Medspan

Grzybicze zapalenie pochwy – informacje

Informacje ogólne o grzybiczym zapaleniu pochwy

Grzybicze zapalenie pochwy (infekcja grzybicza pochwy) ma również inne określenia: kandydoza pochwy oraz drożdżakowe zapalenie pochwy. Szacuje się, że częstość występowania jest drugą – po bakteryjnym zapaleniu pochwy, infekcją dróg moczowo – płciowych.  

Jeżeli osoba zakażona jest w ciąży, to może dość do ryzyka rozwinięcia zakażenia grzybiczego u noworodka.

Co może wywołać grzybicze zapalenie pochwy?

Najczęściej dochodzi do zakażenia wywołanego przez grzyby z gatunku Candida albicans (potocznie: drożdżaki), lecz istnieje kilkanaście innych rodzajów, które mogą wywołać grzybicę pochwy.

Zazwyczaj do zakażenia dochodzi na drodze endogennej, czyli objawy tworzą patogeny istniejące w organizmie. W sytuacji uszkodzenia bariery ochronnej, wymienione patogeny powodują powstanie infekcji.

Bariera ochronna

Główną barierą ochronną w grzybiczym zapaleniu pochwy jest prawidłowa mikroflora bakteryjna pochwy, czyli bakterie bytujące w pochwie, chronią ją przed występowaniem zakażenia.

Dominującą bakterią, która ma ochronny wpływ jest Lactobacillus, czyli pałeczki kwasu mlekowego.

Przede wszystkim jest wiele czynników, które wypływają na ilość występujących pałeczek kwasu mlekowego: estrogeny, pH, temperatura, stosowanie środków antykoncepcyjnych, aktywność seksualna oraz higiena.

We florze bakteryjnej pochwy, znajdują się grzyby z gatunku candida, które nie powodują występowania dolegliwości.

Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia grzybiczego zapalenia pochwy?

Czynnikiem ryzyka wystąpienia kandydozy pochwy są głównie praktyki związane z nieodpowiednią higieną okolic intymnych. Do zakażenia może dojść również poprzez używanie wspólnych ręczników lub w toaletach publicznych.

Kobiety w ciąży są w grupie ryzyka wystąpienia zakażenia, ze względu na zaburzoną gospodarką hormonalną.

Osoby chorujące na cukrzyce oraz stosujące antybiotykoterapię lub osłabione, również mogą częściej chorować na bakteryjne zakażenie pochwy.

Jakie są objawy kandydozy pochwy?

Objawy grzybicy pochwy:

 • pieczenie
 • świąd
 • podrażnieni okolic sromu oraz pochwy
 • pieczenie podczas oddawania moczu
 • upławy (białawe lub żółtawe grudki)
 • dyskomfort podczas kąpieli
 • uczucie pieczenia

Oczywiście infekcja grzybicza nie zawsze może powodować dolegliwości, są przypadki w których kobiety nie zgłaszają żadnych objawów, ponieważ choroba przebiega bezobjawowo.

Co jest pomoce w diagnostyce grzybiczego zapalenia pochwy?

Zazwyczaj należy wykonać posiew z hodowlą, która powinna wykazać obecność drożdżaków.

Na wynik badania posiewu należy zaczekać kilka do kilkunastu dni. W zależności od laboratorium w którym są wykonywane badania. Wyniki ułatwią leczenie grzybicy pochwy i mogą pomóc wyeliminować w przyszłości nawracające infekcje grzybicze pochwy.

Jak przebiega leczenie grzybiczego zapalenia pochwy?

Głównie stosuje się tabletki dopochwowe lub aerozole, których celem jest działanie miejscowe. Większość z dostępnych leków zawiera w składzie nystatynę.

W sytuacji nawracających infekcji, lekarz może zalecić przeprowadzenie kuracji doustnej.

Miejscowo można również zastosować kremy oraz maści, lecz te które zawierają sterydy, należy stosować tylko przez kilka dni.

Dodatkowo należy uzupełnić mikroflorę, więc zalecana jest suplementacja pałeczek kwasu mlekowego. Większość preparatów z bakteriami Lactobacillus jest dostępna bez recepty.

Grzybica pochwy w czasie ciąży

Nieleczona grzybica podczas ciąży może doprowadzić do zarażenia dziecka podczas porodu. U noworodka mogą wystąpić pleśniawki oraz grzybicze pieluszkowe zapalenie skóry.

Istotne jest, aby kobieta w ciąży odpowiednio dbała o higieną okolic intymnych oraz regularnie korzystała z opieki lekarza ginekologa.

Dlaczego grzybica pochwy powraca?

Istnieją różne powody dla których grzybica pochwy może powrócić. Są one głównie związane ze staniem zdrowia:

 • nieodpowiednia dieta
 • anemia
 • nieskuteczne leczenie poprzedniej infekcji.
 • kandydoza przewodu pokarmowego
 • ryzykowne formy współżycia.
 • antybiotykoterapia
 • czynniki genetyczne
 • zmiany hormonalne


Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.