Medspan

Kłykciny kończyste – przyczyny, leczenie

Czym są kłykciny kończyste?

Kłykciny kończyste, których inna nazwa to: brodawki płciowe lub brodawki weneryczne; to grudki na skórze, które powstają w wyniku przerostu naskórka. Mogą być zlokalizowane w okolicy odbytu oraz narządów płciowych. Powstają z powodu zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Kiedy dochodzi do zakażenia?

Wirus HPV jest głównie przenoszony podczas kontaktów drogą płciową. Szacuje się, że istnieje ponad sto typów tego wirusa, a jedna trzecia z nich jest przekazywana podczas uprawiania seksu. Stosowanie prezerwatyw obniża ryzyko zakażenia.

Wirus HPV 6 i/lub HPV 11 jest odpowiedzialny za powstanie brodawek płciowych.

Jak zdiagnozować kłykciny kończyste?

Należy udać się na wizytę do lekarza dermatologa – wenerologa lub ginekologa (w przypadku kobiet). Lekarz dokładnie obejrzy zmiany. Jeżeli nie będzie miał pewności w kwestii diagnozy, to może pobrać wycinek do badania histopatologiczne, które jednoznacznie potwierdzi rodzaj zmiany.

Część zmian może być wysokiego ryzyka, które w przyszłości mogą powodować choroby nowotworowe, więc niekiedy lekarz zleci diagnostykę molekularną. Wynik badania będzie przedstawiać typ wirusa, który wywołał zakażenie.

Czas oczekiwania na wynik badania może wynieść kilka dni i może to być bardzo stresujący czas dla Pacjenta, dlatego należy zachować wewnętrzny spokój. Nie każda zmiana może być związana z typem wirusa, który ma predyspozycje do wystąpienia choroby nowotworowej.

Czynnika ryzyka powstania kłykcin kończystych

Należy pamiętać o tym, że istnieją czynniki ryzyka, które predysponują do powstania zmian chorobowych. Można do nich zaliczyć:

  • doustne środki antykoncepcyjne
  • wczesny wiek inicjacji seksualnej
  • palenie papierosów

Gdzie najczęściej są zlokalizowane kłykciny kończyste?

Lokalizacja zmian jest zróżnicowana względem płci.

U mężczyzn zazwyczaj  występuje na prąciu, w okolicach moszny lub w okolicach odbytu. Natomiast u kobiet głównie zmiany pojawiają się w pochwie (zewnętrznej części) oraz na wargach sromowych, a także – podobnie jak u mężczyzn – w okolicach odbytu.

Czy kłykciny kończyste mogą przebiegać bezobjawowo?

Oczywiście, że tak. Niektórzy Pacjenci nie są świadomi choroby, ponieważ nie mają żadnych objawów. Niektórzy Pacjenci są diagnozowani przypadkowo – podczas rutynowej wizyty u lekarza np. ginekologa, który wykona cytologię.

Powstanie widocznych zmian na skórze traktuje się jako pełnoobjawowe zakażenie.

Jak przebiega leczenie kłykcin kończystych?

Oczywiście istotne jest to, aby po zauważeniu zmian, niezwłocznie skorzystać z konsultacji lekarskiej. Nieleczone kłykciny kończyste mogą powodować poważne komplikacje (np. problem z oddawaniem moczu lub naciekanie innych struktur). Należy pamiętać o tym, że mogą doprowadzić do rozwoju raka kolczystokomórkowego.

W leczeniu kłykcin kończystych głównie stosuje się leki o działaniu miejscowym, czyli maści, które hamują podziały komórkowe.

Stosuje się również alkoholowy rozwór (dostępny na receptę), który należy nanieść na skórę, która jest zmieniona chorobowo.

Niekiedy ma zastosowanie interferon, którzy jest wstrzykiwany bezpośrednio do powstałych zmian.

Do bardziej radykalnych działań należy zabieg chirurgiczny.

Oczywiście lekarz prowadzący zawsze decyduje o sposobie leczenia. Jest wiele metod, które powodują usunięcie zmian chorobowych.

Profilaktyka kłykcin kończystych

W Polsce jest dostępna szczepionka przeciw HPV, która również chroni przed powstaniem raka szyjki macicy. Pacjent musi samodzielnie pokryć koszt zakupu preparatu, ponieważ szczepionka nie jest refundowana. Ponadto szczepionka jest złożona z trzech dawek, które należy przyjąć w odpowiednich odstępach czasowych.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.