Medspan

Pokrzywka – leczenie, diagnostyka, przyczyny

Pokrzywa jest chorobą związaną ze zmianami skórnymi – bąblami, które pojawiają się na skórze. Mogą pojawić się w różnych miejscach na ciele i mogą mieć związek z reakcją alergiczną. Jak przebiega leczenie oraz diagnostyka pokrzywki? Co warto wiedzieć na temat przyczyn, które powodują pokrzywkę?

Spis treści

Czym jest pokrzywka?

Pokrzywka jest chorobą, która powoduje powstanie wypukłych bąbli, które mogą być otoczone zaczerwienieniem. Wygląd zmian jest podobny do zmian, które powstają w wyniku kontaktu powierzchni skóry z pokrzywą.

Pokrzywka może powodować silny świąd, a także pieczenie. Może być związana z obrzękiem naczynioruchowym, który jest związany z tkanką podskórna. Zazwyczaj zmiany nie powodują blizn.

Przyczyny występowania pokrzywki

Występują dwa rodzaje pokrzywki związanej z przyczynami. Jest to pokrzywka samoistna, czyli ostra lub przewlekła, a także pokrzywka indukowana.

W pokrzywce ostrej zmiany skórne ustępują do sześciu tygodni, a w przewlekłej trwają powyżej sześciu tygodni. Warto wiedzieć, że pokrzywka ostra jest często spowodowana wystąpieniem reakcji alergicznej.

Powstanie pokrzywki alergicznej jest związane z reakcję IgE zależną, natomiast przyczyny pokrzywki przewlekłej nie są do końca poznane.

Pokrzywkę mogą wywołać m.in.:

 • pokarmy,
 • alergeny kontaktowe i wziewne,
 • leki,
 • jad owadów,
 • działania warunków fizycznych oraz atmosferycznych,
 • stres

Jak się objawia pokrzywka?

Głównym objawem pokrzywki jest wystąpienie bąbli na skórze, które są swędzące i czasami także bolesne. Mogą być w kolorze różowym lub porcelanobiaławym. Wokół bąbli może wystąpić zaczerwienie skóry.

Warto wiedzieć, że bąble szybko powstają, lecz także mogą szybko zniknąć. Mogą także obejmować znaczy fragment ciała. Natomiast w pokrzywce przewlekłej, dolegliwości związane z chorobą, mogą mieć charakter dobowy, a także występować okresowo.

Jeżeli wystąpi pokrzywka, to należy zwrócić uwagę, czy nie występują zawroty głowy, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, kołatanie serca, osłabienie, problemy z oddychaniem, nudności oraz wymioty. Pojawienie się wymienionych objawów, może być związane z wystąpieniem reakcji anafilaktycznej.

Diagnostyka pokrzywki

Zazwyczaj lekarz na podstawie charakteru objawów jest w stanie postawić odpowiednią diagnozę. Ponadto w trakcie wywiadu medycznego, zada pytania dotyczące czynników, które mogły wołać pokrzywkę oraz okoliczności wystąpienia dolegliwości.

Diagnostyka pokrzywki przewlekłej jest trudna, ponieważ szacuje się, że tylko w 20% jest możliwe uzyskanie informacji dotyczącej przyczyn wystąpienia pokrzywki. Lekarz może zalecić wykonanie badań krwi, a także testów skórnych. Ponadto stosuje się także próby prowokacyjne, których celem jest sprawdzenie odpowiedzi organizmu na poszczególne czynniki. Czasami także pacjent musi mieć wykonaną biopsje skóry.

Na czym polega leczenie pokrzywki?

Przede wszystkim leczenie powinno być wdrożone przez lekarza. Jeżeli jest to pokrzywka na tle alergicznym, to powinna być zrealizowana konsultacja u alergologa. Leczenie polega na unikaniu czynników wyzwalających oraz nasilających pokrzywkę. Jeżeli dolegliwości są związane z inną chorobą, to należy wdrożyć odpowiednie leczenie choroby podstawowej.

Ponadto zaleca się unikanie drapania się, a także noszenie luźnej odzieży. Wykonując czynności higieniczne, warto używać chłodnej wody oraz kosmetyków do skóry wrażliwej – najlepiej naturalnych.

W leczeniu stosuje się także leki. Najczęściej są to leki przeciwhistaminowe, których celem jest zmniejszenie świądu skóry oraz szybsze zniknięcie bąbli.

Substancje czynne, które są wykorzystywane w leczeniu pokrzywki m.in. to:

 • cetyryzyna,
 • desloratadyna,
 • bilastyna,
 • loratydyna,
 • rupatydyna,
 • lewocetyryzyna.

W sytuacji w której doszło do wystąpienia reakcji anafilaktycznej, podaje się adrenalinę.

Domowe sposoby na pokrzywkę alergiczną

Oprócz zastosowania farmakoterapii w leczeniu pokrzywki alergicznej można zastosować domowe sposoby. Ważne, aby skonsultować z lekarzem, chęć zastosowania alternatywnych form leczenia, ponieważ niektóre z nich mogą doprowadzić do wystąpienia pogorszeniu stanu zdrowia.

W ramach zmniejszenia odczuwania dolegliwości, można zastosować zimne okłady, a także kompresy z aloesu lub rumianku. Ponadto dodanie niewielkiej ilości sody oczyszczone do kąpieli, może zmniejszyć odczuwany świąd skóry.


https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/58880,pokrzywka
https://uroda.medonet.pl/cialo/problemy-i-choroby-skorne/pokrzywka-przyczyny-objawy-i-leczenie/5qys7m3
R. Nowicki ABC POKRZYWKI. Pokrzywka w pytaniach i odpowiedziach
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 27.04.2023