Medspan

Sposoby na ból zęba

Ból zęba to powszechny problem zdrowotny, którego nie powinno się bagatelizować. Nasilający się ból, opuchlizna lub obecność ropny są wskazaniem do zrealizowania konsultacji stomatologicznej, ponieważ toczący się proces zapalny może doprowadzić do wystąpienia ogólnoustrojowych powikłań.

Ból zęba jest problematyczną dolegliwością, ponieważ dyskomfort może utrudniać wykonywanie obowiązków zawodowych, a także obniża komfort życia, dlatego nie należy ignorować dolegliwości związanych z zębami.

Ból zazwyczaj jest stały lub przerwany, który nie ustępuje, a zmiana temperatury lub narażenie na zimne napoje, mogą potęgować dolegliwości bólowe. Ból pochodzi od wewnętrznej części zęba, kości struktur lub okolic dziąseł.

Co może powodować ból zęba?

Uraz zęba zazwyczaj powoduje dolegliwości bólowe. Uraz często spowodowany próchnicą lub ubytkami. Ponadto zakażenie dziąsła i zęba tzw. ropień przyzębia może wywołać ból zęba. Ponadto urazy fizyczne również mogą uszkodzić ząb w wyniku czego będzie odczuwany ból. Należy również pamiętać o tym, że dolegliwości mogą również powstawać do zabiegu dentystycznym, ponieważ ząb jest bardziej wrażliwy. Dodatkowo zapalenie zatok również może wywołać dolegliwości odczuwane w obrębie górnych zębów trzonowych.

Często zęby mądrości powodują ogromne dolegliwości, dlatego niekiedy stomatolog rekomenduje ekstrakcje tych zębów.

Dolegliwości bólowe zębów

Ból może być ostry lub tępy w zębie lub w jego okolicach i dolegliwościom mogą towarzyszyć inne objawy:

  • Nadwrażliwość na zmianę temperatury
  • Krwawienie z dziąseł
  • Ból związany z gryzieniem
  • Odczuwanie pulsowania

Ponadto mogą wystąpić dolegliwości bólowe: głowy, szyi, ucha, a także gorączka oraz nieprzyjemny zapach z ust.

Ból zęba a inne choroby

Należy pamiętać o tym, że czasami ból zęba jest związany z innymi dolegliwościami, czyli jest to tzw. pozorny ból zęba. Objaw można zaobserwować w m.in. zapaleniu zatok, półpaścu, neuralgii nerwu trójdzielnego, dusznicy bolesnej czy też w zaburzeniach stawu skroniowo – żuchwowego. Istotnej jest, aby nie bagatelizować bólu, ponieważ może on wskazywać na istnienie innej choroby lub może doprowadzić do powikłań zagrażających zdrowiu lub życiu.

Jak się diagnozuje ból zęba?

W diagnozowaniu bólu zęba pomocne jest prześwietlenie RTG lub wykonanie tomografii komputerowej. Ponadto dentysta może przeprowadzić dodatkowe testy diagnostyczne mające na celu ustalenie źródła dolegliwości. Można do nich zaliczyć np. test zimnych bodźców. Jeżeli stomatolog stwierdzi, że ból nie jest związany z zębem, to przekaże odpowiednie zalecenia względem dalszych badań oraz konsultacji specjalistycznych.

Jak się leczy ból zęba?

Leczenie zęba jest uzależnione od przyczyny oraz uszkodzeń lub ubytków. Jeżeli ubytek jest niewielki, to stomatolog wypełniać ząb odpowiednim wypełnieniem. Natomiast jeżeli wnęka jest głęboka i sięga miazgi, to dentyna będzie zmuszony do zastosowania tzw. leczenia kanałowego. Jest to proces w którym zostaje usunięta niezbędna zawartość zęba w tym naczynia krwionośne oraz nerwy. Następnie wypełnia ząb odpowiednim materiałem.

Ponadto w trakcie leczenia, lekarz może zalecić stosowanie antybiotyku np. Dalacin C, który ma na celu usunięcie infekcji bakteryjnej. Dodatkowo może zalecić stosowanie leków przeciwbólowych np. Doreta lub Nimesil, albo Efferalgan Codeine, które mają na celu uśmierzenie dolegliwości bólowych.

Jeżeli pojawi się ropień przyzębia, to stomatolog wykona drenaż tego miejsca. Warto pamiętać o tym, że antybiotyk może również zostać podany miejscowo do tzw. kieszeni dziąsłowej.

Natomiast jeżeli doszło do złamania zęba, to zazwyczaj stosuje się tzw. koronę zębową, która uzupełnia brakujący fragment zęba lub pomoże w ochronie pozostałej części zęba.

Ból zęba w trakcie ciąży

Ból zęba w trakcie ciąży powinien być leczony zgodnie z obowiązującymi zasadami. Zazwyczaj powinien to być drugi trymestr ciąży, lecz jeżeli występuję ryzyko infekcji, to należy niezwłocznie wykonać odpowiednie procedury. Należy pamiętać o tym, aby plan leczenia skonsultować z prowadzącym ginekologiem, aby zminimalizować ryzyko powikłań.

Warto pamiętać o tym, że wielu leków nie powinno się stosować w ciąży, dlatego nawet leczenie przeciwbólowe należy skonsultować z lekarzem.

Profilaktyka bólu zęba

Istotne jest to, aby zachować odpowiednią higieną jamy ustnej, ponieważ odpowiednia higiena zmniejsza ryzyko powstania ubytków oraz próchnicy. Należy używać pasty z fluorem oraz korzystać z nici dentystycznych. Ponadto zęby należy szczotkować przy wykorzystaniu odpowiednie techniki.

Warto pamiętać o tym, aby unikać gryzienia twardych pokarmów oraz otwierania zębami różnych przedmiotów, ponieważ zwiększa to ryzyko wystąpienia złamania zęba. Dodatkowo należy zmniejszyć spożycie pokarmów oraz napojów, które zawierają cukier, ponieważ powoduje on próchnicę.

Stomatologiczna konsultacja online

Czasami przed leczeniem zęba wymagane jest zastosowanie antybiotykoterapii, dlatego dla osób, które pilnie potrzebują się skontaktować ze stomatologiem, jest możliwość zrealizowania e-konsultacji lekarskiej. Oczywiście dolegliwości powinna być zawsze skonsultowana podczas stacjonarnej wizyty na której lekarz będzie mógł dokładnie obejrzeć zęba, wykonana dodatkowe badania i ewentualnie przeprowadzi leczenie lub przekaże dalsze zalecenia.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 05.08.2022