Medspan

Jak się objawia rumień wędrujący?

Rumień wędrujący występuję po ukąszeniu przez kleszcza oraz może być wczesnym objawem boreliozy. Jak wygląda zmiana? Co warto wiedzieć i kiedy udać się do lekarza?

Spis treści

Rumień wędrujący, czyli borelioza

Pojawienie się rumienia wędrującego może świadczyć o boreliozie. Zatem istotne jest to, aby nie lekceważyć zmian skórnych, które mogą być związane z konsekwencjami z zdrowotnymi. Warto wiedzieć, że nie zawsze może dojść do wystąpienia rumienia wędrującego, co może przyczynić się do znacznego opóźnienia w diagnostyce boreliozy.

Jak wygląda rumień wędrujący?

Rumień wędrujący przypomina wysypkę na skórze wokół ukąszenia kleszcza. Zazwyczaj jest w kolorze czerwonym oraz w kształcie okręgu. Zmiana może się powiększać i osiągnąć średnicę nawet kilkudziesięciu centymetrów. Może mieć także charakterystyczną obwódkę. Warto wiedzieć, że zmiana może zmieniać położenie na skórze i wyglądem różnić się od typowej zmiany.

Warto wiedzieć, że zmiana może mieć ocieploną skórę i może swędzieć. Oprócz jej powstania, mogą pojawić się dodatkowe objawy m.in.: zmęczenie, bóle stawów i mięśni, powiększenie węzłów chłonnych oraz podniesienie temperatury ciała.

Należy pamiętać o tym, że rumień można pomylić z reakcją alergiczną, która może wystąpić po ukąszeniu kleszcza. Reakcja zazwyczaj pojawia się bardzo szybko – nawet w przeciągu kilku godzin, lecz zmiana powinna ustąpić samoistnie. Natomiast rumień wędrujący może się pojawić dopiero po kilku dniach i mogą pojawiać się coraz większe zaczerwienione okręgi.

Rumień u osób dorosłych najczęściej występuje w okolicach kończy oraz tułowia, a u dzieci na głowie i szyi.

Diagnostyka oraz leczenie

Pojawienie się rumienia wędrującego po ukąszeniu kleszcza, jest zazwyczaj pierwszym objawem związanym z wystąpieniem boreliozy, dlatego nie wolno bagatelizować tego symptomu. Leczenie boreliozy należy wdrożyć najszybciej jak to możliwe, ponieważ choroba może doprowadzić do różnych stanów zapalnych.

W leczeniu stosuje się doustne antybiotyki, które powinny być przyjmowane przez kilka tygodni. Stosuje się m.in. amoksycylinę, cefuroksym oraz doksycklinę.

Warto wiedzieć, że po rozpoczęciu leczenia, rumień powinien się zmniejszać w przeciągu kilku dni. Jeżeli nie zostanie wdrożone leczenia, to zmiana może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni.  

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 05.05.2023