Medspan

Ile dni po stosunku dochodzi do zapłodnienia?

Wiele kobiet zastanawia się, ile dni po stosunku dochodzi do zapłodnienia. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W niektórych przypadkach do zapłodnienia dochodzi po kilku dniach, a w innych – po kilkunastu godzinach. Od czego to zależy? Od indywidualnych cech każdego z potencjalnych rodziców oraz dnia cyklu, w którym doszło do stosunku seksualnego. Zdarza się jednak, że pomimo zbliżenia w dzień owulacji kobieta nie zachodzi w ciążę. Z drugiej strony do zapłodnienia może dojść nawet w tak zwane dni niepłodne. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, po jakim czasie dochodzi do zapłodnienia i co ma na to wpływ.

Ile dni po stosunku dochodzi do zapłodnienia?

Zapewne słyszałaś już na lekcji biologii, że plemniki są w stanie przeżyć trzy dni w organizmie kobiety. Najwytrwalsze z nich mogą jednak przeżyć nawet siedem dni. Z kolei żywotność uwolnionej komórki jajowej to od 12 do 24 godzin. Jak długo trwa „wędrówka” plemnika do komórki jajowej? Zazwyczaj docierają do jajowodów w kilkanaście minut, ale nie są jeszcze zdolne do zapłodnienia.

Ile trwa proces zapłodnienia?

Ile trwa zapłodnienie po stosunku? Kiedy plemnik „spotka się” z komórką jajową, dochodzi do ich połączenia w ciągu dwudziestu czterech godzin. Czy oznacza to, że jesteś już w ciąży? Niekoniecznie. O ciąży możemy mówić dopiero wtedy, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w błonie śluzowej macicy. Ten proces trwa zazwyczaj 72 godziny.

Czy podczas okresu można zajść w ciążę?

Wiesz już, po jakim czasie od stosunku dochodzi do zapłodnienia oraz ile czasu trwa zapłodnienie. Rozprawimy się teraz z bardzo często powtarzanym mitem: czy w czasie okresu rzeczywiście nie można zajść w ciążę? Miesiączka ma miejsce w tak zwanym okresie względnie niepłodnym. Oznacza to, że możliwość zajścia w ciążę jest bardzo niska, jednak wciąż nie jest zerowa. Jeśli masz nieregularny cykl lub krótki cykl i długie miesiączki – możesz zajść w ciążę w czasie okresu. Pamiętaj jednak, że długość cyklu może się zmieniać – na przykład pod wpływem stresu czy przyjmowanych leków. Nie każde krwawienie wiąże się także z menstruacją – czasem występuje w czasie przyjmowania antykoncepcji doustnej, choć czasem jest pierwszym symptomem dolegliwości dróg rodnych. Jeśli więc chcesz uniknąć niechcianej ciąży, pamiętaj o zabezpieczeniu nawet w czasie miesiączki.

Dni płodne: kiedy przypadają?

Owulacja następuje zazwyczaj w połowie cyklu menstruacyjnego. Zakładając, że cykl powinien mieć 28 dni, owulacja nastąpi 14 dnia. Okres okołoowulacyjny (13-15 dnia cyklu) jest określany jako dni płodne. Czy oznacza to, że jeśli dojdzie do stosunku 13 dnia po pierwszym dniu miesiączki, z pewnością zajdziesz w ciążę? Niestety nie jest to takie proste. Często zdarza się, że cykl menstruacyjny trwa dłużej niż książkowe 28 dni. Wiele kobiet ma również nieregularne miesiączki. Jak więc ustalić, kiedy wypadają dni płodne? Są różne metody, polegające na przykład na mierzeniu temperatury czy obserwowaniu śluzu. Jednak jeśli planujesz zajście w ciążę, skonsultuj się najlepiej ze swoim ginekologiem. Jeżeli nie masz takiej możliwości, dobrą alternatywą będzie konsultacja lekarska online.

Kiedy dochodzi do zapłodnienia – objawy

Wiele kobiet, które planuje zajście w ciążę, z utęsknieniem wypatruje pierwszych objawów. Niestety zaraz po zapłodnieniu nie występują jeszcze żadne objawy, które mogłyby sugerować poczęcie maleństwa. W pierwszych dniach ciąży test często wykazuje również wynik negatywny. Pierwsze zauważalne symptomy zapłodnienia pojawiają się zazwyczaj 4-6 tygodniach po zapłodnieniu. Są to:

  • zawroty głowy,
  • nudności i wymioty,
  • zgaga,
  • zaparcia,
  • częste oddawanie moczu,
  • wzmożone łaknienie,
  • ból brzucha lub podbrzusza (często przypomina ból menstruacyjny),
  • senność.

Za pierwszy objaw ciąży uznaje się zazwyczaj zatrzymanie menstruacji. Zdarza się jednak, że kobiety przeoczają ten symptom, myląc krwawienie implantacyjne ze skąpą miesiączką.

Zanim zaczniesz planować ciążę

Wiele kobiet jeszcze na etapie planowania ciąży zaczyna poświęcać więcej uwagi swojemu zdrowiu. Wiele pań rzuca wtedy palenie, rezygnuje z napojów alkoholowych i stara się zdrowo odżywiać. Polecamy również wykonać podstawowe badania, by wykluczyć niedobory witamin i minerałów. Często lekarz prowadzący zaleca przyjmowanie suplementów, które wspomagają płodność oraz pomagają zadbać o zdrowie dziecka.

Jeśli nie masz możliwości odwiedzenia lekarza osobiście, dobrym pomysłem może być zamówienie e-recepty online. Jak to zrobić? Wejdź na stronę medspan.pl, na której znajdziesz krótką ankietę. Wypełnij ją i zamów receptę online, a następnie poczekaj na weryfikację lekarza. Jeśli będzie pozytywna, otrzymasz czterocyfrowy kod do odbioru preparatów już w 15 minut. Jak działa e-recepta? Wystarczy, że podasz otrzymany kod wraz z numerem PESEL w dowolnej aptece, a farmaceuta wyda Ci przepisane leki. Pamiętaj jednak, że suplementy zawsze należy stosować w porozumieniu z lekarzem.

Podsumowanie

Ile dni trwa zapłodnienie? Zależy to od wielu czynników – na przykład dnia cyklu miesiączkowego, żywotności plemników czy innych indywidualnych zmiennych. Do zapłodnienia może dojść od kilkunastu godzin do kilku dni po stosunku. Zazwyczaj dochodzi do niego w środku cyklu – 13-16 dnia licząc od początku miesiączki, jednak czasem termin ten się przesuwa. Jeśli nie planujesz więc ciąży, pamiętaj o antykoncepcji bez względu na dzień cyklu (nawet stosunek w czasie miesiączki nie daje gwarancji, że nie dojdzie do zapłodnienia). Jeśli nie masz możliwości skorzystać z wizyty w gabinecie, pamiętaj że e-recepta na tabletki antykoncepcyjne i e-recepta na tabletki dzień po może być wystawiona bez bezpośredniego kontaktu z lekarzem. Jak zamówić receptę przez Internet? Należy zrealizować zdalną konsultacje lekarską.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 13.10.2022.