Medspan

Kiedy mężczyzna powinien wykonać test ciążowy?

Zdarza się, że mężczyźni czasami wykonują test ciążowy. Najczęściej ma on na celu wykrycie choroby nowotworowej. Kiedy mężczyzna powinien wykonać test? Jaką on ma wartość diagnostyczną?

Rak jądra a test ciążowy

Test ciążowy, który jest wykonywany przez kobiety, jest także stosowany przez mężczyzn. Pozytywny wynik testu ciążowego u mężczyzny może wskazywać na występowanie raka jądra.

Warto wiedzieć, że hormon beta-HCG jest wytwarzany przez kobiety, które są w ciąży, a także jest produkowany przez raka jądra. To właśnie obecność tego hormonu powoduje, że test ciążowy ma wynik pozytywny.

Test można zakupić w każdej aptece oraz w niektórych drogeriach. Ich skuteczność jest wysoka i na każdym teście jest podana jego skuteczność. Można także wykonać badanie z krwi, które potwierdzi obecność beta-HCG.

Wykonanie testu ciążowego przez mężczyzn może być pierwszym krokiem w ramach diagnostyki nowotworu jądra, lecz należy pamiętać, że nie może on zastąpić innej diagnostyki.

Należy pamiętać o tym, że pozytywny wynik testu ciążowego nie może być jedyną metodą, która potwierdzi nowotwór jądra. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku, należy pilnie skonsultować się z lekarzem, który przekażę dalsze zalecenia oraz skieruje na dodatkowe badania.

Objawy związane z nowotworem jądra to m.in. dyskomfort w mosznie, wyczuwalny guzek oraz powiększone jądra. Mogą także występować inne zmiany w okolicach jąder.

Apteczny test ciążowy kosztuje od kilku do kilkudziesięciu złotych. Natomiast oznaczenie hormonu beta-HCG we krwi jest droższym badaniem i jego koszt wynosi kilkadziesiąt złotych.

https://swisslab.pl/warto-wiedziec/twoje-zdrowie-na-co-dzien/dlaczego-mezczyzna-powinien-zrobic-test-ciazowy
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 14.12.2023