprawdzenie funkcjonowania np. nerek, wątroby oraz układu krzepnięcia. Zatem jest to bardzo indywidualna kwestia.

Jak się ubrać do ginekologa?

Wybierając się na wizytę do ginekologa można mieć normalny  – codzienny ubiór. Warto pamiętać o tym, że jeżeli będzie prowadzone wziernikowanie lub USG przez pochwę, to lekarz ginekolog poprosi o ściągnięcie spodni oraz bielizny. Zatem niektóre osoby preferują sukienkę lub spódnicę albo dłuższą koszulkę, ponieważ taki ubiór zwiększa ich komfort. Jest to decyzja bardzo indywidualna, lecz trzeba mieć na względzie fakt, że często należy odsłonić miejsca intymne.

Ginekolog online – czy to możliwe?

W sieci można znaleźć portale medyczne, które świadczą usługi ginekologiczne online. W ramach takiej wizyty nie ma możliwości przeprowadzenia badania fizykalnego, lecz jest to świetne rozwiązanie w ramach uzyskania porady dotyczącej nurtujących pytań lub uzyskania e-recepty w ramach kontynuacji leczenia.

Recepta na tabletkę po może być także uzyskana w trakcie zdalnej konsultacji ginekologicznej, podobnie jak e-recepta na dowolne tabletki antykoncepcyjne.

Warto również pamiętać o tym, że lekarz każdej specjalizacji może wystawić receptę online na tabletki hormonalne – nie musi to być ginekolog.

Podsumowanie

Pierwsza wizyta u ginekologa może wzbudzać strach, lecz opinia związana z przebiegiem, jest w dużej mierze zależna od atmosfery, która panuje w gabinecie. Podczas wizyty lekarz może przeprowadzić wziernikowanie, badanie USG oraz wystawić e-receptę. Zapewne lekarz także zapyta o początek współżycia, ponieważ na podstawie informacji zwrotnej – dobierze odpowiednią formę badania. Ponadto kwestia włosów, które znajdują się w okolicach intymnych jest bardzo indywidualną decyzją każdej kobiety, więc lekarz nie powinien komentować owłosienia.

Dla kobiet, które stosują antykoncepcje hormonalną, ciekawym rozwiązaniem są zdalne konsultacje online. W ramach e-wizyty kobieta może otrzymać e-receptę na tabletki antykoncepcyjne oraz inne, które są w ramach kontynuacji leczenia.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 19.10.2022
Polecane wpisy na blogu: