Medspan

Pierwsza wizyta u ginekologa

Pierwsza wizyta w gabinecie ginekologa często wzbudza strach wielu młodych kobiet bowiem miejsce kojarzy się z odsłonięciem sfer intymnych przed zupełnie obcą osobą. Dodatkowo strach przed bólem w trakcie badania powoduje, że nastolatki z niechęcią chcą pójść na pierwszą wizytę.

Ginekolog – kiedy pierwsza wizyta?

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników z 2016 roku, pierwsza wizyta powinna być między 12, a 15 rokiem życia – po pierwszej miesiączce. Rzadko się zdarza, że nastolatki bywają w gabinecie ginekologicznym, ponieważ taka wizyta wymaga również zgody opiekuna prawnego.

Najczęściej kobiety po osiągnięciu pełnoletniości decydują się pierwszą wizytę u ginekologa, ponieważ nie muszą prosić opiekuna o pozwolenie. Niekiedy część kobiet decyduje się na wizytę dopiero po dwudziestym roku życia lub w sytuacji w której zaobserwują niepokojące dolegliwości.

Czego można się spodziewać podczas wizyty u ginekologa?

Pierwsza wizyta zazwyczaj jest najdłuższa, ponieważ lekarz musi przeprowadzić dokładny wywiad. Zada kilkanaście pytań:

  • alergie
  • choroby współistniejące
  • przebyte operacje
  • choroby w rodzinie
  • pierwsza miesiączka
  • data ostatniej miesiączki
  • długość trwania cyklu
  • data rozpoczęcia współżycia

Po uzyskaniu odpowiedzi na wszystkie pytania, lekarz poinformuje o przeprowadzeniu badania. Poprosi o przygotowanie do badania – wskażę osobne pomieszczenie lub miejsce, gdzie można się rozebrać (od pasa w dół).

Następnie poprosi o położenie się na fotelu ginekologicznym i przystąpi do badania. Niektóre kobiety twierdzą, że jest to bardzo nieprzyjemny moment, lecz jest to kwestia bardzo indywidualna i która jest związana z różnymi czynnikami: próg bólu, umiejętności lekarza. Natomiast niektóre nie obawiają się badania i twierdzą, że nie odczuwają dolegliwości bólowych.

Podczas badania lekarz może pobrać materiał do badania cytologicznego.

Niekiedy lekarz podczas wizyty będzie również chciał wykonać dopochwowe badanie USG. U dziewic zazwyczaj badanie jest wykonywane przez odbyt, lecz nie zawsze tak jest – decyduje lekarz oraz Pacjentka.

Badanie zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu minut.

Po przeprowadzonym badaniu lekarz powinien przekazać kartę wizyty oraz zdjęcia, jeżeli było wykonane USG.

Ginekolog a badanie piersi

Czasami ginekolog może palpacyjnie dokonać badania piersi. Z wypowiedzi ginekologów wynika, że coraz mniej lekarzy praktykuje przeprowadzenie badania piersi. Rekomendują, aby Pacjentka raz w miesiącu dokonała samobadania a raz w roku – USG piersi.

Ginekolog prywatnie, czy na NFZ?

Decyzja o rodzaju wizyty należy do Pacjentki. Obecnie do ginekologa w ramach ubezpieczenia społecznego, nie trzeba mieć skierowania, lecz należy pamiętać o tym, że termin wizyty będzie bardziej odległy. W niektórych przychodniach czas oczekiwania wynosi nawet pół roku.

Wizyta prywatna u ginekologa ma zdecydowanie krótszy czas oczekiwania, lecz wiążę się z kosztami, które mogą nawet sięgnąć kilkaset złotych (badanie USG + cytologia).

Przed wizytą warto zapoznać się z opiniami w sieci, a także porównać cennik gabinetów.

Ginekolog – jak często wizyta?

Stacjonarna wizyta ginekologiczna powinna być zrealizowana minimum raz w roku, jeżeli nie ma niepokojących dolegliwości. Jeżeli zmieni się długość cyklu, stanie się nieregularny lub zaczną się pojawiać dodatkowe dolegliwości (np. ból podbrzusza, upławy), to należy skontaktować się z lekarzem.

Profilaktyczne badanie ginekologiczne może wykryć nowotwór narządów płciowych na wczesnym etapie, co pozwoli na wdrożenie odpowiedniego leczenia. Nie powinno się lekceważyć wizyt, nawet jeżeli nie odczuwamy dolegliwości.

Polecane wpisy na blogu:

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.