Medspan

Jak długo Escapelle działa i pozostaje w organizmie?

Jeśli rozważasz skorzystanie z antykoncepcji awaryjnej, powinnaś wiedzieć, kiedy można sięgnąć po Escapelle, jak długo działa w organizmie i jakie skutki uboczne mogą wystąpić. Jest to szczególnie ważne w przypadku pań karmiących piersią, ponieważ składniki preparatu mogą przeniknąć do mleka matki. Ponadto niektóre pacjentki po przyjęciu pigułki odczuwają przez jakiś czas dokuczliwe symptomy i nie zawsze potrafią ocenić, czy są to skutki uboczne leku czy może pierwsze przejawy ciąży. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co to jest Escapelle, ile utrzymuje się w organizmie i na jakie objawy warto zwrócić uwagę.

Czym jest i jak działa tabletka „po” Escapelle?

Escapelle to metoda antykoncepcji awaryjnej, która bywa nazywana tabletką dzień po. Jej składnikiem aktywnym jest  lewonorgestrel, który zapobiega uwalnianiu komórki jajowej przez jajniki i uniemożliwia jej zapłodnienie. Jest to skuteczna metoda, o ile zostanie zastosowana jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku.

Escapelle jest dostępna wyłącznie na receptę. Jednak niekiedy czas na oczekiwanie na wizytę u ginekologa może się przedłużyć, a w przypadku tego preparatu bardzo ważne jest, by przyjąć go najszybciej, jak to możliwe. Nie wszystkie panie wiedzą jednak, że e-recepta na tabletki dzień po może być również wystawiona przez Internet. Jak działa e-recepta? Wystarczy, że podasz w aptece czterocyfrowy kod, który otrzymasz SMS-em, a farmaceuta wyda Ci przepisany lek. Jeśli masz wątpliwości, jak stosować Escapelle, dobrym rozwiązaniem będzie konsultacja lekarska online.

Absolutnie nie może być stosowany jako standardowa metoda antykoncepcji. W tej roli dużo lepiej sprawdzą się preparaty hormonalne. Jeśli czujesz opory przed udaniem się w tym celu do ginekologa, zamów receptę online. Jak to zrobić? Realizuj konsultacje lekarską, a e-recepta na tabletki antykoncepcyjne zostanie wystawiona nawet w ciągu piętnastu minut, jeżeli nie będzie przeciwwskazań medycznych.

Jak długo działa tabletka Escapelle?

Jak długo działa Escapelle? Pigułka jest najskuteczniejsza w ciągu pierwszych 12 godzin po odbyciu stosunku. Możesz przyjąć ją maksymalnie do 72 godzin — po tym czasie będzie już nieskuteczna. Co ważne, pigułka nie zadziała, jeśli przed jej przyjęciem już doszło do zapłodnienia.

Ile utrzymuje się substancja w organizmie

Ile czasu Escapelle utrzymuje się w organizmie kobiety? Lewonorgestrel osiąga największe stężenie w surowicy dwie godziny od przyjęcia tabletki. Później jego zawartość spada. Substancja czynna jest wydalana z organizmu w ciągu 26 godzin poprzez kał i mocz. Zalecamy wstrzymać się z karmieniem piersią na przynajmniej osiem godzin. W czasie trwania działania Escapelle mogą wystąpić skutki uboczne, takie jak mdłości, ból głowy czy nieregularne krwawienia śródcykliczne. Zazwyczaj objawy te nie są zbyt uciążliwe i szybko mijają. Jeśli jednak jakiś symptom wywołał Twój niepokój, warto skonsultować go z lekarzem.

Po przyjęciu tabetki Escapelle menstruacja może pojawić się o kilka dni później lub wcześniej niż zazwyczaj. Jeśli jednak miesiączka spóźnia się o więcej niż pięć dni, należy wykonać test ciążowy. Jeżeli natomiast w ciągu trzech godzin od przyjęcia tabletki wystąpiły wymioty, powinnaś przyjąć drugą dawkę.

Podsumowanie

Przed skorzystaniem z antykoncepcji awaryjnej pacjentki powinny wiedzieć, co to jest i jak działa tabletka Escapelle. Ta tabletka dzień po jest wykorzystywana po niezabezpieczonym stosunku. Jest przepisywana przez lekarza, jednak dokument ten może zostać wystawiony w formie e-recepty online. Jeśli nie wiesz, jak zamówić receptę przez Internet, wystarczy, że zrealizujesz e-konsultacje lekarską. Należy jednak pamiętać, że jest skuteczna tylko do 72 godzin po odbyciu stosunku. Utrzymuje się w organizmie kobiety przez 26 godzin, po czym jest wydalana. Po przyjęciu Escapelle należy wstrzymać się przed karmieniem piersią na przynajmniej 8 godzin. Celem systematyczne stosowania antykoncepcji, należy korzystać z innych metod np. tabletek antykoncepcyjnych.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 14.06.2022