Medspan

Brak okresu po 40 – co może oznaczać?

Dieta a niedoczynność tarczycy

Brak miesiączki po 40 – co może oznaczać? Zaburzenia miesiączkowania – nieregularne miesiączki

Brak okresu bardzo często kojarzy się z ciąża lub menopauzą, lecz przyczyny braku miesiączki mogą być zupełnie inne. Co jest najczęstszą przyczyną braku okresu po 40 roku życia?

Brak okresu a menopauza – skąd może to wynikać? Zaburzenia miesiączkowania po 40-tce

Menopauza to okres w życiu kobiety w którym dochodzi do utraty płodności. Określa się nią datę ostatniej miesiączki po której przez rok czasu nie wystąpiło krwawienie. W zależności od literatury szacuje się, że menopauza występuje miedzy 45 a 55 rokiem życia kobiety, lecz menopauza może także wystąpić w wieku 40 lat lub znacznie później. Czas przed menopauzą określa się premenopauzą, czyli jest to czas w którym krwawienie miesięcznie może być nieregularne. Może wtedy dojść także do zapłodnienia komórki jajowej. Czas okołomenopauzalny może trwać nawet przez kilka lat przed wystąpieniem menopauzy.

Cykl hormonalny – nieregularne miesiączki po 40 – menopauza

Należy pamiętać o tym, że przed menopauzą, długość cykli może być bardzo różna. Może się skrócić lub wydłużyć, a także może wystąpić różna intensywność krwawienia. Ponadto mogą się pojawić dodatkowe objawy takie jak np. uderzenia gorąca, problemy ze snem, problemy z układem moczowym, osteoporoza, zmienność nastroju. Objawy są zazwyczaj spowodowane przez zmniejszenie stężenia estrogenów. Niższy poziom estrogenów jest związany z wygaszaniem czynności jajników. USG dopochwowe – na czym polega badanie?

Ciąża po 40 roku życia – jajnik – nieregularny okres

Ciąża w wieku 40 lat może być kolejną przyczyną z powodu której nie występuje okres. Coraz więcej kobiet zachodzi w ciąże w późniejszym wieku. Ciąża w wieku 40 lat może być obarczona ryzykiem różnych powikłań, a także bardzo często kobietom jest trudniej zajść w ciąże właśnie w późniejszym wieku. Kobieta będąc w późniejszej ciąży, może urodzić także zdrowe dziecko. Warto pamiętać, że wczesne objawy ciąży można pomylić z menopauzą.

Stres a opóźnienie miesiączki – zaburzenia cyklu miesiączkowego – jak zapobiegać

Stres jest czynnikiem, który może wpływać na zaburzenia cyklu miesięcznego. Szacuje się, że znaczna część kobiet w okresie około menopauzalnym może mieć zaburzenia miesiączkowania spowodowane stresem. W organizmie kobiety dochodzi do zwiększenia hormonów, które wpływają na regulację czynności nadnerczy, a także może być wzrost kortyzolu.

Inne przyczyny – zaburzenia miesiączkowania – przedwczesna menopauza

Do innych przyczyn braku okresu po 40 roku życia należy zaliczyć m.in.
  • nowotwór narządów rozrodczych,
  • zespół policystycznych jajników,
  • endometrioza,
  • torbiel jajnika,
  • mięśniaki macicy,
  • niedoczynność tarczy,
  • nadczynność tarczycy.

Jakie jest postępowanie? Kto powinien zainterweniować?

Jeżeli kobieta zauważy zmiany w cyklu, a to ważny sygnał, to powinna wykonać test ciążowy oraz skonsultować się z ginekologiem. Nie wolno lekceważyć braku okresu, ponieważ nie zawsze może to być tożsame z menopauzą. Należy się udać na konsultacje stacjonarną podczas której ginekolog przeprowadzi badanie fizykalne, a także może zlecić wykonanie dodatkowych badań. Czy w trakcie menopauzy można zajść w ciąże?