Medspan

Zapalenie pęcherza moczowego – informacje, leczenie, przyczyny

Zapalenie pęcherza moczowego jest częstą dolegliwością występującą u kobiet, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Do typowych objawów należy ból podczas oddawania moczu, pieczenie oraz parcie na mocz. Dolegliwość jest uciążliwa i zazwyczaj wymaga włączenia leczenia.

Z artykułu dowiesz się jakie mogą być objawy zapalenia pęcherza moczowego, jakie są środki farmakologiczne stosowane w leczeniu, a także omówimy domowe sposoby na leczenie zapalenia pęcherza moczowego.

Czym jest zapalenie pęcherza moczowego?

W fizjologicznych warunkach, układ moczowy jest pozbawiony bakterii, więc pojawienie się drobnoustrojów może wywołać zapalenie pęcherza moczowego. Najczęściej drobnoustroje dostają się przez cewkę moczową. Ponadto u kobiet, odległość pomiędzy przedsionkiem pochwy, a cewką moczową jest niewielka, więc bakterie mogą się przedostać w łatwiejszy sposób.

Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego

Najczęstszą przyczyną zapalania pęcherza moczowego są bakterie. Dostanie się bakterii do układu moczowego może wywołać zakażenie. Bakterie mogą się przedostać podczas stosunku seksualnego, przeniesienie bakterii E.Coli z okolic odbytu do cewki moczowej, a także z powodu nieodpowiedniej higieny okolic intymnych. Ponadto stan zapalny mogą wywołać inne czynniki:

 • stosowanie tamponów
 • leki
 • podrażnieni okolic cewki moczowej
 • stosowanie cewnika moczowego
 • niepełne opróżnianie pęcherza moczowego
 • antykoncepcja dopochwowa
 • menopauza
 • powikłania innych chorób
 • zaparcia
 • starszy wiek
 • kamica moczowa
 • immunosupresja

Zapalenie pęcherza moczowego – objawy

Objawy zapalenia pęcherza moczowego mogą się nieco różnić u kobiet oraz mężczyzn. Do typowych objawów należy zaliczyć:

 • ból oraz pieczenie podczas oddawania moczu
 • częste oddawanie moczu oraz parcie na mocz
 • krwiomocz lub ciemny – mętny mocz
 • gorączka
 • ból podbrzusza oraz w okolicy dolnej części pleców
 • złe samopoczucie

U dzieci objawy zapalenie pęcherza moczowego mogą prezentować się nieco inaczej, dlatego istotne jest, aby wszelkie dolegliwości skonsultować z lekarzem pediatrą.

Jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego?

Dolegliwości związane z zapaleniem pęcherza moczowego powinny być skonsultowane z lekarzem. Zazwyczaj stosuje się leczenie farmakologiczne, które może być wspomagane środkami niefarmakologicznymi.

Głównie w leczeniu zakażenia pęcherza moczowego stosuje się antybiotyki, które zawierają substancje czynne: trimetoprim, cyprofloksacynę, Nnrfloksacynę lub kotrimoksazol. Ponadto u kobiet w ciąży stosuje się amoksycylinę z kwasem klawulanowym.

Często leczeniem pierwszego rzutu jest zastosowanie furazydyny, która jest dostępna bez recepty.

Jaki antybiotyk na zapalenie pęcherza moczowego?

Decyzję o zastosowaniu antybiotyku w ramach leczenia układu moczowego powinien podjąć lekarz na podstawie wnikliwego wywiadu medycznego oraz ewentualnie na podstawie otrzymanych wyników badań tzw. posiewu moczu.

Jakie zioła na zapalenie pęcherza moczowego?

Należy pamiętać, że nawet stosowanie ziół w ramach leczenia pęcherza moczowego powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem, ponieważ zioła mają zdolność interakcji z różnymi lekami powodując zwiększenie ich stężenia we krwi lub zmniejszenie skuteczności działania.

