Medspan

Antykoncepcja bez recepty? Czy to możliwe?

W Polsce nie można zakupić hormonalnych środków antykoncepcyjnych bez e-recepty. Zarówno tabletki antykoncepcyjne, plastry antykoncepcyjne oraz wkładki domaciczne są wyłączenie dostępne, jeżeli posiada się receptę od lekarza. Tabletki dzień po również są dostępne wyłącznie z przepisu lekarz. Natomiast oczywiście istnieją środki, które są powszechnie dostępne. Zarówno w aptekach, jak również w sklepie czy na stacji benzynowej.

Środki antykoncepcyjne, które są dostępne bez recepty należą do barierowej oraz chemicznej metody antykoncepcji. Produkty powszechnie dostępne są zazwyczaj tańsze niż środki hormonalne, lecz także ich skuteczność jest zmniejsza.

Najbardziej popularnym produktem jest prezerwatywa męska. Jej skuteczność jest szacowana na ok. 82%. Na rynku jest dostępnych wiele modeli od kilku producentów. Istotne jest to, aby odpowiednio dobrać rozmiar prezerwatywy, ponieważ zbyt duża może powodować zsuwanie się, a zbyt mała – pęknięcie. Warto nadmienić, że dostępne są także damskie prezerwatywy, lecz ich popularność jest niewielka.

Ponadto można również zakupić błonę dopochwową (diafragma), a także kapturek naszyjkowy.

Oprócz prezerwatyw, popularne są także różnego rodzaju żele oraz pianki. Oprócz działania antykoncepcyjnego, części z nich ma także działanie nawilżające.

Warto nadmienić, że tylko prezerwatywy chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc nawet jeżeli jest stosowany doustny środek antykoncepcyjny, to podczas przygodnego stosunku seksualnego, partner powinien założyć prezerwatywę.

Natomiast część kobiet skarży się, że prezerwatywy obniżają przyjemność odczuwaną podczas stosunku, więc nie chcą, aby ich partner stosową tą metodę. W takiej sytuacji można zakupić prezerwatywę, która ma wypustki lub jest cienka.

Żele, kremy, globulki a także pianki mają małą skuteczność, więc zalecane jest także korzystanie z dodatkowej metody antykoncepcji. Ponadto należy pamiętać o tym, że prezerwatywa, która jest nieodpowiednio przechowywana, traci swoją skuteczność. Nie powinno się jej trzymać w portfelu, ani w kieszeni.

Dlaczego tabletki antykoncepcyjne są dostępne na e-receptę?

Kilka lat temu w  Polsce bez recepty były dostępne tabletki dzień po, które są stosowane w ramach antykoncepcji awaryjnej, lecz obecnie nawet pigułki po są dostępne wyłącznie na e-receptę.

Tabletki antykoncepcyjne zawierają hormony, które mogą powodować wiele powikłań np. zakrzepowo – zatorowych, a także istnieje szereg przeciwwskazań do stosowania tabletek antykoncepcyjnych, dlatego są one na e-receptę.

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów antykoncepcji hormonalnej, więc tylko osoba wykwalifikowana będzie w stanie dobrać odpowiedni medykament. Dobór antykoncepcji powinien być podczas stacjonarnej konsultacji ginekologicznej. Lekarz czasami także może zlecić dodatkowe badania na podstawie których dobierze tabletki hormonalne.

Celem otrzymania e-recepty na tabletki antykoncepcje w ramach kontynuacji terapii, można skorzystać ze zdalnych konsultacji lekarskich. 

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 18.08.2022