Medspan

Niedoczynność tarczycy – objawy, przyczyny oraz leczenie

Niedoczynność tarczycy jest chorobą, która powoduje, że narząd nie produkuje odpowiednie ilości hormonów.  Z artykułu dowiesz się jakie są objawy oraz sposoby leczenia niedoczynności tarczycy.

Spis treści

Co to jest niedoczynność tarczycy?

Tarczyca to niewielki narząd, który znajduje się u podstaw szyi i jest narządem wewnątrzwydzielniczym. Organ odpowiada za wytwarzanie oraz uwalnianie dwóch hormonów: trijodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4), które mają wpływ na wiele procesów toczących się w organizmie m.in. na termogenezę oraz metabolizm.

Zatem niedoczynność tarczycy występuje wtedy kiedy, tarczyca produkuje zbyt małą ilość hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu.

Ponadto warto wiedzieć, że tarczyca jest kontrolowana przez przysadkę mózgową, która pobudza organ do pracy poprzez wydzielanie hormonu tyreotropowego (TSH).

Przyczyny niedoczynności tarczycy

Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto, czyli jest to przewlekłe oraz autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Kolejną przyczyną jest usunięcie tarczycy które może być związane np. z rakiem tarczycy lub chorobą Gravesa – Basedowa.  Warto nadmienić, że stan po leczeniu jodem promieniotwórczym również może doprowadzić do wystąpienia niedoczynności tarczycy.

Objawy niedoczynności tarczycy

Do głównych objawów związanych z niedoczynnością tarczycy należy zaliczyć m.in.:

 • zmęczenie,
 • senność,
 • uczucie zimna,
 • zaparcia,
 • depresje,
 • niskie ciśnienie tętnicze,
 • niskie tętno,
 • niepłodność,
 • przyrost masy ciała,
 • suchą skórę,
 • zaburzenia miesiączkowania.

Warto wiedzieć, że objawy mogą mieć różne nasilenie: od łagodnych do ciężkich.

Na czym polega diagnostyka niedoczynności tarczycy?

Diagnostyka niedoczynności tarczycy głównie polega na wykonaniu badań laboratoryjnych m.in. oznaczenie stężenia TSH, FT4, oraz anty-TPO, anty-TG. Ponadto może być zlecone wykonanie USG tego narządu.

Leczenie niedoczynności tarczycy

W leczeniu niedoczynności tarczycy należy regularnie stosować brakujące hormony tarczycy. Zazwyczaj jest to lewotyroksyna, która występuje pod różnymi nazwami handlowymi oraz w różnych dawkach. Należy pamiętać, że dawka leku jest ustalana indywidualnie, a w trakcie leczenia należy wykonywać badania laboratoryjne celem oceny stężenia hormonów.

Warto wiedzieć, że lewotyroksynę należy stosować o tej samej porze dnia.

Zazwyczaj leki należy stosować przez całe życie, lecz są przypadki samoistnego ustąpienia niedoczynności tarczycy.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 03.03.2023