Erekcja – co to jest? Czym jest erekcja
Erekcja jest to męski wzwód, czyli usztywnienie członka. Co powoduje erekcje? Jak długo trwa wzwód? Co warto wiedzieć na temat erekcji?
Zaburzenia erekcji
Męska erekcja, czyli inaczej jest to wzwód. Jest to zdolność członka do odbycia stosunku seksualnego. W trakcie erekcji, penis powiększa się, a także sztywnieje oraz twardnieje. Jest to spowodowane napływem krwi do ciała jamistego prącia. Aby osiągnąć wzwód to układ naczyniowy współpracuje z układem nerwowym. Podczas pobudzenia seksualnego zostaje pobudzony ośrodek erekcji, który jest w rdzeniu kręgowym, a następnie krew napływa co ciała jamistego.
Warto wiedzieć, że można odróżnić trzy rodzaje erekcji:
- psychogenna – powstaje w ramach fantazji seksualnych,
- odruchowa – dochodzi do niej w sytuacji dotykania narządów płciowych,
- nocna – powstaje podczas snu.
Jak długo trwa erekcja? Problemy z erekcją – zaburzenia erekcji – na czym polega leczenie
Czas trwania erekcji jest uzależniony od wielu czynników. Im starszy mężczyzna, tym czas erekcji może być krótszy. Ponadto niektóre schorzenia także wpływają na erekcje powodując trudność w osiągnięciu wzwodu oraz jego utrzymanie. Warto wiedzieć, że substancje psychoaktywne mogą powodować problemy z erekcją, a także nie wolno zapominać o stresie i pogorszonym stanie emocjonalnym, który również negatywnie wpływa na możliwość osiągnięcia wzwodu.
Leczenie erekcji dopasowuje się do jego podłoża. Zazwyczaj polega ono na eliminacji czynników, które mogą wpływać na dane problemy z erekcją – mała aktywność fizyczna, palenie papierosów, zmęczenie i przewlekły stres. Leczenie odbywa się również za pomocą farmakoterapii, choć bardzo często stosuje się w tym przypadku również psychoterapię.
Jeśli farmakoterapia nie przynosi odpowiednich efektów, stosuje się również specjalny aparat próżniowy. Wygląda on jak przezroczysty walec, który z jednej strony jest otwarty, a z drugiej zamknięty. Posiada on również pierścień zaciskowy. Po włączeniu urządzenia w aparacie pojawia się ujemne ciśnienie, które powoduje napływ krwi, co skutkuje wzwodem w czasie od 30 sekund do 7 minut.