Medspan

Pierwsze objawy ciąży – co warto wiedzieć?

Ciąża to stan, na który wiele kobiet czeka z niecierpliwością. Panie, które chcą zostać mamami niezwykle uważnie obserwują swój organizm, wypatrując pierwszych objawów ciąży. Tymczasem okazuje się, że pierwsze oznaki ciąży są dość niecharakterystyczne. W efekcie zdarza się, że przyszłe mamy mylą je z innymi dolegliwościami. Spróbujemy przedstawić pierwsze objawy błogosławionego stanu, dając tym samym wielu kobietom szansę na ich skuteczne rozpoznanie.

Spis treści

Kiedy dochodzi do ciąży?

Zanim omówimy wczesne objawy ciąży powiemy krótko, kiedy w ogóle dochodzi do ciąży. Mówimy o niej wtedy, kiedy ma miejsce zapłodnienie, a więc połączenie się żeńskiej komórki jajowej z plemnikiem, czyli komórką męską. Komórka jajowa uwalnia się na skutek owulacji, do której w zdecydowanej większości przypadków dochodzi między trzynastym a piętnastym dniem cyklu.

Panie powinny jednak pamiętać, że moment owulacji uzależniony jest od wielu czynników. Wpływ mają na to między innymi zmiany hormonalne. To właśnie dlatego specjaliści wskazują, że tak zwany kalendarzyk jest mało skuteczną metodą antykoncepcji i nie powinien być stosowany przez pary, które nie myślą o posiadaniu potomstwa.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Gdy dojdzie do zapłodnienia, zarodek zagnieżdża się w jamie macicy i zaczyna się rozwijać. Dochodzi do tego na ogół między szóstym a dwunastym dniem od połączenia się plemnika z komórką jajową. To również wówczas mogą pojawić się oznaki ciąży.

Należy jednak pamiętać, że u większości kobiet pojawiają się bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką, a więc w okresie, kiedy powinno wystąpić comiesięczne krwawienie. Pierwsze dolegliwości są niecharakterystyczne, a ich nasilenie jest na ogół niewielkie.

Jakie są pierwsze oznaki ciąży?

Najwcześniejsze objawy ciąży są związane z zagnieżdżaniem się zarodka w błonie śluzowej macicy. Wiele pań w tym okresie uskarża się na dolegliwości bólowe brzucha, często wskazuje się również na krwawienie z dróg rodnych, które jest jednak naprawdę niewielkie. Fachowcy określają je mianem krwawienia implantacyjnego. Ten objaw wiele przyszłych mam myli z miesiączką. W efekcie są przekonane, że do zapłodnienia nie doszło.

Jeśli mówimy o objawach ciąży, to nie można pominąć braku menstruacji. Jeśli brak krwawienia się przedłuża, a kobieta współżyła seksualnie, zawsze należy wykonać domowy test ciążowy, a następnie udać się do lekarza w celu potwierdzenia jego wyniku. Oczywiście brak miesiączki może być spowodowany nie tylko ciążą. Odpowiadają za niego również:

 • silny stres;
 • zmiany hormonalna;
 • zmiana modelu odżywiania;
 • zbyt duży ubytek masy ciała.

Dlatego wizyta u lekarza jest niezbędna. Do pierwszych objawów ciąży zalicza się również:

 • zmęczone zmęczenie nie mające uzasadnienia w prowadzonym trybie życia;
 • zwiększoną senność;
 • nudności i wymioty.

Wiele pań jest przekonanych, że nudności i wymioty powinny występować wyłącznie rano. Tymczasem okazuje się, że niektóre przyszłe mamy doświadczają ich przez cały dzień.

Do tego dochodzą powiększone i bolesne piersi, uczucie wzdęcia, zaparcia i wahania nastroju. Pojawia się również zwiększona wrażliwość na niektóre zapachy. Wszystkie te objawy sprawiają, że ślub na początku ciąży nie jest najlepszym pomysłem. Mówiąc krótko: kobieta po prostu nie czuje się wówczas najlepiej. Jeśli do tego dojdzie stres związany z organizacją ślubu i wesela, trudno oczekiwać, że przyszła mama będzie olśniewała wyglądem i zachwycała humorem.

Z czego wynikają pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze oznaki ciąży, na które wskazaliśmy są wynikiem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety na skutek zapłodnienia. Zwiększa się wówczas poziom progesteronu, a także beta-gonadotropiny kosmówkowej. Zmiany te są niezbędne, aby zarodek, a następnie płód mógł rozwijać się prawidłowo. Wprawdzie zmiany, do których dochodzi w kobiecym organizmie są zawsze takie same, to panie przechodzą ciążę różnie.

Jedne przez całe dziewięć miesięcy uskarżają się na nudności i wymioty, inne nie doświadczają ich wcale. Lekarzom do dzisiaj nie udało się wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 17.11.2022
 • G.Sparnacci, P.Sarti ,,Ciąża, poród, macierzyństwo”
 • L.Regan ,,Twoja ciąża tydzień po tygodniu”
 • A.Tiefenbacher ,,Abc ciąży i porodu”
 • https://diag.pl/pacjent/artykuly/wczesne-objawy-ciazy-jak-rozpoznac-ciaze/