Medspan

Tabletki EllaOne co to? Jak działają?

Jedną z trzech dostępnych w Polsce metod antykoncepcji awaryjnej jest pigułka EllaOne. Co to za preparat i jak działa? Na początek warto rozprawić się z dość popularnym mitem — nie jest to tabletka wczesnoporonna (takie preparaty nie są dopuszczone do sprzedaży w naszym kraju).  Czym więc jest tabletka EllaOne, jak działa i kiedy warto ją stosować? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na wszystkie swoje pytania.

EllaOne — co to takiego?

EllaOne to jedyna — poza tabletką Escapelle oraz Livopill — metoda antykoncepcji awaryjnej dostępna w Polsce. Jest stosowana w przypadku, gdy tradycyjne formy antykoncepcji okazały się nieskuteczne. Działanie EllaOne polega na zahamowaniu owulacji. Preparat blokuje uwalnianie komórki jajowej, a więc jajeczkowanie zostaje wstrzymane na dłuższy czas niż okres życia plemników.

Preparat jest dostępny jedynie na receptę. Jeśli nie masz możliwości odwiedzenia w najbliższym czasie ginekologa, pamiętaj, że e-recepta na tabletki dzień po może być przepisana także przez Internet.

Jak działa tabletka EllaOne?

Tabletka EllaOne jest środkiem antykoncepcji awaryjnej, który powinien być stosowany zgodnie ze wskazaniami lekarza oraz informacjami zawartymi na recepcie. Nie powinnaś jej stosować, jeśli stwierdzono u Ciebie uczulenie na którykolwiek składnik leku. Jeżeli masz nietolerancję laktozy — przed przyjęciem tabletki skonsultuj się z lekarzem. Zalecamy wstrzymać się od karmienia piersią przez następny tydzień.

Skład

Głównym składnikiem tabletki EllaOne jest octan uliprystalu, który wpływa na aktywność progesteronu. Pozostałe substancje to:

 • laktoza jednowodna,
 • powidon,
 • kroskarmeloza sodowa,
 • magnezu stearynian.

Wskazania

EllaOne może być stosowana wyłącznie jako antykoncepcja awaryjna. Absolutnie nie można traktować jej jako regularnej metody zapobiegania ciąży. W tej roli dużo lepiej sprawdzają się preparaty hormonalne (dlatego właśnie e-recepta na tabletki antykoncepcyjne są tak popularne wśród kobiet, chcących uniknąć niechcianej ciąży). Tabletkę EllaOne należy przyjąć do 120 godzin (5 dni) po niezabezpieczonym stosunku — po tym czasie nie będzie już skuteczna.

EllaOne a owulacja

Tabletkę EllaOne można przyjąć w dowolnym dni cyklu menstruacyjnego. Nie ma wpływu na późniejsze owulacje, więc przyjęcie preparatu nie spowoduje problemów z zajściem w ciążę w przyszłości.

Skutki uboczne EllaOne

Po przyjęciu tabletki EllaOne mogą wystąpić skutki uboczne, takie jak:
 • mdłości,
 • wymioty,
 • ból brzucha,
 • ból głowy,
 • wahanie nastroju,
 • bóle mięśni,
 • zmęczenie.
Rzadziej występują objawy takie jak senność, niepokój, migrena, grypa czy biegunka. Po przyjęciu tabletki EllaOne krwawienie miesiączkowe może pojawić się o kilka dni później. Nie powinno wzbudzać to niepokoju. Jeśli jednak menstruacja spóźni się o więcej niż siedem dni, należy wykonać test ciążowy.

Ile trwają skutki uboczne?

Skutki uboczne po EllaOne pojawiają się u jednej na dziesięć pacjentek. Zazwyczaj ustępują po 5-7 dniach od przyjęcia tabletki. Wszystkie objawy, które wzbudzą Twój niepokój, powinnaś skonsultować się ze specjalistą. Niektóre panie czują jednak opory przed zgłoszeniem się ze swoim problemem osobiście. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem jest konsultacja lekarska online.

Jak zniwelować skutki uboczne?

Skutki uboczne po EllaOne pojawiają zazwyczaj nie są uciążliwe. Jeśli jednak potrzebujesz zniwelować symptomy takie jak migreny czy ból brzucha, polecamy preparaty zwalczające objawy. Jeśli nie masz możliwości odwiedzenia przychodni stacjonarnej, zamów receptę online na lekarstwa, które zmniejszą uciążliwe skutki uboczne. Jak zamówić receptę przez Internet?

Podsumowanie

Tabletka EllaOne to metoda antykoncepcji awaryjnej. Stosuje się ją po niezabezpieczonym stosunku lub gdy inne metody zapobiegania ciąży zawiodły. Jej głównym składnikiem jest octan uliprystalu. Jak działa tabletka EllaOne? Jej działanie polega na wstrzymaniu owulacji na okres dłuższy niż czas życia plemników. Należy ją przyjąć maksymalnie do pięciu dni po stosunku — później preparat nie będzie skuteczny. Skutki uboczne po przyjęciu EllaOne dotyczą 10% pacjentek i zazwyczaj nie są uciążliwe. Jeśli jednak objawy Cię niepokoją, warto skontaktować się z lekarzem. Pamiętaj, że możliwe jest także zamówienie e-recepty online na objawy takie jak migreny czy grypa. Jak działa e-recepta? Wystarczy, że podasz czterocyfrowy kod w aptece, a farmaceuta wyda Ci przepisany preparat.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 14.06.2022