Medspan

Bakteryjne zapalenie pochwy – jak leczyć?

W pochwie zdrowiej kobiety znajduje się wiele bakterii, które są odpowiedzialne za zapobieganie zakażeniom, ponieważ produkują czynniki przeciwzapalne oraz są odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniego stężenia pH. Natomiast zdarza się, że dochodzi do zaburzenia proporcji bakterii i w konsekwencji tego może dojść do wystąpienia bakteryjnego zapalenia pochwy.

Spis treści

Bakteryjne zapalenie pochwy – czym jest?

W pochwie występuje ponad 95% bakterii Lactobacillus, czyli pałeczek kwasu mlekowego. Pozostałe 5% to bakterie beztlenowe. Do bakteryjnego zakażenia pochwy dochodzi w sytuacji w której zanikają pałeczki kwasu mlekowego i dochodzi do rozwoju mieszanej flory bakteryjnej beztlenowej oraz tlenowej.

Zbyt mała ilość pałeczek kwasu mlekowego powoduje, że pochwa nie jest chroniona w odpowiedni sposób przed drobnoustrojami.  

Szacuje się, że nawet 60% kobiet w wieku rozrodczym chociaż raz miało epizod bakteryjnego zapalenia pochwy.

Jakie są czynniki ryzyka?

Czynnikami ryzyka rozwoju bakteryjnego zapalenia pochwy (gardnerella vaginalis) jest m.in. niekorzystanie z prezerwatyw, przewlekły stres, duża aktywność seksualna, nieodpowiednia higiena, palenie papierosów oraz zbyt częsta zmiana partnerów seksualnych.

Należy pamiętać o tym, że epizod bakteryjnego zapalenia pochwy zwiększa ryzyko wystąpienia chorób zapalnych miednicy, a także zwiększa podatność na zachorowanie na choroby przenoszone drogą płciową. Ponadto dolegliwość może być nawet obserwowana u kobiet w ciąży i może doprowadzić do przedwczesnego porodu lub zapalenia łożyska lub błon płodowych.

Objawy zapalenia bakteryjnego pochwy

Szacuje się, że nawet połowa przypadków bakteryjnego zakażenia pochwy może przebiegać bez objawów. Jednym z najczęściej występujących objawów jest nieprzyjemny zapach, który może przypominać zapach nieświeżych ryb. Ponadto mogą pojawić się upławy o kolorze  szarobiałym.

Kobieta może także odczuwać świąd oraz objawy związane z układem moczowym. Może wystąpić uczucie parcia na cewkę moczową.

Często dolegliwości nasilają się przed miesiączką.

Leczenie waginozy bakteryjnej.

Przede wszystkim nie wolno leczyć waginozy bakteryjnej na własną rękę. Należy udać się na konsultacje do ginekologa celem diagnostyki oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia farmakologicznego.

Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad medyczny, zapyta m.in. o charakter upałów, a podczas badania fizykalnego zmierzy pH środowiska pochwy. W bakteryjnym zapaleniu pochwy, pH zmienia się z kwaśnego na zasadowy.

Ponadto niekiedy lekarz może pobrać wymaz i zlecić wykonanie antybiogramu.

W leczeniu waginozy bakteryjnej stosuje się leki, które działają na bakterie gram-ujemnie. W przypadku wykonania antybiogramu – lek dobiera się na podstawie wyniku badania. Natomiast najczęściej stosuje się metronidazol, który może być aplikowany dopochwowo lub stosowany doustne. Ponadto można także stosować klindamycynę w formie kremu dopochwowego.

W ciąży głównie stosuje się klindamycynę.

Przede wszystkim należy dokładnie postępować z zleceniami ginekologa. Warto wiedzieć, że może dochodzić do nawrotu infekcji. Dodatkowo podczas trwania leczenia, kobieta powinna zachować wstrzemięźliwość seksualną.

Ponadto po zakończeniu leczenia, kobieta powinna stosować priobiotyki dopochwowe, które będą miały na celu odbudowę flory bateryjnej, czyli przywrócenie odpowiedniego środowiska oraz prawidłowego pH pochwy.

Nie zaleca stosowania się tylko domowych sposób leczenia waginozy bakteryjnej. Aczkolwiek mogą one wspierać leczenie farmakologiczne – w porozumieniu z ginekologiem.

Profilaktyka bakteryjnych zakażeń pochwy

Infekcja może nawracać, jeżeli w ciągu roku doszło do trzech epizodów, to mówi się o nawracającym zapaleniu bakteryjnym pochwy.

Stosowanie odpowiedniej profilaktyki, może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości.

  • Unikanie częstych kontaktów seksualnych z różnymi partnerami.
  • Stosowanie prezerwatyw podczas stosunku seksualnego.
  • Unikanie płukania pochwy różnego rodzaju płukankami oraz nadmiernej higieny okolicy intymnych, ponieważ takie działania zaburzają naturalną florę bakteryjną.
  • W trakcie trwania okresu, częste zmienianie podpasek oraz tamponów. Jeżeli często dochodzi do waginozy bakteryjnej, to warto rozważyć rezygnację z tamponów, ponieważ mogą podrażniać błonę śluzową.
  • Podczas kąpieli, należy staranie spłukiwać pozostałości mydła oraz żelu do kąpieli
  • Unikanie kąpieli w jacuzzi.
  • Stosowanie bawełnianej bielizny.
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 8.02.2023