Medspan

Prezerwatywy – co warto wiedzieć?

Prezerwatywa to mechaniczny środek antykoncepcji, który może być stosowany przez mężczyzn, jak również kobiety. W Polsce popularność kobiecych prezerwatyw nie jest duża, a kondom można zazwyczaj zakupić tylko w trakcie internetowych zakupów.

Spis treści

Prezerwatywa – czym jest?

Prezerwatywa to najpopularniejszy środek antykoncepcyjny, który zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę. Wskaźnik Pearla wynosi 3-7, więc 3-7 kobiet na 100 kobiet może zajść w ciążę w sytuacji w której podczas stosunku jest wykorzystana prezerwatywa.

Warto pamiętać o tym, że jako jedna z nielicznych metod – chroni przez chorobami przenoszonymi drogą płciową. Choroby przed którymi ochrania to m.in.: wirus HIV, AIDS, rzeżączka, kiła, wirus HPV (częściowo), chlamydia, rzęsistkowica, WZW B oraz C, a także opryszczka genitalna.

Prezerwatywa jest najczęściej wykonana z lateksu, lecz na rynku są również dostępne kondomy wykonane z innych materiałów.

Rozmiary prezerwatyw – jak odpowiednio dobrać rozmiar?

Rozmiar prezerwatywy jest bardzo istotną kwestią, ponieważ zbyt ciasna można spowodować pęknięcie, a zbyt luźna – zsunięcie w trakcie stosunku seksualnego. Rozmiar prezerwatywy należy dobrać do penisa.

Przykładowa rozmiarówka prezerwatyw

  • 47 mm szerokości prezerwatywy – obwód członka we wzwodzie 9,5 – 10 cm
  • 49 mm – obwód 10-11 cm
  • 55 mm – 11 – 11,5 cm
  • 57 mm – 11,5 – 12 cm
  • 60 mm – 12 – 13 cm
  • 64 mm – 13-14 cm
  • 69 mm – 14-15 cm

Rodzaje prezerwatyw

Oprócz rozmiaru prezerwatywy, można także wybrać odpowiedni materiał prezerwatywy, a także kwestie obecności wypustek lub ich brak.

Prezerwatywy lateksowe są najbardziej popularne i są wykonane z naturalnego kauczuku. Prezerwatyw lateksowych nie powinny używać osoby, które są uczulone na lateks. Należy też mieć na względzie możliwość uczulenia partnera. Natomiast prezerwatywy nielateksowe mogą być wykonane m.in. z poliizoprenu, poliuretanu lub syntetycznej żywicy.

Prezerwatywy z wypustkami zwiększają doznania podczas stosunku seksualnego. Mogą także pomóc w osiągnięciu orgazmu. W produkcji prezerwatyw jest wykorzystany specjalny materiał, który ma prążkowane wypustki. Ponadto są także dostępne prezerwatywy smakowe oraz zapachowe. Często mają zapach owocowy.

Warto też wspomnieć o prezerwatywach nawilżanych, które dobrze sprawdzają się podczas stosunku z kobietą, która ma problem z suchością pochwy. Są także dostępne z żelem chłodzącym albo rozgrzewającym.

Na rynku są także dostępne kondomy, które mają na celu przedłużenie seksu, a także są w różnych kolorach.

Jak założyć prezerwatywę?

Prezerwatywę nie tylko trzeba założyć w odpowiedni sposób, lecz także w odpowiednim momencie, aby mogła spełnić swoją rolę, czyli prezerwatywa powinna być założona przed wytryskiem.

Przed założeniem prezerwatywy trzeba dokładnie obejrzeć opakowanie. Sprawdzić, czy nie jest uszkodzone.

Należy pamiętać o tym, że prezerwatywa powinna być założona przed stosunkiem seksualnym, lecz penis musi być w trakcie wzwodu. Kondom można założyć samodzielnie lub poprosić o to partnera lub partnerkę.

Ponadto w sieci są dostępne filmiki instruktażowe, które dokładnie opisują instrukcje założenia tzw. gumki.

Zużytą prezerwatywę należy wyrzucić do kosza.

Co zrobić, gdy pęknie prezerwatywa?

Zdarza się, że prezerwatywa może pęknąć w trakcie stosunku seksualnego lub się zsunąć. Ryzyko pęknięcia jest większe, jeżeli kondom był przechowywany w niewłaściwym miejscu np. nasłonecznionym miejscu lub noszony przez wiele miesięcy w portfelu.

Prezerwatywa może pęknąć także z powodu zbyt małego rozmiaru względem rozmiaru członka.

Pęknięta prezerwatywa zwiększa ryzyko, że partnerka zajdzie w ciąże lub dojdzie do zakażenia chorobami wenerycznymi.

Jeżeli doszło do pęknięcia lub zsunięcia prezerwatywy to partnerka może skorzystać z antykoncepcji awaryjnej. Tabletka dzień po jest często stosowana w powyższej sytuacji. Jest to pigułka po, którą kobieta może zażyć po stosunku seksualnym w którym stosowana metoda antykoncepcji zawiodła.

Cena prezerwatyw

Cena jest uzależniona od wielu czynników m.in. miejsca zakupu (cena jest droższa na stacji benzynowej niż w aptece), producenta, rodzaju prezerwatyw. Cena kondomu oscyluje od kilku złotych za trzy sztuki do kilkudziesięciu złotych za dziesięć sztuk.

Prezerwatywa powinna być kupiona w odpowiednim miejscu, czyli w takim w którym są one przechowywane zgodnie z wymaganymi warunkami, czyli np. w aptece.

Prezerwatywy dla kobiet – niepopularny środek antykoncepcyjny

W Polsce są dostępne prezerwatywy dla kobiet, których nazwa to femidion. Głównie są dostępne wysyłkowo, a wyglądem przypominają balon. Są skuteczna metodą antykoncepcji, lecz ich założenia wymaga wprawy, ponieważ femidion należy założyć głęboko w pochwie. Warto mieć na uwadze, że uprawiając seks, prezerwatywa może wydawać dziwne dźwięki.

Damska prezerwatywa jest mało popularnym środkiem antykoncepcyjnym. Kobiety preferuje tabletki hormonalne plus prezerwatywę lub stosunek seksualny tylko z prezerwatywą lub stosują tylko tabletki antykoncepcyjne.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Prezerwatywa
https://www.medonet.pl/leki-od-a-do-z/zdrowie-intymne-i-seks,prezerwatywa—czy-jest-skutecznym-srodkiem-antykoncepcji–rodzaje-i-rozmiary-prezerwatyw,artykul,25334552.html
https://www.medonet.pl/zdrowie,wskaznik-pearla—jak-obliczyc–wskaznik-pearla-dla-roznych-metod-antykoncepcji,artykul,1730941.html
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 18.10.2022