Szacuje się, że ponad 90% Polaków może mieć niedobór witaminy D. Jakie są objawy związane z niedoborem witaminy D oraz co warto wiedzieć?
Witamina D i jej działanie
Witamina D ma związek z szeregiem procesów, które się toczą w organizmie. Ma wpływ na regulację wchłaniania oraz wydalania wapnia z organizmu, a także wpływa na metabolizm tkanki kostnej. Ponadto ma związek z regulacją gospodarki wapniowo – fosforanowej.
Witamina D w organizmie człowieka może być wchłaniana z pokarmów, jak również syntetyzowana w skórze pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Warto wiedzieć, że synteza skórna może nawet zapewnić 80-100% dziennego zapotrzebowania na witaminę D w zależności od ekspozycjo na promienie słoneczne. W Polsce szacuje się, że odpowiednia ekspozycja jest od maja do września w godzinach 10.00 – 15.00. Warunkiem jest to, aby skóra była eksponowana na promienie słoneczne w 18% powierzchni ciała przez minimum 15 minut.
Objawy związane z niedoborem witaminy D
Klasycznym objawem u dzieci jest krzywica niedoborowa, która może się charakteryzować m.in. drażliwością, nadpobudliwością, potliwością, a także zaparciami oraz opóźnieniem rozwoju, a także osłabieniem siły mięśniowej. Może także dojść do deformacji kości.
Ponadto zmęczenie oraz częste infekcje mogą mieć także związek z niedoborem witaminy D, więc warto profilaktycznie wykonać badanie w kierunku oznaczenia stężenia witaminy w organizmie.
Kolejnym objawem są bóle kostne, mięśni, a także ból kręgosłupa. Warto także wiedzieć, że niski poziom witaminy D w organizmie może powodować wypadanie włosów u kobiet.
Należy także pamiętać o tym, że witamina D może mieć powodować zaburzenia depresyjne, ponieważ naukowcy obserwują często depresje u osób z niskim poziomem witaminy D.
Witaminę D można suplementować, lecz należy to robić po konsultacji z lekarzem oraz po ocenie stężenia witaminy D w organizmie. Warto wiedzieć, że witaminę D można przedawkować, co może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Materiały pomocnicze
https://www.medonet.pl/zdrowie,7-objawow-niedoboru-witaminy-d,artykul,1733800.html