Medspan

Odchudzanie a aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Nie od dzisiaj wiadomo, że systematyczny wysiłek fizyczny może zapobiegać występowaniu wielu chorób.

W niektórych okręgach w Kanadzie, lekarz może wystawić e-receptę na spacer. Wiąże się to z tym, że pacjent nie musi płacić opłaty za wejście do parku. Takiego rozwiązania w Polsce jeszcze nie ma, lecz często lekarze zalecają spacery oraz inny rodzaj aktywności fizycznej.

Aktywność fizyczna – jak często?

Częstotliwość oraz intensywność jest uzależniona od kilku czynników: chorób współistniejących, wieku, stanu zdrowia. Eksperci zalecają 150 – 300 minut aktywności o średniej intensywności w grupie wiekowej 18-64 roku życia lub 75 – 150 minut w sytuacji w której intensywność jest duża.

Każda jedna aktywność fizyczna jest korzystna, więc nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt minut tygodniowo jest lepsze, niż brak aktywności.

Osoby starsze powinny ćwiczyć przynajmniej trzy razy w tygodniu. Badania pokazały, że prowadzenie aktywnego trybu życia zmniejsza ryzyko upadków oraz ma pozytywny wpływ na układ kostno – stawowy. Istotne jest to, aby ćwiczenia dopasować do możliwości oraz przede wszystkim – rozgrzać mięśnie przed bardziej intensywnymi ćwiczeniami.

Sport to zdrowie

Aktywność fizyczna ma wiele zalet. Nie tylko poprawia samopoczucie psychiczne, pozwala utrzymać kondycje w odpowiedniej formie, lecz także zapobiega występowaniu wielu chorób.

Regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, nadciśnienia tętniczego, otyłości, depresji oraz cukrzycy typu II.

Systematyczna aktywność ma również wpływ na sen – który może być bardziej efektywny, lecz należy pamiętać o tym, że nie wolno ćwiczyć intensywnie przed snem. Przed snem zaleca się jogę lub medytacje.

W grupie raźniej

Ćwiczyć można indywidualnie lub podczas zajęć grupowych. Forma zajęć powinna być dostosowana do preferencji. Ćwiczenia grupowe są bardziej motywujące oraz mobilizujące. Jest też aspekt towarzyski, który może pozwolić zbudować ciekawe relacje.

Podczas ćwiczeń indywidualnych wymagana jest większa samodyscyplina oraz motywacja.

W każdym mieście, nawet w tych małych funkcjonują siłownie lub kluby fitness. W wielu miejscowościach również są dostępne siłownie w parku z których można korzystać bezpłatnie. Bardzo często w takich miejscach można spotkać seniorów, którzy korzystają z udostępnionych urządzeń.

Co z tym odchudzaniem?

Odchudzanie jest zmorą wielu osób borykających się z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Czasami niewiele potrzeba, aby pojawiły się zbędne kilogramy, które jest ciężko wyeliminować.

Jeżeli BMI wskazuje na nadwagę lub otyłość to należy zmienić styl życia. Często pierwszym krokiem jest wdrożenie odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej. To właśnie to połączenie jest jednym z głównych działań w procesie odchudzania. W niektórych sytuacjach lekarz może zalecić farmakoterapię lub leczenie chirurgiczne.

Zmiana diety może być trudniejszym elementem niż zmiana trybu życia z siedzącego na aktywny, dlatego warto zacząć od małych kroków. W kwestii aktywności fizycznej należy zacząć od ćwiczeń, które się lubi. Najlepiej jeżeli ćwiczenia dobierze trener personalny, ponieważ odpowiednia kombinacja może przynieść lepsze efekty niż przypadkowo wykonywana aktywność. Należy również pamiętać o tym, aby ćwiczenia wykonywać stopniowo oraz powinny być dostosowane do umiejętności, ponieważ nieodpowiednie ruchy ciała mogą doprowadzić do wystąpienia urazów.

Aktywność fizyczną można rozpocząć od spacerów lub wizyty w klubie fitness albo na siłowni, gdzie można biegać w kontrolowanym środowisku.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Polecane wpisy na blogu: