Medspan

Jak długo Escapelle działa i pozostaje w organizmie?

Jeśli rozważasz skorzystanie z antykoncepcji awaryjnej, powinnaś wiedzieć, kiedy można sięgnąć po Escapelle, jak długo działa w organizmie i jakie skutki uboczne mogą wystąpić. Jest to szczególnie ważne w przypadku pań karmiących piersią, ponieważ składniki preparatu mogą przeniknąć do mleka matki. Ponadto niektóre pacjentki po przyjęciu pigułki odczuwają przez jakiś czas dokuczliwe symptomy i nie zawsze potrafią ocenić, czy są to skutki uboczne leku czy może pierwsze przejawy ciąży. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co to jest Escapelle, ile utrzymuje się w organizmie i na jakie objawy warto zwrócić uwagę.

Czym jest i jak działa tabletka „po” Escapelle?

Escapelle to metoda antykoncepcji awaryjnej, która bywa nazywana tabletką dzień po. Jej składnikiem aktywnym jest  lewonorgestrel, który opóźnia uwalnianie komórki jajowej przez jajniki i uniemożliwia jej zapłodnienie. Jest to skuteczna metoda, o ile zostanie zastosowana jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku.

Escapelle jest dostępna wyłącznie na receptę. Jednak niekiedy czas na oczekiwanie na wizytę u ginekologa może się przedłużyć, a w przypadku tego preparatu bardzo ważne jest, by przyjąć go najszybciej, jak to możliwe. Nie wszystkie panie wiedzą jednak, że e-recepta na tabletki dzień po może być również wystawiona przez Internet. Jak działa e-recepta? Wystarczy, że podasz w aptece czterocyfrowy kod, który otrzymasz SMS-em, a farmaceuta wyda Ci przepisany lek. Jeśli masz wątpliwości, jak stosować Escapelle, dobrym rozwiązaniem będzie konsultacja lekarska online.

Escapelle to bezpieczny lek, o ile zostanie zastosowany zgodnie z zaleceniami producenta i wskazówkami lekarza. Absolutnie nie może być stosowany jako standardowa metoda antykoncepcji. W tej roli dużo lepiej sprawdzą się preparaty hormonalne. Jeśli czujesz opory przed udaniem się w tym celu do ginekologa, zamów receptę online. Jak to zrobić? Wypełnij krótki formularz na stronie medspan.pl, a e-recepta na tabletki antykoncepcyjne zostanie wystawiona nawet w ciągu piętnastu minut.

Jak długo działa tabletka Escapelle?

Jak długo działa Escapelle? Pigułka jest najskuteczniejsza w ciągu pierwszych 12 godzin po odbyciu stosunku. Możesz przyjąć ją maksymalnie do 72 godzin — po tym czasie będzie już nieskuteczna. Co ważne, pigułka nie zadziała, jeśli przed jej przyjęciem już doszło do zapłodnienia.

Ile utrzymuje się substancja w organizmie

Ile czasu Escapelle utrzymuje się w organizmie kobiety? Lewonorgestrel osiąga największe stężenie w surowicy dwie godziny od przyjęcia tabletki. Później jego zawartość spada. Substancja czynna jest wydalana z organizmu w ciągu 26 godzin poprzez kał i mocz. Zalecamy wstrzymać się z karmieniem piersią na przynajmniej osiem godzin. W czasie trwania działania Escapelle mogą wystąpić skutki uboczne, takie jak mdłości, ból głowy czy nieregularne krwawienia śródcykliczne. Zazwyczaj objawy te nie są zbyt uciążliwe i szybko mijają. Jeśli jednak jakiś symptom wywołał Twój niepokój, warto skonsultować go z lekarzem.

Po przyjęciu tabetki Escapelle menstruacja może pojawić się o kilka dni później lub wcześniej niż zazwyczaj. Jeśli jednak miesiączka spóźnia się o więcej niż pięć dni, należy wykonać test ciążowy. Jeżeli natomiast w ciągu trzech godzin od przyjęcia tabletki wystąpiły wymioty, powinnaś przyjąć drugą dawkę.

Podsumowanie

Przed skorzystaniem z antykoncepcji awaryjnej pacjentki powinny wiedzieć, co to jest i jak działa tabletka Escapelle. Ta tabletka dzień po jest wykorzystywana po niezabezpieczonym stosunku. Jest przepisywana przez lekarza, jednak dokument ten może zostać wystawiony w formie e-recepty online. Jeśli nie wiesz, jak zamówić receptę przez Internet, wystarczy, że wypełnisz krótki formularz na stronie medspan.pl. Należy jednak pamiętać, że jest skuteczna tylko do 72 godzin po odbyciu stosunku. Utrzymuje się w organizmie kobiety przez 26 godzin, po czym jest wydalana. Po przyjęciu Escapelle należy wstrzymać się przed karmieniem piersią na przynajmniej 8 godzin. 

Celem systematyczne stosowania antykoncepcji, należy korzystać z innych metod np. tabletek antykoncepcyjnych

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 14.06.2022