Medspan

Czy warto używać kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny jest produktem, który można używać podczas menstruacji. W Polsce nie jest on popularny, zatem co warto wiedzieć na temat kubeczka menstruacyjnego? Jakie ma wady oraz zalety?

Spis treści

Kubeczek menstruacyjny – co to jest?

Kubeczek menstruacyjny to silikonowy niewielki pojemnik, który kształtem przypomina kieliszek. Jest on aplikowany w pochwie, jako zbiorniczek na krew menstruacyjną. Jest on wielorazowego użytku.

Kubeczek wprowadza się do pochwy, stosując różnego rodzaju sposoby aplikacji. W sieci lub na ulotce od producenta są instrukcje w jaki sposób można zaaplikować kubeczek.

Warto wiedzieć, że kubeczek jest wielorazowego użycia i można stosować go przez wiele lat. Natomiast należy pamiętać, że kubeczek należy wyciągnąć co 4-12 godzin (w zależności od potrzeb) i opróżnić zawartość.

Należy pamiętać o tym, że podobnie jak w przypadku stosowania tamponów, kubeczki menstruacyjne mogą wywołać szok toksyczny, czyli niebezpieczne powikłania dla organizmu związane z obecnością bakterii.

Pielęgnacja kubeczka menstruacyjnego

Zawartość kubeczka należy opróżnić najlepiej to toalety, można także do umywalki. Następnie kubeczek należy umyć pod bieżącą wodą.

Jeżeli miesiączka ustąpiła, to kubeczek menstruacyjny powinien być wygotowany we wrzącej wodzie lub zgodnie z instrukcjami producenta. Następnie kubeczek należy przechowywać w czystym miejscu.

Wybór rozmiaru kubeczka menstruacyjnego

Istotną jest to, że dobrze dobrany rozmiar kubeczka menstruacyjnego oraz odpowiednia aplikacja, spowodują, że produkt nie jest wyczuwalny podczas noszenia. Natomiast warto wiedzieć, że jest różna fizjologia pochwy, więc nie zawsze kobieta będzie tolerowała noszenie kubeczka.

Jeżeli jeden rozmiar jest nieodpowiedni, to warto zamówić kolejny i spróbować – sprawdzając czy jest odczuwana różnica podczas stosowania.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 17.03.2023