Medspan

Nowotwór jądra – leczenie, diagnostyka, informacje

Rak jądra jest jednym z najczęstszych nowotworów u mężczyzn, które są wykrywane w młodym wieku. Jakie są objawy nowotworu jądra? Jak przebiega leczenie i co warto wiedzieć?

Spis treści

Nowotwór jądra – rodzaje

Należy wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów nowotworów jądra. Najczęstszym złośliwym nowotworem jest nasieniak, który jest związany z komórkami odpowiedzialnymi za produkcje plemników. Częstymi nowotworami są także: kosmówczak, potworniak oraz rak zarodkowy.

Rak jądra można podzielić na nasieniakowaty oraz nienasieniakowaty. Nowotwór jądra może rozwijać się w jednym jądrze lub w obu.

Objawy nowotworu jądra

Istnieje kilka istotnych objawów, które mogą wskazywać na występowanie raka jądra.

 • Obrzęk moszny
 • Wyczuwalny guz
 • Płyn w obrębie moszny
 • Uczucie dyskomfortu w mosznie
 • Stwardnienie w obrębie moszny

Warto wiedzieć, że jednym z pierwszych objawów, mogą być objawy związane z obecnością przerzutów. Mogą to być bóle brzucha, wyczuwalny guz nad obojczykiem, a nawet ból kręgosłupa lub krwioplucie. W USG można stwierdzić powiększone węzły chłonne.

Rak jądra stwierdza się w każdym wieku, lecz najczęściej występuje on w przedziale 15-40 lat.

Diagnostyka

W diagnostyce wykorzystuje się USG jąder, a także oznacza się stężenie marketów nowotworowych (w tym stężenie beta-HCG, LDH, AFP). Ponadto przydatną metodą jest także samodzielne wykonanie testu ciążowego. Jeżeli wynik wyjdzie pozytywny, to istnieje prawdopodobieństwo, że jest obecność komórek nowotworowych.

Pacjent może także otrzymać skierowanie na wykonanie tomografii komputerowej i/lub rezonansu magnetycznego.

Jedyną procedurą potwierdzającą wystąpienie raka jądra, jest jego chirurgiczne usunięcie, a następnie przekazanie materiału do badania histopatologicznego.

Istnieją trzy stadia zaawansowania raka jądra

I – rak jest ograniczony wyłącznie do jądra

II – występują przerzuty do zaotrzewnowych węzłów chłonnych

III – występują przerzuty do innych narządów

Leczenie nowotworu jądra

Podstawowym leczeniem jest chirurgiczne usunięcie jądra oraz powrózka nasiennego. W miejscu usuniętego jądra, można umieścić sztuczne jądro. Protezy jąder mogą być wypełnione solą fizjologiczną, żelem silikonowym oraz mogą być z elastomeru silikonowego.

W trakcie leczenia, lekarz może także zdecydować o chemioterapii i/lub radioterapii.

Jeżeli nowotwór jest z przerzutami, to mogą być konieczne kolejne zabiegi operacyjne mające na celu usunięcie np. węzłów chłonnych.

Należy pamiętać o tym, że leczenie może doprowadzić do wystąpienia bezpłodności. Natomiast orchidektomia (usunięcie jądra) często nie ma wpływu na libido oraz zachowania seksualne.

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania

Istnieją czynniki, które mogą predysponować do wystąpienia raka jądra.

 • Wnętrostwo
 • Brak wrażliwości na androgeny
 • Nowotwór jądra w rodzinie
 • Zespół Klinefeltera
 • Rasa biała
 • Zaburzenie rozwojowe jądra
https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/99055,rak-jadra
https://www.onkonet.pl/dp_nump_rakjadra.php
R. Pazdur, L.D. Wagman, K.A. Camphausen, W.J.Hoskins Nowotwory złośliwe. Postępowanie wielodyscyplinarne.
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 14.12.2023