Medspan

Diagnostyka boreliozy

Z roku na rok jest coraz większa ilość pacjentów u których zdiagnozowano boreliozę. Choroba może być zdiagnozowana nawet po wielu latach od momentu ukąszenia przez kleszcza. Na czym polega diagnostyka boreliozy?

Spis treści

Diagnostyka boreliozy – co warto wiedzieć?

Należy pamiętać o tym, że brak informacji na temat ukąszenia przez kleszcza nie może być czynnikiem, który powoduje zaniechanie diagnostyki w kierunku boreliozy. Nie zawsze pacjent jest świadomy o tym, że doszło do ukąszenia przez kleszcza.

Diagnostyka jest zazwyczaj dwuetapowa. W pierwszej kolejności powinno się wykonać badanie w kierunku oznaczenia swoistych IgM w surowicy (metoda ELISA). Jeżeli wynik jest dodatni lub wątpliwy, to należy ponownie wykonać badanie, lecz z wykorzystaniem metody western blot.

Swoiste IgM pojawiają się we krwi po 3-4 tygodniach od zakażenia i zanikają w ciągu 4-6 miesięcy. Natomiast swoiste IgG są obecne po 6-8 tygodni od zakażenia i mogą się utrzymywać przez wiele lat. Mogą być obecne także podczas leczenia antybiotykami.

Jeżeli po otrzymaniu wyniku dodatniego w kierunku IgM, nie wystąpią przeciwciała IgG po dwóch miesiącach od zakażenia, to wynik może być fałszowanie dodatki.

Dodatni wynik badania bez objawów klinicznych, które są typowe dla boreliozy, nie ma znaczenia diagnostycznego.

Badanie polega na pobraniu próbki krwi żylnej.

Kryteria rozpoznania boreliozy

Rozpoznanie dotyczące boreliozy stawia się, jeżeli występuje jeden lub więcej kryteriów, które są wymienione poniżej.

  • Rumień wędrujący
  • Zapalenie stawów i laboratoryjnie potwierdzenie zakażenia
  • Limfocytoma boreliozowa i potwierdzone zakażenie
  • Neuroborelioza
  • Zapalenie mięśnia sercowego i potwierdzone zakażenie
  • Przewlekłe zanikowe zapalenie skóry kończyn i potwierdzone zakażenie

Jeżeli objawy utrzymują się powyżej dwunastu miesięcy, to może być rozpoznane stadium późne choroby.

https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.18.5.1.
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 12.11.2023