Medspan

Erytrocyty w moczu – co oznaczają?

Erytrocyty w moczu mogą świadczyć o obecności chorób związanych z układem moczowym. Mogą to być infekcje lub poważniejsze jednostki chorobotwórcze, włącznie z nowotworem. Zatem co należy wiedzieć na temat obecności erytrocytów w moczu?

Spis treści

Erytrocyty świeże a wyługowane

Erytrocyty to krwinki czerwone. Podczas badania osadu moczu, mogą pojawić się erytrocyty świeże lub wyługowane.  Należy pamiętać o tym, że świeże erytrocyty mogą być związane z chorobami dolnego układu moczowego (m.in. pęcherz, cewka moczowa), a wyługowane mogą świadczyć poważniejsze dolegliwości związane np. z kamicą nerkową lub nowotworem. Erytrocyty wyługowane są związane z chorobami górnego odcinka układu moczowego, czyli obejmującego nerki oraz moczowody.

Erytrocyty w moczu w ciąży – czy należy się obawiać?

Każdą dolegliwość w ciąży należy przebadać, a regularne badanie moczu w ciąży jest obowiązkowe. Kobieta raz w miesiącu powinna oddać mocz do badania. Podobnie jak u osób, które nie są w ciąży – erytrocyt w moczu kobiety ciężarnej mogą świadczyć o infekcji układu moczowego. Istotne jest to, że wszystkie choroby w okresie ciąży powinny być dokładnie zdiagnozowane oraz powinno być wdrożone odpowiednie leczenie. Niektóre dolegliwości zdrowotne, mogą wpływać na rozwój płodu, dlatego nie wolno bagatelizować żadnych objawów.

Erytrocyty w moczu – norma

Każde laboratorium ma własne normy, ponieważ są one często związane ze sprzętem/metodą wykonania badania, dlatego norma może się różnić. Nie powinno być więcej niż 2 erytrocyty w polu widzenia (WPW), lecz niekiedy w wynikach laboratoryjnych, norma to 3-4.

Zwiększona ilość może być związana z procesem chorobotwórczym, a także stosowanymi lekami (m.in. leki przeciwzakrzepowe). Ponadto erytrocyty świeże w moczu mogą być związane z niewłaściwym pobraniem próbki, głównie przez kobiety, które są w trakcie miesiączki.

Badanie moczu podczas miesiączki nie powinno być wykonywane.

Krwiomocz może być także związany z urazem nerki, a także z przebyciem kłębuszkowego zapalenia nerek. Warto nadmienić, że dolegliwości związane z kamieniami nerkowym także mogą spowodować pojawienie się krwi w moczu.

Obecność erytrocytów w moczu – choroby

Obecność erytrocytów w moczu może być związana z poniższymi problemami zdrowotnymi:

 • kamica nerkowa
 • torbiele nerek
 • zapalenie nerek
 • zakrzepica żył nerkowych
 • uraz nerki
 • rak prostaty
 • rak pochwy
 • rak szyjki macicy
 • rak nerki
 • rak pęcherza moczowego
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • endometrioza
 • marskość wątroby
 • zapalenie wyrostka robaczkowego (głównie u dzieci)
 • infekcje dróg moczowych

Ponadto stosowanie niektórych leków także może wpływać na pojawienie się erytrocytów w moczu, które wyjdą w badaniu ogólnym moczu.

Erytrocyturia – dalsza diagnostyka i leczenie

Erytrocyturia to obecność krwinek czerwonych w moczu. Badanie moczu może być wykonane profilaktycznie lub w ramach zaleceń lekarskich. Pojawienie się krwinek czerwonych w moczu powyżej normy, powinno być zdiagnozowane. Lekarz może zlecić dalsze badania laboratoryjne lub diagnostykę obrazową (np. USG jamy brzusznej, tomografię komputerową).

Należy pamiętać o tym, że krwiomoczu lub krwinkomoczu nie leczy się, ponieważ należy znaleźć przyczynę, która powoduje pojawienie się erytrocytów w moczu.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 22.09.2022
https://diag.pl/pacjent/artykuly/erytrocyty-w-moczu-co-oznaczaja/
https://www.medonet.pl/zdrowie,erytrocyty-w-moczu—na-co-wskazuja-,artykul,1726119.html
Myśliwiec M. (red.). Nefrologia. Wielka interna. Medical Tribune Polska, Warszawa 2017.