Medspan

Kamica nerkowa – przyczyny, leczenie, diagnostyka

Kamica nerkowa to obecność złogów w układzie moczowym. Jakie są objawy kamicy nerkowej oraz na czym polega leczenie i diagnostyka? Co warto wiedzieć na temat tej jednostki chorobowej?

Spis treści

Kamica nerkowa – co to jest?

Kamica nerkowa inaczej moczowa jest to choroba związana z obecnością kamieni moczowych (złogów) w układzie moczowym. Złogi są zbudowane ze substancji chemicznych, które znajdują się często w moczu. Zazwyczaj powinny być one w formie rozpuszczonej, lecz jeżeli występuje zbyt duże stężenie danej substancji, to może ona nie podlegać całkowitemu rozpuszczeniu.

Warto wiedzieć, że najpierw powstają małe kryształki, które następnie łączą się w większe. Najczęściej są one zbudowane z fosforanu wapnia lub szczawianiu. Rzadziej mogą być stworzone z kwasu moczowego oraz fosforanu magnezowo-amonowego.

Kamica nerkowa może występować rodzinnie, a napad kolki nerkowej najczęściej występuje u kobiet w wieku 50-70 lat oraz u mężczyzn, którzy są w wieku 40-50 lat.  

Przyczyny kamicy nerkowej

Do rozwoju kamicy nerkowej mogą się przyczynić m.in.:

  • zbyt małe ilości substancji w moczu, które hamują powstawanie złogów,
  • nieprawidłowy odpływ moczu,
  • występowanie innych przyczyn/chorób, które mogą powodować kamice nerkową.

U większości pacjentów nie można określić przyczyny występowania kamicy moczowej.

Objawy

Typowym objawem kamicy moczowej jest kolka nerkowa. Jest to bardzo silny oraz nagły ból. Może on być nawet silniejszy od bólu porodowego. Dolegliwości bólowe są związane z przemieszczaniem się złogów z nerki do moczowodu. Powoduje to podrażnienie moczowodu a w niektórych przypadkach może doprowadzić do całkowitego zatkania. Ból jest umiejscowiony w okolicach nerki lub może być także odczuwany w dole brzucha i promieniować do pachwiny.

Podczas napadu kolki nerkowej mogą także wystąpić nudności oraz wymioty, a kolor moczu może być czerwony ze względu na możliwość występowania krwi.

Jeżeli złogi są małe, to dolegliwości mogą trwać krótko, lecz im większe złogi, tym dolegliwości zazwyczaj trwają dłużej i w niektórych przypadkach mogą wymagać zabiegu.

Inne objawy, które mogą wystąpić w trakcie napadu to częste parcie na mocz, niecałkowite opróżnienie pęcherza moczowego oraz pieczenie w trakcie mikcji.

Diagnostyka kamicy nerkowej

Czasami kamica nerkowa jest diagnozowana przez przypadek w trakcie wykonania badania USG lub RTG. Jeżeli objawy mogą wskazywana chorobę, to lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań takich jak np. tomografię komputerową brzucha lub urografię. Ponadto zaleci także wykonanie badania z krwi oraz moczu. Badania mogą być także pomocne w celu ustalenia przyczyny kamicy moczowej.

Kamica moczowa – leczenie

Jeżeli złogi są niewielkie i występuje tylko ból, to leczenie głównie polega na stosowaniu leków przeciwbólowych oraz rozkurczających. Ponadto należy także pić dużą ilość płynów. W sytuacji w której złogi są duże, to może być wdrożone inne leczenie. W leczeniu stosuje się litotrypsje pozaustrojową. Jest to zabieg, który polega na rozbijaniu kamieni przy użyciu fali wstrząsowej. Kolejna metodą jest nefrolitotrypsja przezskórna oraz ureterorenoskopia.

https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51945,kamica-nerkowa
Interna Szczeklika, pod red. A. Fac-Biedziuk, Medycyna Praktyczna, Kraków
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 12.03.2024