Medspan

Owsica – leczenie, przyczyny oraz diagnostyka

Owsica jest chorobą pasożytniczą na którą najczęściej chorują dzieci w wieku przedszkolnym. Jakie są objawy owsicy i na czym polega leczenie? Co warto wiedzieć na temat owsików?

Spis treści

Czym są owsiki?

Owsik ludzki jest pasożytem, który atakuje ludzi. Owsik bytuje w jelicie grubym, a do zakażenia może dojść w różny sposób, lecz najczęściej występowanie zakażenia jest związane z nieodpowiednią higieną. Owsiki wywołują owsicę, którą potoczenie nazywa się chorobą ,,brudnych rąk”.

Owsiki należą do nicieni, a więc ich wygląd przypomina krótkie oraz białe nitki, które mogą być widoczne w kale. Samice mogą osiągać długość nawet 13 mm, a samce – 5 mm. Pasożyty występują w układzie pokarmowym: końcowym odcinku jelita cienkiego oraz w jelicie grubym.

Warto wiedzieć, że zapłodnione samice wędrują w kierunku odbytu, gdzie potrafią złożyć jaja na skórze w ilości nawet dwunastu tysięcy. Jaja dojrzewają w ciągu kilku godzin i mogą doprowadzić do zakażenia osób z otoczenia.

Od momentu zakażenia do chwili wydalenia, upływa od dwóch do ośmiu tygodni. Jaja owsików mogą się utrzymywać poza organizmem człowieka nawet do trzech tygodni.

Jak dochodzi do zakażenie owsikami?

Najczęściej owsiki dostają się do układu pokarmowego poprzez zanieczyszczenia, które są na dłoniach. Ogniska zapalne mogą się pojawić na różnych przedmiotach w domu, pościeli oraz zabawkach, a także w skażonym pokarmie.

Najczęściej zakażenie dotyczy dzieci ze względu na częste wkładanie dłoni oraz palców do ust. Dzieci również niewłaściwie myją dłonie lub bardzo rzadko, co powoduje zwiększenie ryzyka zarażenia owsicą.

Jakie są objawy owsicy?

Owsica może przebiegać bezobjawowo lub prezentować objawy, który nasilenie będzie związane z intensywnością zakażenia. Głównym objawem jest świąd w okolic odbytu, który jest związany z obecnością jaj wokół odbytu. Często też pacjenci zauważają owsika obecnego w kale.

Inne objawy, które mogą występować przy owsicy:

 • problemy ze snem,
 • bóle głowy,
 • osłabienie,
 • bóle brzucha,
 • brak apetytu,
 • problemy skórne,
 • niepokój,
 • zaburzenia koncentracji,
 • bladość skóry,
 • nudności,
 • podkrążone oczy,
 • zgrzytanie zębami.

Diagnostyka owsicy

Często nie jest wymagana szczegółowa diagnostyka, ponieważ objawy są specyficzne oraz stwierdzono obecność pasożytów w kale. Jeżeli objawy są niespecyficzne, to można wykonać badania laboratoryjne (m.in. na podstawie próbki kału).

Leczenie owsicy

Owsicę należy leczyć, ponieważ nie ustąpi samodzielnie. Nieleczona owsica może doprowadzić do wystąpienia różnych powikłań zdrowotnych, nie tylko związanych z układem pokarmowym. Leczenie polega na stosowaniu odpowiednich leków, niektóre z nich są dostępne bez recepty. Należy pamiętać, że leczenie musi być zrealizowane przez wszystkich członków rodziny (nawet tych, którzy nie mają objawów). Należy także zmienić pościel oraz dezynfekować przedmioty z którymi jest częsty kontakt.

Profilaktyka owsicy

Przede wszystkim należy utrzymać odpowiednią higieną osobistą. Należy pamiętać o myciu rąk po wyjściu z toalety oraz przed każdym posiłkiem. Należy unikać dotykania ust, dłońmi oraz nie wkładać brudnych rąk do ust.

Red. Buczek A., Choroby pasożytnicze, Lublin 2004.
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 24.06.2023