Medspan

Trądzik – jak dbać o cerę?

Trądzik jest przewlekłą chorobą związaną z aparatem włosowo-łojotokowym w której towarzyszy łojotok. Trądzik charakteryzuje się występowaniem m.in. zaskórników, krost, grudek oraz torbieli – głównie na twarzy oraz na plecach.

Choroba może mieć podłoże genetyczne, lecz należy pamiętać, że nie jest to choroba infekcyjna więc nie można się nią zarazić.

Szacuje się, że trądzik pospolity jest najczęstszą chorobą skóry.

Trądzik – czego nie wolno?

Przede wszystkim nie wolno wyciskać oraz drażnić zmian chorobowych. Trzeba się udać do dermatologa celem ocenienia zmian oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia. Lekarz także przekażę dalsze zalecenia względem pielęgnacji skóry.

Dieta w trądziku

Dieta ma istotne znaczenie dla procesów toczący się w organizmie. Ma także wpływ na kondycje cery, dlatego warto wyeliminować produkty, które działają niekorzystnie.

Osoby, które zmagają się z trądzikiem powinny do diety włączyć produkty, który zawierają cynk, błonnik, witaminy z grupy B, a także beta-karoten. Ponadto należy spożywać produkty, który działają przeciwzapalnie, lecz nie powinna się ona opierać na owocach bogatych w cukry oraz z wysokim indeksem glikemicznym. Dodatkowo tłuste potrawy powinno się zamienić na rośliny strączkowe, ryby, jaja oraz chude mięso. Należy spożywać pełnoziarniste pieczywo.

Warto również obserwować cerę po spożyciu pokarmów, ponieważ niekiedy ostre przyprawy mogą nasilić występowanie dolegliwości. U niektórych osób może to być również nabiał. Produkty powinno się wyeliminować na co najmniej cztery tygodnie, a następnie dokonać oceny skóry.

Jak pielęgnować skórę trądzikową?

Najlepiej zapytać dermatologa o zalecane środki do pielęgnacji skóry trądzikowej. Na rynku jest dostępnych mnóstwo preparatów, lecz należy pamiętać o tym, że niektóre z nich mogą pogarszać cerę, ponieważ zawierają nieodpowiednie składniki – mimo, że są przeznaczone dla osób z problemami skórnymi. Warto dokładnie przeczytać skład produktu oraz zasięgnąć opinii specjalisty lub przeczytać w sieci.

Rodzaj cery również ma duże znaczeni w doborze środków pielęgnacyjnych, dlatego ten aspekt również należy mieć na uwadze wybierając produkty.

W codziennej pielęgnacji można użyć ziół: rumianku lub czystka. Dodatkowo należy pamiętać o tym, aby nie stosować głęboko oczyszczających preparatów, ponieważ mają one tendencje do wysuszania skóry.

Należy także zachować higienę, czyli nie dotykać twarzy brudnymi rękami oraz nie korzystać z ręcznika innej osoby.

Wybierając kosmetyki należy zwrócić uwagę na produkty, które mają na celu regulacje pracy gruczołów łojowych i nadprodukcje sebum. Ponadto powinny zawierać składniki antybakteryjne.

Oczyszczając cerę należy używać preparatów, które nie zawierają alkoholu oraz nie powinny podrażniać skóry, dlatego też nie wolno mocno trzeć skóry.

Dodatkowo martwy naskórek należy złuszczać, więc warto zwrócić uwagę na peelingi enzymatyczne, które nie powinny uszkadzać powstałych wyprysków.

Trądzik – leczenie farmakologiczne

W niektórych sytuacjach lekarz zdecyduje się na włączenie leczenia farmakologicznego. Początkowo może zalecić stosowanie odpowiednich żelów na receptę. Jeżeli to nie pomoże to może włączyć antybiotyki celem przeprowadzenia kuracji. Natomiast jednym z popularniejszych leków są doustne preparaty zawierające iztotretynoinę. Leczenie trwa kilka miesięcy i powinno być ścisłe kontrolowane przez lekarza, a także włączone podczas stacjonarnej konsultacji lekarskiej. Izotretynoina jest teratogenna, więc należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji. Dodatkowo należy wykonywać kontrolne badania z krwi.

Dawka jest ustalana indywidualnie na podstawie masy ciała.

Walka z trądzikiem

Szacuje się, że ponad 80% populacji zmaga się ze zmianami trądzikowymi. Są to nie tylko osoby młode, lecz także starsze. Dawniej była to przypadłość, która była wyśmiewana przez społeczeństwo, lecz obecnie – trądzik na twarzy nie jest niczym wstydliwym. Wiele gwiazd show biznesu maskuje zmiany pod odpowiednim makijażem.

Zmiany trądzikowe mogą pojawiać się przez całe życie. Stres działa niekorzystnie, więc u niektórych osób można zauważyć zaostrzenie dolegliwości. Trądzik może powrócić po kilku latach, lecz istotne jest to, aby zawsze dbać odpowiednio o cerę. Na rynku jest dostępnych wiele kosmetyków, niektóre są tańsze, inne droższe. Warto świadomie dokonać zakupu, ponieważ jest to produkt, który ma duży wpływ na stan skóry.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Data opracowania: 14.07.2022