Medspan

Chlamydia – leczenie oraz przyczyny

Chlamydie jest to rodzaj bakterii wewnątrzkomórkowych. Można wyróżnić trzy gatunki, które są patogenne dla ludzi.

Czym jest chlamydia trachomatis?

Chlamydia trachomatis jest jedną z częstszych bakterii, która wywołuje infekcje narządów rodnych u kobiet oraz cewki moczowej u mężczyzn. Zakażenie bakterią może prowadzić do wystąpienia niepłodności.

Występuje ok. 15 podtypów bakterii.

Jak dochodzi do zakażenie wywołanego przez chlamydia trchomatis?

Bez wątpienia do zakażenia głównie dochodzi podczas stosunku seksualnego lub podczas porodu (zakażenie noworodka) drogami natury.

Kto może zakazić się chlamydią?

W grupie ryzyka są osoby, które często zmieniają partnerów seksualnych lub nie stosują zabezpieczenia pod postacią prezerwatywy.

Dawniej mówiono, że mężczyźni, którzy uprawiają seks z mężczyznami są również w grupie ryzyka, lecz badania pokazały, że niekoniecznie tak jest, ponieważ istotna jest kwestia ilości partnerów seksualnych, a nie orientacja seksualna.

Obecnie szacuje się, że to kobiety częściej zmieniają partnerów seksualnych, niż homoseksualni mężczyźni.

Chlamydia trachomatis – objawy zakażenia

Objawy są różnicowane ze względu na płeć.

Kobiety

  • dyskomfort lub ból w podbrzuszu
  • krwawienie pomiędzy cyklem
  • pieczenie podczas oddawania moczu
  • pojawienie się wydzieliny z pochwy, która może mieć nieprzyjemny zapach
  • świąd w okolicach intymnych

Mężczyźni

  • ropno – śluzowa wydzielina z cewki moczowej
  • obrzęk moszny
  • częstsze oddawanie moczu
  • ból jąder

Warto nadmienić, że zakażenie wywołane przez chlamydię może być również bezobjawowe.

Czy przebycie zakażenia wywołanego przez chlamydia trachomatis daje odporność?

Niestety nie. W ciągu życia można wiele razy być zakażony chlamydią, dlatego istotna jest profilaktyka w postaci używania prezerwatyw, zmniejszenia ilości partnerów seksualnych oraz rutynowe badania.

Z doświadczenia wiemy, że niektóre osoby przed pierwszym stosunkiem seksualnym wymagają przedstawienia aktualnego wyniku badań m.in. w kierunku chlamydii.

Chlamydia trachomatis – diagnostyka

Zazwyczaj lekarze rekomendują wykonanie badania moczu (u mężczyzn) oraz pobranie wymazu z przedsionka pochwy (u kobiet). Można też wykonać badanie serologiczne, które polega na pobraniu krwi i oznaczeniu swoistych przeciwciał IgM.

Chlamydia trachomatis – leczenie

Zakażenie wywołane przez chlamydia trachomatis można skutecznie wyleczyć. Głównie stosuje się antybiotyki: doksycklina, azytromycyna, erytromycyna lub ofloksacyna.

Amoksyclinę lub erytromycynę wykorzystuje się do leczenia kobiet w ciąży.

Najważniejszą informacją, jaką otrzyma Pacjent, jest wiadomość o tym, że musi się wstrzymać od kontaktów seksualnych na czas leczenia oraz siedem dni po zakończeniu leczenia. Choroba jest przenoszona drogą płciową, dlatego istnieje duże ryzyko, że w trakcie leczenia, zakażony zostanie partner.

Należy również pamiętać o tym, że wszyscy partnerzy seksualni osoby zakażonej powinni poddać się badaniom oraz powinni stosować leki.

Do czego może doprowadzić nieleczona infekcja?

Brak leczenia zakażenia może skutkować poważnymi konsekwencji zdrowotnymi, ponieważ u kobiet może dojść do zapalenia narządów miednicy mniejszej, co może prowadzić do bezpłodności. Może też pojawić się ciąża pozamaciczne oraz przelękłe dolegliwości bólowe.

Mężczyźni mogą cierpieć z powodu zapalenia jąder oraz najądrzy.

Ważnym aspektem są powikłania, które są szczególnie groźne dla kobiet, dlatego nie wolno zwlekać z wizytą u dermatologa/ginekologa, celem wdrożenia szybkiego postępowania leczniczego.

Reasumując należy zwracać uwagę na objawy związane z chorobami przenoszonymi drogą płciową. 

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.