Medspan

Miesiączka a badania laboratoryjne

Badania laboratoryjne są popularną procedurą, która ma na celu wsparcie diagnostyki oraz procesu terapeutycznego. Badania z krwi mogą być wykonywane w celach profilaktycznych, diagnostycznych oraz kontrolnych. Przed wykonaniem badań warto wiedzieć jakie są zalecenia, ponieważ niektóre badania wymagają specjalnego przygotowania lub muszą być wykonane w odpowiedni czasie.

Czy badanie z krwi można wykonać podczas okresu?

Oczywiście o tym, czy badanie może wykonać podczas trwania okresu decyduje rodzaj badania. W większości badań laboratoryjnych, miesiączka nie ma wpływu na wynik, więc można skorzystać z oferty laboratorium podczas trwania okresu. Jeżeli są wątpliwości, to zawsze należy skontaktować z punktem pobrań celem uzyskania merytorycznej odpowiedzi.

Warto pamiętać o tym, że w niektórych badaniach mogą pojawić się odchylenia, jeżeli badanie zostało wykonane w trakcie miesiączki. Do takich badań należy np. układ krzepnięcia (INR, APTT), a także poziom hemoglobiny, czy też poziom żelaza oraz ferrytyny.

Ogólnie zaleca się, aby badania zostały wykonane przed lub po miesiączce.

Badania, które wykonuje się podczas okresu

Warto pamiętać o tym, że są badania, które należy wykonać podczas trwania menstruacji. Zazwyczaj są to badania hormonalne, które należy wykonać między 3 a 6 dniem cyklu. Należą do nich m.in. hormon folikulotropowy, prolaktyna, estradiol, hormon lutenizujący, a także testosteron.

Lekarz przekazując e-skierowanie powinien poinformować o zaleceniach względem badań. Jeżeli nie przekaże takiej informacji, to podczas wizyty lekarskiej, należy dopytać o istotne aspekty.  

Jakich badań należy unikać podczas okresu?

Przede wszystkim należy unikać wykonania badania moczu. Jest duże prawdopodobieństwo, że próbka moczu będzie zawierała śladowe ilości krwi, które mogą zostać uwzględnione na wyniku badań. Dodatkowo jeżeli kobieta ma dolegliwości związane z drogami moczowymi i pobierze mocz do badania w trakcie miesiączki, to wyniki mogą być źle zdiagnozowane, ponieważ śladowe ilości krwi mogą być powiązane z miesiączka, a nie stanem zapalnym.

Badanie ginekologiczne zaleca się wykonać między 10 a 20 dniem cyklu, lecz problem może wystąpić u kobiet, które mają nieregularne miesiączki. Należy pamiętać o tym, że w trakcie trwania okresu, ginekolog może zmniejszyć zakres badania fizykalnego, dlatego jeżeli jest to wizyta profilaktyczna, to warto umówić się na dogodniejszy termin. Warto pamiętać o tym, że zazwyczaj nie pobiera się cytologii podczas okresu, ponieważ wynik może być zaburzony.

Podczas trwania okresu można wykonać badanie USG zarówno piersi, jak również brzucha, czy też dróg rodnych. Natomiast można się też spotkać z informacją, że USG nie jest wskazane podczas miesiączki.

O czym warto pamiętać przed wykonaniem badań laboratoryjnych?

Jest kilka zasad, które powinno się przestrzegać przed wykonaniem badań laboratoryjnych. Zazwyczaj badania powinno się wykonać na czczo, aczkolwiek nie zawsze jest to wymóg konieczny. Dzień przed procedurą nie powinno się spożywać alkoholu, ani innych używek, a także należy unikać wysiłku fizycznego.

Podczas pobierania moczu do badań, oddaje się poranny mocz z tzw. środkowego strumienia. Pierwszą porcje moczu należy oddać do toalety, a kolejną do pojemnika. Trochę inaczej wyglądają zasady dobowej zbiórki moczu – analityk medyczny na pewno poinformuje o zasadach i być może przekażę odpowiedni stabilizator, który należy wlać do pojemnika z moczem.

Bardzo często na stronie odpowiedniego laboratorium są umieszczone dokładne informacje względem przygotowania do badania, więc warto się zapoznać z nimi.

Kto może wystawić skierowanie na badania laboratoryjne?

Skierowanie na badania może wystawić każdy lekarz, lecz należy pamiętać o kwestii refundacji. Tylko przychodnie, które mają podpisany kontrakt NFZ mogą wystawić e-skierowanie na badania w ramach refundacji. Ponadto prywatne placówki medyczne w których są pakiety abonamentowe, w ramach pakietu mogą wykonać niektóre badania bezpłatnie. W zawartej umowie powinny być uwzględniona dokładna lista bezpłatnych badań.

Zazwyczaj przychodnie online przekazują zalecenia dotyczące badań, ponieważ są prywatnymi placówkami medycznymi.

Warto pamiętać o tym, że lekarz rodzinny, czyli POZ może wystawić skierowanie na określone badania w ramach NFZ. Jest to wyszczególnione w ustawie. Natomiast lekarz specjalista może wydać dokument na zupełnie inne badania.

Oczywiście jest duża grupa badań, która nie podlega refundacji – nawet jeżeli są to zalecenia lekarza specjalisty.

Należy też pamiętać o tym, że laboratorium ustala cennik indywidualnie, więc jeżeli badania są kosztowne, to warto skontaktować się z kilkoma miejscami celem uzyskania cennika. Różnica w cenie może sięgać nawet kilkudziesięciu złotych.  Część punktów pobrań, pobrany materiał przesyła do innego – większego punktu w którym jest odpowiedni sprzęt do przeprowadzenia badania, dlatego cennik usług może się znacząco różnić.

Ponadto są też prywatne usługi pobrania materiału do badań w domu pacjenta. Usługa jest zazwyczaj przeznaczona dla osób, które cenią swój czas lub preferują poddać się procedurze we własnym otoczeniu domowym. Pobranie krwi z dojazdem do pacjenta jest głównie dostępne w dużych miastach i nie oferuje pełnego zakresu wykonania badań.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Data opracowania: 27.07.2022