W zakażeniu pęcherza moczowego stosuje się zioła, które głównie działają moczopędnie. Należą do nich:

 • skrzyp polny
 • lubczyk
 • liście brzozy
 • rdest ptasi
 • mniszek lekarski
 • pokrzywa

Z ziół można wykonać nawet tzw. nasiadówki, które nie powinny trwać dłużej niż 15 minut.

Jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego domowymi sposobami?

Oprócz stosowania ziół, zapalenie pęcherza moczowego można leczyć innymi domowymi sposobowymi. Przede wszystkim istotne jest nawodnienie, zatem należy pić niegazowaną wodę mineralną. Ponadto do diety należy włączyć żurawinę. Jeżeli nie występuje krwawienie, to można wykorzystać okłady ciepłem lub termofor. Warto też nałożyć cieplejsze ubranie lub przykryć się kocem.

Jak długo trwa zapalenie pęcherza moczowego?

Czas leczenia zapalenia pęcherza moczowego jest uzależniony od kilku czynników. Średni czas leczenia to 5 dni u kobiet i 7 dni u mężczyzn. Szybciej zostaną wyleczone dolegliwości incydentalne, niż w sytuacji nawracającego zapalenia pęcherza moczowego.

Zapalenie pęcherza moczowego - jaki lekarz?

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego może być prowadzone przez lekarza rodzinnego. Jeżeli leczenie nie przyniesie oczekiwanego efektu, to lekarz rodzinny może wystawić skierowanie do urologa, który specjalizuje się w leczeniu zakażeń dróg moczowych.

Czy zapalenie pęcherza moczowego może opóźnić okres?

Każda infekcja tocząca się w organizmie może doprowadzić do opóźnienia okresu. Istotne jest to, aby wykonać test ciążowy. Jest wiele czynników, które mogą wpływać na opóźnienie wystąpienia miesiączki i nie muszą być związane z zakażeniem układu moczowego.

Zapalenie pęcherza moczowego - czy jest zaraźliwe?

Podczas kontaktów seksualnych może dojść do przedostania się bakterii z partnera u którego występuje zakażenie układu moczowego. W sytuacji, gdy dochodzi do powracających zakażeń układu moczowego, należy wykonać również badania u partnera seksualnego.

Zapalenie układu moczowego – diagnostyka

Obecność specyficznych objawów oraz przeprowadzenie badania fizykalnego mogą wskazywać na wystąpienie zapalenia pęcherza moczowego. Celem potwierdzenia diagnozy, lekarz może wystawić skierowanie na badania z krwi oraz badania ogólne moczu lub posiew moczu. Ponadto dodatkowo lekarz może wykonać USG jamy brzusznej. Celem poszerzenia diagnostyki może być wykonana tomografia komputerowa lub urografia.

Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza moczowego?

Podobnie jak w innych chorobach, istotna jest profilaktyka zakażeń pęcherza moczowego. Należy dbać o odpowiednią higieną okolic intymnych, unikać przygodnych kontaktów seksualnych oraz stosować odpowiednią dietę. Nie powinno się też wstrzymywać potrzeby oddania moczu, ponieważ zwiększa to ryzyko powstania zakażenia. Nie wolno też zapominać o aktywności fizycznej.

Jaka dieta przy zapaleniu pęcherza moczowego?

Przede wszystkim odpowiednia ilość wody, czyli minimum 1,5 l dziennie. Ponadto warto dodać sok z cytryny lub uwzględnić świeże soki z pomarańczy lub grejpfruta. Zaleca się ograniczenie spożywania kawy oraz mocnej herbaty, ponieważ wymienione napoje mają niekorzystny wpływ na pęcherz moczowy. Dieta powinna być bogata w owoce oraz warzywa, zwłaszcza powinno się spożywać te, które są bogate w substancje wspomagające układ odpornościowy. Ponadto zaleca się stosowanie żurawiny, która ma właściwości przeciwzapalne.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.