Medspan

Zapalenie ucha – informacje i przyczyny

Zapalenie ucha jest często utożsamiane z bólem ucha. Możemy wyróżnić kilka stanów zapalnych, które różnicuje się ze względu na anatomię ucha:

Możemy wyróżnić: zapalenie ucha zewnętrznego, środkowego oraz wewnętrznego.

Jak sami zauważyliście, to nie jest taka prosta dolegliwości, którą można łatwo rozróżnić.

Zapalenie ucha zewnętrznego – czym jest?

Zapalenie ucha zewnętrznego jest schorzeniem, które jest wywołane przez bakterie lub wirusy. Najczęściej jest wywołane przez wirusa opryszczki.

Jakie mogą być objawy zapalenia ucha zewnętrznego?

Częstym objawem jest bolesny obrzęk, który może być wywołany przez bakterie. Mogą się też pojawić zaburzenia słuchu, a także zwroty głowy.

Czym leczy się zapalenie ucha zewnętrznego?

Proces terapeutyczny musi uwzględniać stan zdrowia Pacjenta, lecz często wystarczy płukanie ucha letnią wodą. Należy pamiętać, że taki zabieg może być przeprowadzony tylko przez lekarza. Dodatkowo można stosować krople do uszu, które mają na celu zmniejszenie bólu oraz obrzęku.

Zapalenie ucha środkowego – co to jest?

Zapalenie ucha środkowego najczęściej występuje u dzieci i zazwyczaj jest wywołane przez wirusy. Może być również spowodowane bakteriami.

Można wyróżnić kilka rodzajów – podziału: ostre, przewlekłe oraz perlak.

Jak przebiega zapalenie ucha środkowego?

Głównie jest to silny oraz stały ból ucha. Może pojawić się gorączka, a także pogorszenie słuchu w chorym uchu. U dzieci mogą się również pojawić wymioty, złe samopoczucie oraz uczucie zatkanego ucha.

Zapalenie ucha środkowego – leczenie

Leczenie głównie polega na stosowaniu leków przeciwbólowych oraz zmniejszających stan zapalanych. Niekiedy lekarz może zalecić gorące okłady. W sytuacji wystąpienia gorączki zaleca się aplikowanie leków przeciwgorączkowych, które mają na celu zmniejszenie gorączki.

Warto pamiętać, że częste zapalenie może być spowodowane przerośniętym migdałkiem.

Czym jest zapalenie ucha wewnętrznego?

Zapalenie ucha wewnętrznego jest związane z zapaleniem błędnika. Przyczyną mogą być również wirusy, a także bakterie, lecz zazwyczaj zapalenie jest powikłaniem przewlekłego zapalenia ucha środkowego.

Jak można zdiagnozować zapalenie ucha wewnętrznego?

Badania neurologiczne są pomocne w stwierdzeniu choroby, a także wykonanie rezonansu magnetycznego.

Zapalenie ucha wewnętrznego – objawy

W zależności od rodzaju, można wyróżnić:

  • niedosłuch
  • wymioty
  • zawroty głowy
  • oczopląs
  • światłowstręt
  • złe samopoczucie
  • zaburzenia równowagi

W jaki sposób można leczyć zapalenie ucha wewnętrznego?

Niestety zazwyczaj zapalenie ucha wewnętrznego jest wskazaniem do hospitalizacji, lecz oczywiście zależy od stanu zdrowia Pacjenta. W leczeniu stosuje się metody farmakologiczne do których należy podawanie antybiotyków oraz leków objawowych, których celem jest zmniejszenie nieprzyjemnych dolegliwości.

Niekiedy Pacjent musi poddać się zabiegowi operacyjnemu.

Czy ból ucha to zawsze jest zapalenie ucha?

Zdecydowanie nie. Jest coś takiego jak otalgia, czyli objaw, który polega na odczuwaniu bólu ucha bez choroby ucha. Jest to często związane z dużą ilością nerwów, które unerwiają ucho. Ból może być również związany z innymi jednostkami chorobowymi (głowy oraz szyi), ponieważ występuje wspólne unerwienie.

Kto może zdiagnozować zapalenie ucha?

Diagnozę może przedstawić lekarz rodzinny lub internista. Laryngolog jest specjalistą, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem m.in. chorób uszu. Do jego kompetencji również należy leczenie dolegliwości związanych z gardłem.

Bardzo często się zdarza, że to właśnie lekarz rodzinny jest pierwszą osobą, która diagnozuje Pacjenta oraz wdraża leczenie w sytuacji wystąpienia zapalenia ucha. W przypadku brak skuteczności leczenia, lekarz może wystawić skierowanie do przychodni laryngologicznej.  

Zapoznaj się z artykułem dotyczącym migreny

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.