Medspan

Jak szybko ginekolog wykryje ciążę?

Ciąża jest szczególnym momentem w życiu każdej kobiety. Dla większości z nich będzie to radosny moment, a dla innych – wręcz przeciwnie. Zatem wizyta u ginekologa będzie istotną kwestią, która może zmienić życie kobiety.

Spis treści

Domowy test ciążowy - co należy wiedzieć?

Najczulsze domowe testy ciążowe mogą wykryć ciążę już po dziesięciu dniach od zapłodnienia, lecz może także wyjść wynik negatywny. Niektórzy zalecają wykonanie testu ciążowego w sytuacji w której dojdzie do opóźnienia miesiączki. Natomiast niektóre kobiety decydują się na wizytę u ginekologa celem potwierdzenia lub wykluczenia ciąży.

Producenci domowych testów ciążowych informują, że czułość niektórych z nich może wynieść nawet 97%, lecz należy pamiętać o tym, że wynik może być pozytywnie fałszywy oraz negatywnie fałszywy. Warto pamiętać o tym, aby test wykonać przy wykorzystaniu pierwszego porannego moczu.

Na rynku są dostępne trzy rodzaje domowych testów ciążowych: płytkowy, strumieniowy oraz paskowy. Ich główną różnicą jest sposób przeprowadzenia badania.

Jeżeli kobieta podejrzewa, że jest w ciąży, a wynik testu domowego jest negatywny, to powinna skorzystać z alternatywnych form potwierdzenia lub wykluczenia ciąży.

Wizyta u ginekologa - kiedy?

Ginekolog będzie w stanie potwierdzić ciążę już nawet ok. 4 tygodnia od zapłodnienia, ponieważ w tym okresie za pomocą USG dopochwowego można dostrzec pęcherzyk ciążowy. Natomiast czynność serca płodu jest wykrywana między 5 a 6 tygodniem ciąży.

Natomiast najszybszą metodą, która pozwoli wykryć ciążę, jest wykonanie badania z krwi, czyli Beta hCG. Jest to badanie, które oznacza stężenie gonadotropiny kosmówkowej. Jest to hormon wytwarzany prze kobiety po zapłodnieniu komórki jajowej. W moczu oraz we krwi pojawia się już po 10 dniach od zapłodnienia, więc pozwala na szybkie potwierdzenie lub wykluczenie ciąży. Niekiedy eksperci twierdzą, że badanie można nawet wykonać już po 6 dniach od daty w której mogło dojść do zapłodnienia.

Warto nadmienić, że oznaczenie stężenia Beta hCG stosuje się także w celu diagnostyki np. ciąży pozamacicznej, czy też w raku jajnika.

Należy pamiętać o tym, że wizyta u ginekologa powinna być obowiązkowa, jeżeli kobieta potwierdziła ciąże testem domowym lub wynik Beta hCG może wskazywać na ciążę.

Pierwsza wizyta u ginekologa powinna być pomiędzy 6 a 8 tygodniem ciąży i nie później niż przed 10 tygodniem ciąży. Lekarz w trakcie wywiadu medycznego oprócz przeprowadzenia wywiadu medycznego, wykonana także badanie fizykalne, które może potwierdzić ciążę.

Kobiety, które mają nieregularne cykle, szczególnie powinny obserwować swoje samopoczucie, ponieważ niektóre objawy takiej jak: uczucie zmęczenia, tkliwość piersi, mdłości, częste oddawanie moczu, czy brak apetytu – mogą wskazywać na ciążę.

Podsumowanie

Kobieta może wykonać domowy test ciążowy nawet kilkanaście dni po możliwym zapłodnieniu. Natomiast lekarz ginekologa na USG dopochwowym może sprawdzić obecność pęcherzyka ciążowego w 4 tygodniu ciąży. Najszybszą metodą, która umożliwia potwierdzenie ciąży, jest wykonanie badania Beta hCG, lecz należy pamiętać, że dodatni wynik może również pojawić się w różnych stanach chorobowych

Medspan

Medspan to centrum medyczne, które specjalizuje się w świadczeniu zdalnych konsultacji lekarskich. Pracujemy 365 dni w tygodniu, a w ramach naszych usług można otrzymać e-receptę, zwolnienie lekarskie oraz poradę lekarską. 

Z naszych usług korzystają również kobiety w ramach konsultacji związanych z antykoncepcją hormonalną. E recepta tabletka dzień po, to możliwość skonsultowania wskazań do zastosowania antykoncepcji awaryjnej. 

E-recepta jest to dokument elektroniczny, który można wystawić bez bezpośredniego kontaktu z lekarzem. 

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 25.10.2022

hellozdrowie.pl/podejrzewasz-ciaze-sprawdz-jak-najszybciej-to-zweryfikowac-tlumaczy-ginekolog-michal-strus/

Polecane wpisy na blogu: