Medspan

Domowe sposoby na grzybicę pochwy

Domowe sposoby leczenia grzybicy pochwy mogą stanowić element uzupełniający leczenia wdrożonego przez lekarza. Należy pamiętać o tym, że wszystkie sposoby leczenie stanu zapalnego, należy skonsultować z lekarzem, ponieważ niewłaściwe leczenie może doprowadzić do wystąpienia powikłań.

Spis treści

Czym jest grzybica pochwy?

Grzybicze zapalenie pochwy oraz sromu jest dolegliwością kobiecą związaną z narządami rodnymi. Jest to popularna dolegliwość wśród kobiet, a grzybica jest najczęściej wywołana przez grzyby z gatunku Candida albicans. Warto wiedzieć, że wyróżnia się dwa rodzaje drożdżycy. Jest to zakażenie powikłane (nawracające} oraz niepowikłane, które występuje sporadycznie.

Ryzyko wystąpienia grzybicy pochwy jest większe u osób, które nie stosują odpowiedniej higieny okolicy intymnych, albo jest ona zbyt nadmierna. Ponadto dolegliwości mogą być związane także z nieodpowiednią bielizną, która jest stworzona ze sztucznych tworzyw.

Warto nadmienić, że zakażenie częściej może występować w okolicach okresu, a także w ciąży oraz u kobiet, które mają założoną wkładkę wewnątrzmaciczną.

Jak się objawia?

Najczęstszym objawem grzybicy pochwy i sromu jest ból, a także zaczerwienienie oraz obrzęk. Może także występować uporczywy świąd, a także pieczenie. Zwiększone dolegliwości mogą występować w trakcie stosunku, podczas oddawania moczu oraz w trakcie kąpieli w ciepłej wodzie.

Jednym z objawów jest także pojawienie się wydzieliny z pochwy, która przypomina serowatą konsystencje. Zazwyczaj jest bezwonna oraz grudkowata.

Jak przebiega leczenie?

Jeżeli kobieta zaobserwuje niepokojące objawy, to powinna uda się na konsultacje ginekologiczną. Leczenie grzybicy pochwy jest dostosowane indywidualnie i zależy od różnych czynników, lecz najczęściej wystarczy zastosować miejscowe preparaty przeciwgrzybiczne. Zazwyczaj są dostępne na receptę oraz w formie maści i globulek.

W leczeniu rzadziej stosuje się leczenie doustne w którym wykorzystuje się leki zawierające flukonazol, który jest stosowany często w jednorazowej dawce. Niekiedy lekarz może także zalecić stosowanie leczenia u partnera. Warto wiedzieć także, że w trakcie leczenia, należy zachować wstrzemięźliwość seksualną.

Czy istnieją domowe sposoby leczenia grzybicy pochwy?

W internecie można znaleźć wiele domowych sposobów leczenia zakażenia, lecz należy pamiętać, że niektóre z nich mogą pogorszyć stan zdrowia, dlatego każde leczenie należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Leczenie może wspomagać użycie olejku herbacianego. W ramach pielęgnacji do wody można dodać 1-3 krople olejku. Podobnie można zastosować olej kokosowy, a także sezamowy.

W diecie można także uwzględnić spożycie kefiru, ponieważ zawiera dużą ilość pałeczek kwasu mlekowego. Można zastosować inne produkty zawierające pałeczki kwasu mlekowego, lecz należy pamiętać, aby nie zawierały węglowodanów.

W aptece bez recepty można także otrzymać czopki dopochwowe, które zawierają kwas borowy, który przywraca odpowiednie pH. Należy pamiętać o tym, aby zastosowanie skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. W leczeniu można także stosować priobiotyki dopochwowe, które można kupić bez recepty, a które mają na celu zwiększenie ilości pożytecznych bakterii.

Nie można zapomnieć o sposobach, które pomagają w walce z zakażeniem, lecz także są działaniami profilaktycznymi. Trzeba zachować odpowiednią higienę miejsc intymnych, zwłaszcza w trakcie menstruacji. W nocy należy unikać spania w obcisłej bieliźnie. Bielizna powinna być wykonana z wysokiej jakości materiału oraz powinna być przewiewna. Zaleca się spanie bez bielizny.

Nie wolno się dzielić przyborami toaletowymi oraz ręcznikami z innymi osobami. Nie zaleca się używania gąbek do mycia, ponieważ są siedliskiem różnych drobnoustrojów. W diecie należy ograniczać spożycie węglowodanów, ponieważ są one pożywką dla grzybów. Ponadto należy unikać stresu oraz czynników obniżających odporność. Zaleca się regularną aktywność fizyczną oraz zbilansowaną dietę.

Irena Paczkowska, Agnieszka Wójtowicz, Anna Malm, Wybrane aspekty farmakoterapii kandydoz, Farm Pol, 2010
https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/256370,grzybicze-zapalenie-sromu-i-pochwy
https://www.medme.pl/artykuly/domowe-sposoby-leczenia-grzybicy-pochwy,67068.html
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 27.06.2024