Medspan

Jaki wpływ ma tabletka dzień po na miesiączkę?

Tabletka dzień po, czyli antykoncepcja awaryjna, jest to tabletka, którą należy zażyć w sytuacji w której doszło do niezabezpieczonego stosunku seksualnego w sytuacji w której kobieta nie planuje zajść w ciążę. Należy pamiętać o tym, że podobnie jak antykoncepcja hormonalna, pigułka po nie gwarantuje stuprocentowej skuteczności, zatem mimo zastosowania tabletki – może dojść do zapłodnienia.

Krwawienie po 5 dniach?

Obecnie w Polsce są dostępna dwa preparaty: Ellaone oraz Escapelle. W ulotce leku Escapelle jest informacja, że po zastosowaniu leku może dojść do śródcyklicznych krwawień, które mogą ustąpić dopiero w następnym cyklu. Ponadto cykl miesiączkowy może się przesunąć, okres może wystąpić kilka dni wcześniej lub kilka dni później. Jeżeli krwawienie nie wystąpi po 5 dniach w których miało dojść do miesiączki, to należy udać się do ginekologa celem przeprowadzenia badania fizykalnego i ewentualnego wykluczenia ciąży.

Stosowanie antykoncepcji awaryjnej może spowodować wystąpienie skutków ubocznych np: nudności, zawrotów głowy, bólu brzucha, zaburzenia nastroju, zatem są to dolegliwości, które mogą wzbudzić niepokój. Nie wolno lekceważyć żadnych objawów, lecz warto pamiętać, że zażycie tabletki dzień po, również może wpłynąć na ich powstanie. Wszystkie niepokojące dolegliwości należy zawsze skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu lub ginekologiem.

Spóźniony okres po tabletkach

Celem antykoncepcji awaryjnej jest zminimalizowanie ryzyka zajścia w ciąże, a więc tabletki po mogą mieć wpływ na cykl kobiety. Jak już wcześniej napisaliśmy, może dojść do opóźnienia okresu lub krwawienie może pojawić się wcześniej, zatem kobieta może być zaniepokojona zmianami w organizmie, które się pojawiły. Przed zastosowaniem leku warto zapoznać się z ulotką, ponieważ producenci bardzo szczegółowo opisali dolegliwości, które mogą wystąpić po zażyciu tabletek po. Cykl powinien się unormować po miesiączce, lecz należy pamiętać, że każdy organizm inaczej reaguje na zastosowane leczenie.  

Ponadto po zażyciu tabletki po, okres może być zbyt skąpy lub zbyt obfity. Dolegliwości powinny się unormować podczas kolejnej miesiączki, lecz również nie można lekceważyć objawów, ponieważ niekoniecznie mogą być związane ze zastosowaniem antykoncepcji awaryjnej.

Brak okresu po pigułce po

Brak okresu po zastosowaniu pigułki po może wzbudzać wiele wątpliwości i dla niektórych kobiet, wręcz przerażającą wizją zajścia w ciążę. Skuteczność tabletki po jest związana z cyklem, jeżeli tabletka została zażyta po owulacji, to wtedy jej mechanizm nie zdziała, dlatego może dojść do ciąży. Skutkiem ubocznym stosowanej antykoncepcji awaryjnej może być również brak okresu, dlatego powinno się wykonać test ciążowy lub skorzystać z wizyty u ginekologa. Jeżeli wynik testu ciążowego wyjdzie pozytywny to należy skonsultować się z lekarzem i poinformować o zażyciu tabletki dzień po.

Głównym czynnikiem skuteczności tabletki po jest ich czas zażycia, dlatego powinno się jej zastosować jak najszybciej po ryzykownym stosunku seksualnym. Ellaone można przyjąć do 120h, a Escapelle do 72h. Tabletki mają podobny mechanizm działania, lecz ich skutki uboczne nieco się różnią, dlatego zaleca się zapoznanie z ulotką.

Ponadto po zastosowaniu Ellaone nie zaleca się karmienia piersią przez jeden tydzień. Celem stymulacji laktacji, pokarm powinien być odciągany, a następnie wyrzucony. Nieco inaczej wygląda kwestia w sytuacji leku Ellaone, karmienie nie jest zalecane przez osiem godzin. Tabletka powinna zostać zastosowana tuż po karmieniu, a następnie przez 8h, pokarm powinien być odciągany laktatorem oraz wyrzucony. Substancje czynne zawarte w antykoncepcji awaryjnej przenikają do mleka kobiecego, lecz nie są znane skutki związane z wpływem na rozwój dziecka.

Podsumowując może dojść do rozregulowania okresu podczas stosowania tabletek dzień po, dlatego kobieta nie powinna panikować z tego powodu, lecz obserwować dalsze objawy, które mogą być związane z zastosowaniem antykoncepcji awaryjnej lub niekoniecznie. Istotne jest to, że jeżeli objawy będą się pojawiać przez dłuższy czas lub krwawienie będzie zbyt obfite, to nie należy zwlekać z wizytą u ginekologa.

Ciąża a regularny okres

Skutkiem braku miesiączki może już być wcześniej wspomniana ciąża, ponieważ tabletka działa tylko przed owulacją, ponieważ mechanizm działania ma na celu zahamowanie lub wstrzymanie owulacji, zatem uniemożliwienie spotkania się komórki jajowej z plemnikiem. Nie można zapomnieć o tym, że plemnik może osiągnąć żywotność nawet do kilku dni, zatem zapłodnienie jest możliwe przez kilka dni od stosunku seksualnego, jeżeli kobieta jest w odpowiedniej fazie cyklu.

Ponadto zdarzają się sytuacje w których kobieta ma okres i jednocześnie jest w ciąży. Są to sporadyczne sytuacje, a o niektórych można przeczytać nawet w sieci, ponieważ są kobiety, które przez wiele miesięcy nie były świadome bycia w ciąży, ponieważ miały regularny okres. Pojawiające się nadmierne kilogramy tłumaczyły złą dietą i małą aktywnością fizyczną.

Warto też nadmienić, że pigułki po nie chronią przez chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego jest rekomendacja, aby stosować prezerwatywy w celu ochrony.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Data opracowania: 27.05.2022
Polecane wpisy na blogu: