Medspan

USG dopochwowe – na czym polega badanie?

USG dopochwowe jest badaniem wykonywanym przez ginekologa. Zazwyczaj lekarz podczas wizyty, przeprowadzi badanie fizykalne oraz badanie USG przez pochwę. Na czym polega badanie? Czy jest bolesne?

Spis treści

USG dopochwowe – czym jest?

USG dopochwowe jest badaniem, które ma na celu zobrazowanie narządów rozrodczych kobiety. Podczas badania, lekarz może ocenić macicę, jajniki, jajowody, szyjkę macicy oraz pochwę. W badaniu dopochwowym, głowica urządzenia jest umieszczona w pochwie i kształtem przypomina wygląd penisa.

Podczas badania są emitowane fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które umożliwiają przeprowadzenie badania – zobrazowanie narządów.

Wskazania do wykonania badania

Badanie powinno się wykonać profilaktycznie raz w roku. Natomiast istnieją różne wskazania do wykonania USG przez pochwę.

  • Bóle brzucha oraz podbrzusza
  • Bezpłodność
  • Nietypowe krwawienie
  • Podejrzenie torbieli
  • Weryfikacja wkładki wewnątrzmacicznej
  • Podejrzenie nowotworu
  • Wczesna ciąża

Przygotowanie do badania oraz jego przebieg

Badanie dla niektórych kobiet jest bezbolesne, a u niektórych powoduje lekki dyskomfort. Są też kobiety, które zgłaszają ból podczas przeprowadzania badania.

Nie jest wymagana żadne przygotowanie do badania. USG przezpochwowego nie powinno się wykonywać w trakcie miesiączki, ponieważ może być niewiarygodne. W trakcie okresu, badanie USG powinno się wykonać tylko w trybie pilnym.

Podczas badania, kobieta leży na plecach i ma zgięte nogi w kolanach. Na głowicę urządzenia nałożona jest prezerwatywa oraz lubrykant. Następnie ginekolog umieszcza urządzenie w pochwie. Podczas badania lekarz będzie delikatnie ruszać głowicą, aby uwidocznić wszystkie istotne narządy, co może powodować niewielki dyskomfort.

U kobiet, które nie współżyły, lekarz może zadecydować, że wykona USG przez odbyt.

Warto wiedzieć, że do badania, należy mieć opróżniony pęcherz moczowy, lecz wyjątkiem jest badanie tzw. uroginekologiczne związane z nietrzymaniem moczu. Podczas takiego badania, USG wykonuje się u osób które mają pełny pęcherz, a następnie drugie USG – już po opróżnieniu pęcherza.

Wynik badania USG

Lekarz zazwyczaj podczas wykonywania badania transwaginalnego od razu komentuje istotne aspekty badania. Podczas badania, lekarz dokonuje pomiarów poszczególnych narządów oraz często przekazuje wydruk z aparatu.

Ponadto w dokumentacji medycznej, lekarz powinien odnotować wszelkie spostrzeżenia oraz nieprawidłowości związane z badaniem.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 23.08.2023