Medspan

Ile kosztuje tabletka dzień po?

W uzasadnionych przypadkach wiele pacjentek sięga po antykoncepcję awaryjną. Ile kosztuje tabletka dzień po? Niektórych koszt może zaskoczyć, tym bardziej że kupując pigułkę po, otrzymujesz tylko jedną pojedynczą tabletkę. Pamiętaj jednak, że zarówno EllaOne, jak i Escapelle mają silne działanie i jedna dawka całkowicie wystarczy. Co więcej, zbyt częste stosowanie antykoncepcji awaryjnej może zaszkodzić Twojemu zdrowiu. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jak działa tabletka dzień po, tabletki dzień po ile kosztują i kiedy można je stosować.

Co to jest tabletka "dzień po"?

Tabletka dzień po to metoda antykoncepcji awaryjnej, która ma za zadanie zapobiec niechcianej ciąży. Jak sama nazwa mówi, może być stosowana tylko w wyjątkowych sytuacjach. Absolutnie nie wolno stosować jej jako standardową metodę zapobiegania zapłodnieniu. Na polskim rynku można kupić trzy rodzaje tabletki dzień po:

  • EllaOne,
  • Escapelle,
  • Livopill.

Antykoncepcja awaryjna – kiedy możesz po nią sięgnąć?

Po tabletkę dzień po sięgają pacjentki w przypadku niezabezpieczonego stosunku albo gdy standardowa metoda antykoncepcji zawiedzie (na przykład, gdy zsunie się prezerwatywa). Ważne jest, abyś przyjęła pigułkę najszybciej, jak to możliwe. Na przyjęcie tabletki antykoncepcyjnej masz określony czas – tabletki EllaOne masz 5 dni (120 godzin), a Escapelle – 72 godziny. Po tym czasie preparaty nie będą skuteczne.

Pamiętaj jednak, że są sytuacje, w których warto skonsultować z lekarzem przyjęcie tabletki. Nie przyjmuj pigułki, jeśli masz nietolerancję na którykolwiek składnik leku (pamiętaj, że wszystkie dostępne tabletki dzień po zawierają laktozę).

Jak działa antykoncepcja awaryjna?

Tabletka dzień po, wbrew powszechnemu mitowi, nie ma działania wczesnoporonnego (takie preparaty są w Polsce zakazane).  Na czym polega jej działanie? Tabletka EllaOne tymczasowo hamuje owulację, blokując uwolnienie się komórki jajowej. Z kolei Escapelle opóźnia jajeczkowanie i wywołuje zmiany w śluzie szyjkowym, utrudniając przemieszczanie się plemnikom. Pamiętaj jednak, że żadna tabletka nie daje stuprocentowej gwarancji, że nie dojdzie do zapłodnienia.

Ile kosztuje tabletka dzień po?

Ile kosztuje tabletka dzień po? Koszt jednego opakowania Escapelle to około 50 złotych. Z kolei za tabletkę EllaOne zapłacisz ok. 120 złotych. Polecamy stosować ten preparat, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom i który zalecił Ci lekarz.

Jak stosować tabletki dzień po?

Tabletkę dzień po należy zawsze stosować doustnie zgodnie z zaleceniami lekarza lub wytycznymi na recepcie. Na działanie tabletki nie ma wpływu pora dnia, więc możesz ją przyjąć przed, po lub w trakcie posiłku. Czasem się zdarza, że występują różne skutki uboczne, takie jak mdłości, zawroty głowy czy osłabienie. Nie powinno to wzbudzać Twojego niepokoju. Jeśli symptomy są wyjątkowo uciążliwe, postaw na leczenie objawowe i zamów receptę online w ramach zdalnej konsultacji lekarskiej. Jeśli jednak objawy utrzymują się przez kilka dni, warto zgłosić się do przychodni. Jeśli nie masz takiej możliwości, dobrym wyborem będzie konsultacja lekarska online.

Jak dostać tabletkę dzień po?

Tabletkę dzień po można wykupić wyłącznie na receptę. Niestety czas oczekiwania na wizytę u ginekologa może się wydłużyć, a — jak już pisaliśmy wyżej — pigułkę należy przyjąć najszybciej, jak to możliwe. W takim przypadku dobrym pomysłem może być wykupienie e-recepty online. W ten sposób otrzymasz kod do odbioru leków nawet w 15 minut, jeżeli nie będzie przeciwwskazań. Jak zamówić receptę przez Internet? Wystarczy zrealizować zdalną konsultacje lekarską i poczekać na wiadomość zwrotną od lekarza. Jeśli będzie pozytywna, otrzymasz czterocyfrowy kod, który należy podać wraz z numerem PESEL w najbliższej aptece, a farmaceuta wyda Ci przepisane lekarstwa. Co ważne, tabletki dzień po nie musisz odbierać osobiście. Może to zrobić każda zaufana osoba, której podasz niezbędne informacje.

Podsumowanie

Tabletki dzień po to metoda antykoncepcji awaryjnej, którą można stosować tylko sporadycznie w uzasadnionych przypadkach. W Polsce dostępne są trzy pigułki — EllaOne, Escapelle i Livopill — które mają różny skład i nieco inne działanie. Stosuje się je jednak w jednym celu — zminimalizowaniu ryzyka zajścia w ciążę po niezabezpieczonym stosunku. Ile kosztuje pigułka dzień po? Za pigułkę Escapelle zapłacisz około 50 złotych, a za EllaOne — około 120 złotych.

Tabletkę dzień po należy przyjąć jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku. Trzeba jednak zaznaczyć, że ten lek jest dostępny wyłącznie na receptę. Wiele kobiet martwi się więc, że nie zdąży wykupić pigułki na czas. Na szczęście e-recepta na tabletki dzień po może być przepisana także bez wizyty w przychodni. Możesz otrzymać ją przy okazji e-konsultacji lub zamówić przez Internet. Jak działa e-recepta? Wystarczy podać czterocyfrowy kod, który otrzymasz na SMS w aptece, a farmaceuta wyda Ci przepisany preparat.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 13.10.2022.