Medspan

Jakie są sposoby na obniżenie wysokiego cholesterolu?

Hipercholsterolemia to zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi. Nie jest to choroba, lecz objaw, który może być związany z występowaniem innych chorób. Jak można obniżyć poziom cholesterolu? Co warto wiedzieć i kiedy się udać do lekarza?

Spis treści

Co należy wiedzieć na temat cholesterolu?

Cholesterol to lipid, który występuje w organizmie i dzieli się na tzw. ,,dobry cholesterol” czyli HDL oraz ,,zły” – LDL. Cholesterol odpowiada za wiele funkcji w organizmie człowieka m.in. syntezę niektórych hormonów oraz witamin.

Podwyższony poziom może sprzyjać występowaniu m.in.:

  • zapalenia trzustki,
  • zawału serca,
  • miażdżycy,
  • niedokrwienia kończyn,
  • chorobowy wieńcowej.

Ponadto jego niedobór również jest niekorzystny, ponieważ może doprowadzić m.in. do niedożywienia, zaburzenia wchłaniania z przewodu pokarmowego.

Należy wiedzieć, że hipercholesterolemia jest problemem cywilizacyjnym.

Leczenie zbyt wysokiego cholesterolu

Leczenie polega na ocenie ryzyka wystąpienia zdarzeń sercowo – naczyniowych. W sytuacji kiedy jest ono niskie, zaleca się stosowanie odpowiedniej diety oraz leczenie niefarmakologiczne. Rodzaj wdrożonego leczenia zależy także od wartości laboratoryjnych cholesterolu.

Do metod niefarmakolicznych zalicza się: modyfikacje diety, zwiększenie aktywności fizycznej, a także eliminowanie produktów/czynników, które mają wpływ na zwiększenie cholesterolu (m.in. niektóre leki, alkohol, tytoń).

Ponadto w niektórych sytuacjach, lekarz może zalecić przeprowadzenie zabiegu aferezy, lecz jest to stosowane głównie u osób z wysokim ryzykiem incydentu sercowo-naczyniowego oraz wysokim poziomem cholesterolu we krwi.

W leczeniu farmakologicznym stosuje się najczęściej statyny do których należy m.in. lowastatyna, atrowastatyna, fluwastatyna, pitawastatyna, simwastatyna, prawastatyna oraz rosuwastatyna. Celem tych leków jest zmniejszenie syntezy cholesterolu w organiźmie. Ponadto stosuje się także fibraty, ezetymib, żywice jednowymienne oraz kwas nikotynowy i jego pochodne.

Leczenie zaczyna się od wdrożenia jednego leku, lecz jeżeli efekty nie są odpowiednie, to dołącza się kolejny lek.

Dieta w hipercholesterolemii

Odpowiednia dieta jest podstawą leczenia wysokiego cholesterolu. W diecie należy unikać spożycia cholesterolu, który jest w tłuszczach zwierzęcych (m.in. wędliny, podroby, jaja), a także należy zredukować ilość spożywanych produktów, które zawierają nasycone kwasy tłuszczowe (m.in. nabiał, czerwone mięso).

Dieta powinna być bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, które są pochodzenia roślinnego, a także błonnik. Ponadto należy także spożywać produkty, które zawierają sterole roślinne.

Zaleca się także ograniczenie smażenia potraw. Gotowanie, duszenie oraz pieczenie jest zalecaną formą obróbki jedzenia.

Warto skorzystać z konsultacji u dietetyka (nawet jednorazowej), ponieważ specjalista będzie w stanie stworzyć jadłospis, uwzględniając indywidualne potrzeby.  

Domowe sposoby na obniżenie cholesterolu

Istnieją domowe sposoby, które mogą zmniejszyć poziom cholesterolu i należą do nich zioła oraz rośliny. Należy pamiętać o tym, że stosując alternatywne formy leczenia, zawsze należy to skonsultować z lekarzem.

Warto wiedzieć, że kozieradka pospolita, ostropest, lucerna siewna, imbir, a także czosnek – mogą obniżać wartości cholesterolu. Dodatkowo napar z suszonego kwiaty lipy, głogu oraz pokrzywy ma podobne działanie.

Zioła oraz rośliny można kupić w sklepie zielarskim.

K. Arent-Piotrowska Hipercholesterolemia – zmora dzisiejszych czasów. Co zrobić, by zapobiec jej konsekwencjom w świetle aktualnych zaleceń kardiologicznych
B. Aloys, Wysoki cholesterol. Przyczyny, leczenie, zapobieganie, Wydawnictwo RM
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 11.05.2023