Medspan

Jak dbać o higienę podczas miesiączki?

Miesiączka dla wielu kobiet jest bardzo intymną sferą życia, a wręcz dla niektórych tematem tabu. Zwłaszcza dla nastolatek, które od niedawna miesiączkują. Okres to dni w których każda kobieta powinna szczególnie zadbać o higienę miejsc intymnych, ponieważ zaniedbanie może doprowadzić do powstania dolegliwości zdrowotnych.

Dlaczego higiena intymna podczas okresu jest ważna?

Podczas okresu zwiększa się poziom pH w pochwie co powoduje, że zwiększa się możliwość rozwinięcia infekcji intymnej. Ponadto krew menstruacyjna osłabia barierę ochroną miejsc intymnych. Powyższe czynniki mogą doprowadzić do tego, że po zakończone miesiączce mogą pojawić się objawy np. pieczenie, świąd, czy upławy, które będą związane z toczącą się infekcją intymną. Może to być dolegliwość spowodowana przez bakterie lub grzyby, dlatego w podczas okresu bardzo istotna jest odpowiednia higiena.

Środki higieniczne podczas okresu

Należy odpowiednio dobrać środki higieniczne, które będą używane w trakcie miesiączki. Na rynku są dostępne tampony, podpaski lub kubeczki menstruacyjne. Są też specjalne wielorazowe majtki menstruacyjne. Należy pamiętać o tym, aby produkt dobrać do preferencji oraz stosować zgodnie z zaleceniami. Podczas wyboru podpasek, nie tylko chłonność ma znaczenie, lecz także kształt oraz wielkość.

Tampony oraz podpaski należy regularnie zmieniać. Częstotliwość zmiany jest uzależniona od intensywności krwawienia. Zdarza się tak, że w pierwszych dniach, środki higieniczne należy wymieniać co dwie godziny. Należy pamiętać o tym, aby nie dopuszczać do sytuacji w której zmiana tamponu lub podpaski jest po dłuższym czasie, ponieważ doprowadza to do namnażania bakterii. Szczególnie niebezpieczne jest pozostawienie tamponu na kilkanaście godzin, ponieważ może dojść do wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego. Tamponów nie zaleca się stosować w porze nocnej.

Natomiast kubeczek menstruacyjny powinien być dokładnie oraz systematycznie czyszczony.  

Unikanie kąpieli w wannie

Podczas miesiączki nie należy kąpać się we wannie, a woda nie powinna mieć zbyt wysokiej temperatury, ponieważ wysoka temperatura zwiększa krwawienie. Najlepszym rozwiązaniem jest kąpiel pod prysznicem z użyciem czystej wody. Środki do higieny intymnej mogą podrażniać okolice intymne oraz mieć niekorzystny wpływ na florę bakteryjną, której celem jest ochrona przed drobnoustrojami.

Częstym błędem popełnianym przez kobiety jest zbyt nadmierna higiena okolic intymnych przed miesiączką oraz w trakcie miesiączki. Warto pamiętać o tym, że zbyt częste mycie okolic intymnych może doprowadzić do wyjałowienia okolic sromu oraz pochwy, które staną się podatne na infekcje.   

Należy mieć na uwadze też to, że na różnego rodzaju gąbkach oraz myjkach gromadzą się bakterie, więc nie powinno się ich używać w trakcie miesiączki. Kierunek podmywania się powinien być od przodu do tyłu, aby nie ,,przenieść” bakterii z okolic odbytu w okolice pochwy.

Znaczenie odzieży podczas okresu

W trakcie miesiączki, bielizna powinna być komfortowa. Nie powinno się zakładać obcisłej oraz finezyjnej bielizny. Figi powinny z naturalnego oraz przewiewnego materiału.

Na rynku są dostępne specjalne majtki, które zakłada się podczas miesiączki. Pełnią one jednocześnie funkcje podpaski, a także bielizny. Są wielorazowego użytku.

Kilka wskazów dla miesiączkujących kobiet

  • W takcie okresu powinno się unikać przekąsek, które zawierają sól, ponieważ ona zatrzymuje wodę w organizmie. Natomiast słodkości są pożywką dla bakterii.
  • Odpowiednie nawadnianie może zmniejszyć dolegliwości bólowe związane z miesiączką. Powinna to być woda niegazowana lub np. herbata ziołowa.
  • Podczas okresu można uprawiać sport i nawet w niektórych sytuacjach jest on wskazany, ponieważ aktywność fizyczna zwiększa produkcje endorfin, które mają również działanie przeciwbólowe. Należy pamiętać o tym, aby aktywność była dostosowana do samopoczucie, a nadmierny ruch może zwiększyć krwawienie.
  • Optymalnie powinno się myć okolice intymne dwa razy dziennie.
  • Dolegliwości bólowe można złagodzić lekami przeciwbólowymi np. Aulin, Nimesil, które są dostępne na e-receptę lub środkami niefarmakologicznymi, a także lekami OTC.
  • Dolegliwości bólowe podczas okresu powinny być skonsultowane z lekarzem, ponieważ silne dolegliwości, które powodują np. wymioty lub omdlenia lub uniemożliwiają funkcjonowanie mogą być związane z endometriozą.  

Miesiączka bez strachu

Większość kobiet nie lubi dni w których ma okres, ze względu na dyskomfort fizyczny, jak również psychicznych. Dolegliwości bólowe można zmniejszyć poprzez zastosowanie leków przeciwbólowych, a ryzyko powstania infekcji może być zminimalizowane poprzez zastosowanie odpowiedniej higieny okolic intymnych. Środki higieniczne stosowane podczas okresu powinny być indywidualnie dobrane oraz zapewnić komfort użytkowania.

Wszelkie niepokojące sygnały jak np. spóźniający się okres, przedłużający się miesiączka, czy zbyt obite lub skąpe krwawienie, powinny być skonsultowane z ginekologiem. Natomiast należy pamiętać, że wiele czynników ma wpływ na miesiączkę oraz jej regularność.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 02.08.2022