Medspan

Antybiotyk na ból gardła?

Ból gardła to problemy zdrowotny, który występuję w sezonie jesienno-zimowym lub w lecie. Ból gardła w lecie często jest spowodowany niewłaściwym użytkowaniem klimatyzacji, czyli zbyt dużą różnicą temperatur.

Objawy zapalenia gardła

Zapalenie gardła jest stanem zapalnym błon śluzowych gardła, lecz także dolegliwości mogą być związane z migdałkami. Cechą charakterystyczną jest ból gardła, a także zaczerwienienie śluzówek. Ból może promieniować do uszu, a inne objawy mogące wskazywać na stan zapalny gardła to:

 • Zmniejszony apetyt
 • Problem z przełykaniem
 • Ból głowy
 • Drapanie w gardle
 • Osłabienie
 • Stan podgorączkowy lub gorączka
 • Kaszel
 • Katar
 • Chrypka

Mogą także wystąpić inne dolegliwości, które są niespecyficzne jak np. biegunka czy nudności. Niespecyficzne objawy głównie występują u dzieci.

Ból gardła na podłożu wirusowym, czy bakteryjnym?

Dolegliwości bólowe gardła mogą być wywołane przez wirusy lub bakterie, a czasami grzyby. Najczęściej jest to infekcja wirusowa, a najrzadziej dolegliwości powodują grzyby.

Infekcja grzybicza najczęściej dotyka osób, które mają obniżoną odporność i/lub chorują na cukrzycę.

W sytuacji wystąpienia infekcji wirusowej zazwyczaj występują dodatkowe dolegliwości w postaci kataru, kaszlu lub chrypki, a także osłabienie oraz bóle mięśni. Ponadto może również dojść do powiększenia węzłów chłonnych. Natomiast w sytuacji infekcji bakteryjnej, objawy są bardziej nasilone oraz na gardle i migdałkach można zaobserwować ropny nalot. Dodatkowo może wystąpić gorączka. Zazwyczaj objawy występują nagle.

W przypadku grzybiczej infekcji dochodzi do pojawienia się białego, serowatego nalotu. Gorączka zazwyczaj nie występuje.

Diagnostyka bólu gardła

Lekarz zazwyczaj dokonuje oceny gardła oraz zbiera szczegółowy wywiad medyczny. Ponadto są dostępne szybkie testy antygenowe, które są pomocne w diagnostyce anginy bakteryjnej. Natomiast w sytuacji infekcji grzybiczej, białe naloty łatwo się oddzielają od błony śluzowej.

Głównie to lekarz rodzinny zajmuje się leczeniem zapalenia gardła, lecz także może wystawić skierowanie do poradni laryngologicznej, jeżeli dotychczasowe efekty terapeutyczne nie będą przynosić odpowiednich efektów lub w sytuacji, która wymaga dalszej – specjalistycznej diagnostyki. 

Antybiotyk na ból gardła

Nie stosuje się antybiotyku w leczeniu bólu gardła o podłożu wirusowym. Zalecane jest stosowanie leków, które mając na celu leczenie objawowe czyli np. leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Można także zastosować leki miejscowo, czyli np. spray na gardło lub tabletki do ssania. Celem zmniejszenia dolegliwości bólowych można użyć lidokainy, która ma na celu działanie znieczulające.

Antybiotyki w bólu gardła stosuje się jeżeli jest to zakażenie bakteryjne. Antybiotykami pierwszego rzutu są leki z grup penicylin, a następnie cefalosporny lub makrolidy. Natomiast w sytuacji infekcji grzybiczej, stosuje się leki o działaniu przeciwgrzybicznym np. flukonazol.

W trakcie leczenia bólu gardła należy pamiętać o tym, aby antybiotyk był regularnie stosowany, podobnie jak pozostałe leki. Ponadto należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu oraz odpoczynku.

Sprawdź jak można uzyskać e-receptę na antybiotyk

Przewlekłe zapalenie gardła

Zazwyczaj leczenie bólu gardła trwa od 3 do 10 dni w zależności od przyczyny, która wywoła problem zdrowotnym. Natomiast niekiedy może dojść do wystąpienia przewlekłego zapalenia gardła, czyli w takiej sytuacji dolegliwości mogą trwać nawet kilka tygodni. Mogą się pojawiać przerwy w objawach, lecz także zaostrzenia.

Najczęściej przyczyną przewlekłego zapalenia gardła jest kontakt z alergenami, a także z substancjami chemicznymi, czy też narażenie na działanie klimatyzacji. Ponadto przyczynami może być także spożywanie alkoholu oraz palenie tytoniu.

Warto pamiętać o tym, że przerost migdałka gardłowego może powodować częste stany zapalne gardła. Dodatkowo osoby, które ,,pracują głosem”, czyli nauczyciele oraz wokaliści mogą częściej cierpieć z powodu bólu gardła.

Leczenie przewlekłego zapalenia gardła polega na wyeliminowaniu czynnika, który powoduje wystąpienie dolegliwości.

Leczenie bólu gardła domowymi sposobami

Oprócz stosowania antybiotyków w ramach leczenia bólu gardła oraz innych medykamentów, można także spróbować zmniejszyć dolegliwości bólowe, stosując domowe sposoby.

Kilka domowych sposobów na ból gardła:

 • Należy zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza.
 • Płukanie gardła sodą oczyszczoną działa przeciwzapalnie oraz przeciwobrzękowo. Zabieg powinno się wykonywać 3-4 razy na dobę.
 • Płukanie gardła ziołami np. rumiankiem czy szałwią mogą zmniejszyć dolegliwości bólowe, ponieważ działają przeciwzapalnie.
 • Warto także dołożyć łyżeczkę miodu do herbaty. Miodu nie wolno podać małym dzieciom.
 • Zalecane jest także spożywanie czosnku.

Ból gardła a wizyta u lekarza

Jeżeli dolegliwości bólowe gardła nie ustąpią po 3-4 dniach lub stan zdrowia  pogorszy się, to warto skonsultować się z lekarzem. Podczas wizyty lekarskiej, lekarz będzie mógł wystawić e-receptę na leki stosowane w bólu gardła, niekoniecznie na antybiotyk. Nie zawsze leki dostępne bez recepty będą skutecznie niwelować stan zapalny gardła.

Natomiast w sytuacji zaobserwowania białych lub ropnych nalotów, niezwłocznie należy się udać na wizytę lekarską celem wdrożenia leczenia antybiotykiem lub środkiem przeciwgrzybiczym.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 05.08.2022