Medspan

Jak sprawdzić co jest na recepcie?

Odkąd normą stało się przepisywanie leków przez Internet, wiele osób ma wątpliwości, jak sprawdzić, co jest na e-recepcie. Jeśli otrzymałeś/aś dokument w formie wydruku informacyjnego lub w formacie PDF na adres mailowy, nie będziesz miał(a) problemów z odczytaniem niezbędnych informacji. Znajdziesz tam między innymi nazwę i ilość przepisanego leku oraz datę wystawienia. Jednak jak sprawdzić, co jest na recepcie po kodzie, który otrzymałeś/aś na SMS? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź na swoje pytanie.

Jak sprawdzić, co jest na e-recepcie?

Wiele osób zastanawia się, czy można sprawdzić, co jest na e-recepcie, jeśli otrzymali wyłącznie kod na SMS. Jest to bardzo proste — wystarczy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Co jest potrzebne, żeby sprawdzić, jakie leki są na e-recepcie?

Żeby sprawdzić e-recepty online, nie potrzebujesz żadnych dodatkowych danych — nawet czterocyfrowego kodu, który otrzymałeś/aś na SMS. Wystarczy, że klikniesz zakładkę Recepty na swoim Internetowych Koncie Pacjenta. Jak uzyskać dostęp do IKP? Jest to bardzo proste. Możesz się zalogować na trzy sposoby:

  • przez Profil Zaufany,
  • przez e-dowód,
  • przez internetowe konto bankowe.

Kto może sprawdzić e-receptę?

Dane na Twojej e-recepcie są całkowicie bezpieczne. Dostęp do niej masz tylko Ty i Twój lekarz rodzinny, którego obowiązuje tajemnica zawodowa. Będzie on widział nawet te recepty, które zostały wystawione przez innego specjalistę, na przykład przez dentystę czy neurologa. Dlaczego to takie ważne? Niektóre leki nie mogą być przyjmowane w tym samym czasie, co inne preparaty, które mogą osłabić ich działanie, a nawet powodować zagrożenie dla zdrowia pacjenta. Dlatego lekarz rodzinny przed przepisaniem recepty może chcieć sprawdzić, jakie jeszcze lekarstwa przyjmujesz.

Jak zrealizować e-receptę?

Od 2020 roku e-recepty prawie zupełnie wyparły dokumenty przepisywane ręcznie. Od tej pory pacjent otrzymuje je w postaci wydruku informacyjnego, PDF na skrzynkę mailową lub — najczęściej — czterocyfrowego kodu na SMS. Przed wizytą w aptece nie musisz sprawdzać nazwy leków, które przepisał Ci lekarz. Wystarczy, że podasz farmaceucie kod oraz swój numer PESEL, a otrzymasz przepisane preparaty.

Choć e-recepty wzbudzały z początku nieufność wśród niektórych pacjentów, znacząco usprawniły przepisywanie leków. Takiego elektronicznego dokumentu nie można zgubić, a farmaceuci nie mają już problemów z odczytaniem ręcznego pisma. Zmniejsza się także ryzyko błędu przy okazji przepisywania preparatów. Jeśli wiesz, jak zamówić receptę przez Internet, możesz otrzymać czterocyfrowy kod do odbioru leków nawet bez wychodzenia z domu. 

Podsumowanie

Jak sprawdzić, jakie leki są na e-recepcie? Wystarczy, że zalogujesz się na swoje Internetowe Konto Pacjenta, a uzyskasz wszystkie ważne informacje. Jak uzyskać dostęp do IKP? Możesz to zrobić na trzy sposoby: poprzez Profil Zaufany, bankowość internetową lub e-dowód. Przepisane leki widzisz tylko Ty i Twój lekarz rodzinny. Wprowadzenie e-recept znacznie ułatwiło przepisywanie i odbieranie leków z apteki. Została zminimalizowana możliwość błędu przy okazji wystawiania dokumentów, a farmaceuci nie mają już problemów z odczytaniem nazwy preparatu. Recepty mogą być wystawiane nawet bez wizyty w gabinecie stacjonarnym — obecnie każda konsultacja lekarska online może być okazją do przepisania lekarstwa na daną dolegliwość. Jeśli przyjmujesz stale te same leki, a Twoje objawy nie wymagają konsultacji w przychodni, zamów receptę online w ramach zdalnych konsultacji lekarskich.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 05.08.2022