Medspan

Co to jest dieta bezśluzowa?

Wiele problemów ze zdrowiem jest wynikiem nadmiaru śluzu w organizmie. Kiedy czujemy się źle, jesteśmy osłabieni, kaszlemy, zmagamy się z różnymi dolegliwościami bólowymi, chętnie sięgamy po różnego rodzaju tabletki i inne leki dostępne w aptece. Tymczasem okazuje się, że takie działanie na ogół nie przynosi poprawy. Co więcej, efekt jest często odwrotny od zamierzonego. Zobaczmy co to jest dieta bezśluzowa, jakie produkty prowadzą do powstawania śluzu, a także jak się go pozbyć z ciała, jeśli już się pojawił.

Spis treści

Czym jest śluz znajdujący się w organizmie?

Śluz to wydzielina fizjologiczna, która jest śliska i dość gęsta. Zawiera:

  • sole nieorganiczne;
  • glikoproteiny;
  • immunoglobuliny;
  • enzymy posiadające właściwości antyseptyczne.

Śluz pokrywa znajdujące się w naszym organizmie narządy wewnętrzne i generalnie ma za zadanie je chronić. Znajduje się między innymi w układzie oddechowym, obecny jest także w układzie pokarmowym. Pokrywa narządy płciowe. Przykładem śluzu jest wydobywająca się z nosa wydzielina, kiedy mamy katar.

Po czym poznać, że śluzu w organizmie jest za dużo?

Trzeba zaznaczyć, że nie jest to proste. Wiele objawów, które pojawiają się w przypadku zbyt dużej ilości śluzu jest identycznych, jak w różnych chorobach. Dlatego podstawą jest dokładne przeanalizowanie własnych nawyków żywieniowych. Jeśli często sięgasz po białe pieczywo, mięso, słodycze i mleko, być może Twoje problemy ze zdrowiem są spowodowane właśnie zbyt dużą ilością śluzu w organizmie. Są to bowiem produkty śluzotwórcze, które nie są dobre dla naszego ciała.

Do pojawienia się zbyt dużej ilości śluzu prowadzą nie tylko konkretne produkty, ale również określone nawyki żywieniowe. Jeśli często jest zbyt dużo, sięgasz po jedzenie wtedy, kiedy jesteś zdenerwowany, wydzielanie śluzu może być zwiększone.

Jak objawia się nadmiar śluzu w organizmie?

Jeśli w Twoim organizmie znajduje się zbyt dużo śluzu, mogą Cię często męczyć przeziębienia. Typowy jest wówczas katar, a także mokry kaszel, który nierzadko towarzyszy Ci bez przyczyny. Do tego dochodzi zmniejszony apetyt, nudności, obrzęki ciała i zmęczenie, które nie ma żadnego związku z prowadzonym przez Ciebie trybem życia. Nadmiar śluzu prowadzi również do wystąpienia cellulitu, problemów ze stawami, problemów ze skórą (staje się ona albo zbyt sucha, albo zbyt tłusta). Jeśli zauważysz u siebie wskazane objawy, dieta bezśluzowa może zmniejszyć dolegliwości. 

Jak usunąć śluz z organizmu?

Wiele osób pyta jak usunąć śluz z organizmu. Najlepszym rozwiązaniem jest wspomniana już przez nas dieta bezśluzowa. Decydując się na nią, musisz pamiętać, że z Twojego menu znikną niektóre produkty. Musisz unikać tego, co prowadzi do nadmiernego występowania śluzu w ciele. Istotne jest regularne obserwowanie swojego ciała. Zdarza się, że produkty uznawane za śluzotwórcze nie dla każdego są szkodliwe. Jeśli tak będzie w Twoim przypadku, nie będziesz miał całkowicie z nich rezygnować. Może okazać się, że w zupełności wystarczające będzie jedynie ich ograniczenie.

Odpowiadając na pytanie jak ograniczyć śluz w organizmie, należy zaznaczyć, że niezbędne będzie wprowadzenie do diety produktów zwalczających śluz. Zalicza się do nich między innymi:

  • cytrynę;
  • imbir;
  • czosnek;
  • dynię;
  • gruszki.

Do tego dochodzą ostre przyprawy, a także zyskujący coraz większą popularność wśród Polaków ocet jabłkowy. Warto w tym miejscu dodać, że nie tylko zwalcza on śluz, ale jest również doskonałym antyoksydantem. Wskazane produkty to oczywiście jedynie niewielki wycinek tego, po co można sięgać, chcąc pozbyć się śluzu ze swojego organizmu.

Jak pozbyć się śluzu z organizmu to pytanie, które pojawia się coraz częściej. Okazuje się, że wiele osób boryka się z nadmiarem śluzu w swoim ciele, co generuje całe mnóstwo problemów. Na szczęście dzisiaj wiadomo już, jak powinna wyglądać dieta bezśluzowa, aby kondycja organizmu wyraźnie się poprawiła. Ich wybór jest tak szeroki, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 8.12.2022