Medspan

Sposoby na uśmierzenie bólu głowy

Bóle głowy są bardzo częstą dolegliwością, a przyczyny są bardzo różnorodne. Ponadto jest to jedna z najczęstszych dolegliwości bólowych. Zazwyczaj ból głowy ustępuje samoistnie, lecz nie wolno lekceważyć objawów, ponieważ mogą być objawem różnych chorób.

Ból głowy jest uciążliwą dolegliwością, dlatego szacuje się, że nawet do 8% społeczeństwa, decyduje się na konsultacje lekarską celem diagnozy.

Jakie mogą być przyczyny bólu głowy?

Jak już wspomnieliśmy, przyczyny mogą być różnorodne. Do najczęstszych należą:

  • Problemy z krążeniem mózgowym
  • Zmęczenie
  • Stres
  • Schorzenia innych narządów (m.in. zapalenie ucha, zapalenie zatok).

Warto pamiętać o tym, że istnieje ponad 150 rodzajów bólu głowy, a podział jest związany z bólami wtórnymi lub samoistnymi.

Ból samoistny to inaczej ból pierwotny i możemy wyróżnić m.in. migrenę, napięciowe bóle głowy, bóle klasterowe. Natomiast wtóre bóle głowy są związane z urazami, schorzeniami, infekcjami, a także mogą wystąpić podczas stosowania niektórych leków.

Ponadto ból głowy można podzielić również ze względu na lokalizację:

  • Z tyłu – może być związany z nadciśnieniem tętniczym.
  • Z przodu – często występuje w przebiegu migren.
  • Z lewej lub prawej strony – może wystąpić w przebiegu migreny lub bólu klasterowego
  • Skroniowy – jest związany z wieloma przyczynami np. infekcje wirusowe oraz bakteryjne, migrena, choroby naczyń krwionośnych, czy guzy mózgu.

Objawowe bóle głowy mogą wystąpić w przebiegu wielu schorzeń np.

Dodatkowo bóle głowy mogą wystąpić podczas nadużywania alkoholu, palenia papierosów lub w trakcie nadużywania leków.

Czy ból głowy jest dziedziczony?

Istnieje tendencja do występowania dolegliwości bólowych głowy w jednej rodzinie. Jeżeli dziecko zmaga się z migrenami, to istnieje prawdopodobieństwo, że jeden z rodziców również cierpi z powodu migren. Ponadto dolegliwości mogą być wywołane przez czynniki środowiskowe w których przebywa rodzina. Należy do nich zaliczyć bierne palenie, narażenie na alergeny lub zapach chemii gospodarczej, a także niewłaściwą dietę.

Jak przebiega diagnostyka bólu głowy?

Należy się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu, który przekażę dalsze zalecenia, a także wystawi odpowiednie e-skierowania. Zazwyczaj diagnostyką zajmuje się neurolog w poradni specjalistycznej. Głównym badaniem jest rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa, czyli badania neuroobrazowe. Ponadto lekarz może zlecić szereg innych badań, a także zalecił wizytę u innych specjalistów, jeżeli przyczyna dolegliwości nie będzie neurologiczna.

Jak przebiega leczenie bólu głowy?

Dolegliwości bólowe głowy leczy się przyczynowo. Nie ma jednego uniwersalnego leku, który może zniwelować dolegliwości. Ból najczęściej jest niwelowany niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). Ponadto w pierwotnych bólach głowy lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwdepresyjnych (np. selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny), tryptany lub leki opioidowe np. Doreta, Poltram, Zaldiar, Padolten, Exbol.

Natomiast w łagodzeniu migren stosuje się leki na e-receptę np.: Firmig, Zolmiles, Coffecorn Forte, Coffecorn Mite.

Istotne jest to, aby przestrzegać zaleceń lekarz w trakcie zażywania leków. Nadużywanie leków np. opioidowych może doprowadzić do powstania uzależnienia. Ponadto niektórych leków nie wolno przestać stosować bez decyzji lekarza np. selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny).

Alternatywne leczenie bólu głowy

Oprócz leczenia farmakologicznego oraz oczywiście przyczynowego. Można spróbować zastosować niefarmakologiczne metody niwelowania dolegliwości bólowych głowy. Istotnie jest to, aby również alternatywne sposoby skonsultować z lekarzem, ponieważ mogą wystąpić przeciwwskazania do zabiegu.

Akupunktura

Dostępne badania naukowe pokazały, że przeprowadzenie co najmniej 6 zabiegów akupunktury może zmniejszyć dolegliwości bólowe związane z bólem napięciowym.

Produkty ziołowe

Istnieje wiele produktów ziołowych, które pozytywnie wpływają na dolegliwością bólowe związane z głową. Zioła powinny być stosowane regularnie i należą do nich m.in. mięta, kozłek lekarski, melisa, miłorząb, rumianek, imbir, chmiel, szałwia. Warto przeczytać dokładnie na temat ziół, ponieważ każdy z nich ma inną specyfikę oraz właściwości. Należy pamiętać o tym, że niektóre zioła wchodzą w interakcje z lekami, więc mogą obniżać ich efekt działania lub zwiększać, dlatego przed zastosowaniem ziół należy się skonsultować z lekarzem.

Medytacja

Badania naukowe pokazały, że medytacja może zmniejszyć migrenowy ból głowy. Jest niewiele badań oraz na małej liczbie ochotników, lecz badania wskazują na trend pozytywny. Ponadto medytacja obniża poziomu stresu, negatywnych emocji oraz może poprawić komfort życia.

Hipnoza

Można też znaleźć, że hipnoza korzystnie wpływa na ból głowy, lecz niewiele osób decyduje się na takie sesje ze względu na różne czynniki. Hipnoza jest kosztowną formą terapii, a także kontrowersyjna.

Domowe sposoby na ból głowy

Oczywiście istnieją domowe sposoby na dolegliwości bólowe głowy. Podczas wystąpienia bólu można spróbować zastosować gorący okład lub zimny z lodem. Warto pamiętać o tym, aby unikać ekstremalnych temperatur, a także lodu nie stosować bezpośrednio na skórę.

Należy unikać sytuacji stresowych oraz przemęczenia, ponieważ mogą one zwiększyć częstotliwość dolegliwości bólowych. Istotne jest też to, aby zachować odpowiednią higieną snu (długość snu oraz jego jakość). Ponadto warto być aktywnym fizycznie, ponieważ aktywność poprawia kondycje organizmu.

Powinno się też ograniczyć spożywanie używek.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 26.07.2022