Medspan

Ile utrzymuje się w organizmie tabletka Ellaone?

Choć tabletki dzień po nie są już w naszym kraju nowinką, nie wszyscy wiedzą, czym jest EllaOne, ile utrzymuje się w organizmie i w jakich sytuacjach można ją stosować. W Internecie łatwo też natknąć się na różne mity, które są związane z tym preparatem. Choć oczywiście EllaOne nie powinna zastępować standardowych metod antykoncepcji, można ją stosować zgodnie z radami lekarza i zaleceniami na recepcie. Pigułka nie ma również działania wczesnoporonnego. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, kiedy można sięgnąć po EllaOne, jak długo działa w organizmie i jak przeciwdziałać ewentualnym skutkom ubocznym.

Czym jest i jak działa tabletka EllaOne

Tabletka EllaOne to metoda antykoncepcji awaryjnej. Stosuje się ją po niezabezpieczonym stosunku, jeśli pacjentka chce zapobiec niechcianej ciąży. Działanie tabletki polega na zahamowaniu owulacji na okres dłuższy niż czas życia plemników. Pigułka nie daje oczywiście stuprocentowej gwarancji — po przyjęciu preparatu 2 kobiety na 100 mogą zajść w ciążę. EllaOne jest wydawana jedynie na receptę. Jeśli obecnie nie masz możliwości skorzystania z konsultacji u swojego ginekologa, pamiętaj, że e-recepta na tabletki dzień po może być również przepisana przez Internet.

Jak długo działa tabletka EllaOne?

Zanim sięgniesz po tabletkę dzień po, warto wiedzieć, jak długo działa EllaOne. Preparat należy przyjąć najszybciej, jak to możliwe — maksymalnie do 120 godzin od niezabezpieczonego stosunku. Później pigułka nie będzie skuteczna.

Ile utrzymuje się substancja w organizmie kobiety?

Panie, które przyjęły EllaOne, pytają czasem, ile działa tabletka. Ma to szczególne znaczenie dla kobiet, które karmią piersią lub martwią się, że wystąpią skutki uboczne. Niektóre pacjentki zastanawiają się także, czy EllaOne będzie miała wpływ na kolejną ciążę.

EllaOne a karmienie piersią

Substancja czynna EllaOne przenika do mleka matki. Z tego względu powinnaś zrezygnować z karmienia piersią na tydzień.

EllaOne a skutki uboczne

Po przyjęciu tabletki EllaOne występują niekiedy skutki uboczne, takie jak mdłości, bóle głowy, gorączka czy zaburzenia snu. Zazwyczaj symptomy nie są dotkliwe i ustępują po 5-7 dniach. Jeśli jednak jakieś objawy wzbudzają Twój niepokój, skonsultuj je z lekarzem. Możesz także przyjmować preparaty, które złagodzą skutki uboczne. Jeżeli nie masz obecnie możliwości odwiedzenia lekarza pierwszego kontaktu, zamów receptę online w przychodni online. Dzięki temu uzyskasz czterocyfrowy kod do odbioru lekarstw bez wychodzenia z domu. Jak zamówić receptę przez Internet? Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz po wypełnieniu którego, lekarz przystąpi do e-konsultacji. 

EllaOne — czy jest skuteczna przed stosunkiem?

Niektóre pacjentki pytają, ile czasu EllaOne utrzymuje się w organizmie kobiety i czy zapewnia zabezpieczenie podczas kolejnego stosunku. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że tabletka dzień po absolutnie nie może być stosowana jako tradycyjna metoda antykoncepcji. Jak podaje recepta, pigułka przyjęta przed stosunkiem nie zabezpiecza przed niechcianą ciążą. W tej roli o wiele lepiej sprawdzą się preparaty hormonalne, które przepisze Ci Twój ginekolog. E-recepta na tabletki antykoncepcyjne może być również przepisana bez osobistego kontaktu z lekarzem.

Podsumowanie

Wiele pacjentek zastanawia się, jak długo EllaOne działa i pozostaje w organizmie. Pigułka powinna zostać przyjęta do 5 dni (120 godzin) po odbyciu niezabezpieczonego stosunku. Po tym czasie już nie jest skuteczna. Substancja czynna przenika do mleka matki, więc pacjentka nie powinna karmić piersią przez tydzień. EllaOne powoduje czasem skutki uboczne, które zazwyczaj mijają po 5-7 dniach. Jeśli jednak jakieś symptomy budzą Twój niepokój, skonsultuj swoje obawy z lekarzem. Jeżeli czujesz opory przez zwracaniem się z tym problemem do przychodni, dobrym rozwiązaniem będzie konsultacja lekarska online. Warto podkreślić, że chociaż substancja czynna utrzymuje się przez kilka dni w organizmie, nie zabezpiecza przed kolejną ciążą. Nie może również być stosowana jako standardowa metoda zapobiegania ciąży. W takich sytuacjach lepszą alternatywą są preparaty hormonalne, które mogą zostać przepisane w formie e-recepty online Jak działa e-recepta? Otrzymasz czterocyfrowy kod na SMS, który należy podać w najbliższej aptece, a farmaceuta wyda Ci przepisane lekarstwa.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 23.06.2022