Medspan

Kto może korzystać ze zdalnych konsultacji lekarskich?

Pandemia koronawirusa ma ogromny wpływ na rozwój usług medycznych w Polsce. Ponad dwa lata temu powstało wiele przychodni online, które świadczą e-konsultacje lekarskie. Przed pandemią, na rynku Polskim było tylko kilka podmiotów świadczących e-wizyty, ponieważ usługi nie były popularne. Natomiast lockdown doprowadził do sytuacji w której znaczna część osób miała problem z dostępnością do lekarza rodzinnego, a więc z uzyskaniem e-recepty w ramach kontynuacji leczenia.

Powstało wiele przychodni online, lecz tylko kilkanaście podmiotów leczniczych – funkcjonuje nadal. Warto zauważyć, że nie wszystkie placówki oferujące recepty online są podmiotami leczniczymi. Informacje o tym można znaleźć na stronach serwisu lub w regulaminie.

Serwisy działają na bardzo podobnych zasadach. Zazwyczaj należy wybrać odpowiednią usługę, wypełniać formularz medyczny oraz dokonać płatności. Czasami placówki również oferują różną formę kontaktu z lekarzem. Może to być rozmowa telefoniczna, czat, czy też rozmowa wideo.

Kto może korzystać z e-konsultacji lekarskich?

Głównym odbiorcą usług telemedyczny są pacjenci, których stan zdrowia jest stabilny, a którzy wymagają otrzymania e-recepty na leki w ramach kontynuacji leczenia. Oczywiście są sytuacje doraźne, jak potrzeba zastosowania pigułki po, czy tabletek przeciwbólowych, więc e-wizyta jest również możliwa w tych sytuacjach. Ponadto można także otrzymać w ramach teleporady, lecz należy pamiętać, że jeżeli stan zdrowia będzie wymagał konsultacji stacjonarnej, to lekarz odmówi wystawienia zwolnienia, jak również e-recepty.

Z usług e-konsultacji nie powinny korzystać osoby, których stan zdrowia pogorszył się lub pojawiły się dodatkowe objawy, a także osoby, które są w stanie zagrożenia zdrowia i/lub życia. Zatem objawy wstrząsu anafilaktycznego, drgawki, wysokie ciśnienie tętnicze, silny ból głowy, bóle brzucha i wiele innych – tzw. ostrych dolegliwości nie powinno być konsultowane w ramach telemedycyny.

E-wizyty są ciekawym rozwiązaniem, lecz warto pamiętać, że mają wiele ograniczeń. Lekarz nie jest w stanie przeprowadzić badania fizykalnego. Może polegać tylko na informacjach zebranych od pacjenta. Aczkolwiek pojawiają się na rynku urządzenia, które umożliwiają zdalne przeprowadzenie niektórych badań oraz poznanie parametrów życiowych, lecz ich zastosowanie jest mocno ograniczone ze względu na duże koszty pojedynczego urządzenia/produktu.

Ponadto w ramach telekonsultacji można skonsultować wyniki badań, a także konsultować się wstępnie z lekarzem danej specjalizacji. W niektórych miejscowościach jest problem z dostępnością do specjalistów, więc rozmowa telefoniczna może być dobrym rozwiązaniem, które przyspieszy proces diagnostyczny, ponieważ w ramach e-porady, lekarz może przekazać zalecenia względem badań. Natomiast należy pamiętać o tym, że jeżeli usługi świadczy prywatne centrum medyczne, to wszystkie e-skierowania będą pełnopłatne, a więc pacjent będzie musiał zapłacić za usługę.

Skierowanie w ramach NFZ, może wystawić tylko placówka, która m podpisaną umowę z NFZ.

Niewątpliwie to recepta przez internet jest najpopularniejszą usługą.

Początek nowej ery

Można napisać, że recepty online i zwolnienia lekarskie w ramach teleporad, to dopiero początek rozwoju rynku usług telemedycznych w Polsce. Jest wiele firm, które pracują nad nowymi rozwiązaniami, które mają na celu zwiększenie możliwości zdalnej diagnostyki, kontroli procesu terapeutycznego. W sprzedaży są dostępne urządzenia, które ułatwiają funkcjonowanie osób z chorobami przewlekłym. To jest kwestia czasu, kiedy pojawią się dodatkowe produkty w sektorze medycznym.

Aplikacje zdrowotne

Jest mnóstwo polskich, jak również zagranicznych aplikacji związanych ze zdrowie. Głównie są to aplikacje wspierające zdrowie psychiczne, lecz także są związane ze zdrowymi nawykami żywieniowymi, czy też aktywnością fizyczną.

Część aplikacji jest płatna, lecz są także dostępne bezpłatnie. Warto zalogować się do sklepu i spojrzeć na ofertę dostępnych aplikacji, zwłaszcza tych, które cieszą się dużą popularnością.

Rynek o miliardowym potencjale

Obecnie rynek usług telemedycznych jest wyceniany w miliardach, ponieważ to właśnie pandemia pokazała jak istotny jest ten sektor w branży medycznej. W trakcie trwania pandemii powstało wiele firm, które chciały stworzyć produkt lub usługę, lecz wiele z nich zamknęło firmy po kilku lub kilkunastu miesiącach działalności. Jest to związane z tym, że w tej branży trzeba mieć duży kapitał lub inwestorów, którzy pomogą w rozwoju. Wyprodukowanie bezpiecznego i miarodajnego urządzenia medycznego trwa wiele miesięcy, a nawet lat. Urządzenia medyczne muszą przejść badania kliniczne, które są kosztochłonne oraz czasochłonne.

Telemedycyna jest na początku drogi, lecz jest to potrzebna branża, ponieważ jest związana z ochroną oraz ratowaniem życia.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Data opracowania: 24.06.2022